Google chce zarejestrować ponad 190 własnych domen, w tym .lol i .youtube. Facebook z kolei nie stara się o żadną nazwę.
Obecnie w internecie działają 22 domeny najwyższego poziomu, dedykowane witrynom o określonej tematyce - na przykład .org dla organizacji pozarządowych, .gov dla stron rządowych. ICANN, instytucja nadzorująca działanie systemu domen internetowych, postanowiła uprościć procedurę tworzenia nowych rozszerzeń i jeszcze w ubiegłym roku zapowiedziała domenową rewolucję.
Przez ostatnie kilka miesięcy ICANN przyjmował zgłoszenia nowych domen najwyższego poziomu (generic top-level domains). Posiadanie własnej domeny najwyższego poziomu nie jest tanie - kosztuje około 180 tysięcy dolarów.
Cena nie odstraszyła jednak firm, głównie dużych, działających na ogólnoświatową skalę. ICANN zanotował ponad 1900 zgłoszeń. Przeglądając listę zgłoszonych domen, można zauważyć, że dominują nazwy geograficzne, marki modowe czy motoryzacyjne.
Kilka faktów na temat zgłoszeń dotyczących nowych domen:
- 66 nazw, które znajdują się na liście ICANN, to nazwy geograficzne (na przykład .helsinki, .madrid)
- 116 zgłoszeń zawiera znaki spoza alfabetu łacińskiego. Domeny te będą zatem zapisywane przykładowo w alfabecie arabskim, greckim lub cyrylicą
- 911 wniosków o domenę najwyższego poziomu wpłynęło z USA
- 675 zgłoszeń pochodzi z Europy. 303 z Azji, 24 z Ameryki Łacińskiej i 17 z Afryki
- Aplikacje pochodzące z Ameryki Łacińskiej i z Afryki będą pierwszymi wnioskami o gLTD z tych regionów świata
Już dziś wiadomo, że uruchamianie nowych domen nie obejdzie się bez sporów. Liczba złożonych aplikacji (1930) jest większa od liczby proponowanych końcówek, ponieważ o prawo do zarządzania szczególnie atrakcyjnymi nazwami stara się kilka podmiotów.
Przykładowo, aż dziewięć firm aplikuje o utworzenie domeny .book, tyle samo stara się o nazwę .shop. Rekordzistą jest końcówka .app (od słówka application), o którą zabiega aż 13 podmiotów. Z kolei na przykład o nazwę .cloud walczą zarówno Symantec, jak i Amazon. Co ciekawe, tylko dwie firmy chcą wykupić domenę .film. Amazon, razem z 1&1, powalczą o domenę .mail., z kolei z Google będzie walka o domenę .wow. Jednak czy spór się opłaci i faktycznie jest o co walczyć?
- W sieci od lat działa końcówka .travel, dedykowana biurom podróży oraz .aero, stworzona z myślą o liniach lotniczych - mówi Katarzyna Gruszecka-Kara, przedstawicielka rejestratora domen 2be.pl. - Mimo to nie cieszą się one dużą popularnością. Firmy stawiają na domeny narodowe oraz .com, które są obecne w internecie niemal od początku jego istnienia. Przyzwyczajenia internautów ciężko jest zmienić. Podejrzewam, że końcówki typu .sony lub .audi początkowo będą uzupełnieniem głównego adresu firmy i będą pełnić rolę wizerunkową, a nie praktyczną.
Domena najwyższego poziomu może mieć 63 znaki.W przypadku domen pisanych alfabetami innymi niż łaciński nazwy są tłumaczone na znaki ASCII. Po przetłumaczeniu liczba znaków również nie może przekroczyć 63.
- Może się zdarzyć, że rozszerzenie domeny będzie zbliżone do firmy, znaku towarowego lub używanych oznaczeń. Domena może również być nazwą rodzajową dotyczącą pewnej konkretnej branży, regionu albo produktu, np. .prawo, .finanse, .czekolada, .mazury, a jej właściciel będzie określał warunki, na jakich inni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dostęp do tej domeny. Oznacza to, że zakup domeny www.kowalski.prawo będzie możliwy u prywatnego podmiotu będącego właścicielem domeny .prawo - komentuje Marta Miszczuk, rzecznik patentowy w kancelarii Accreo Legal.
Zgłoszenie domeny najwyższego poziomu nie oznacza, że zostanie ona na pewno zarejestrowana. Teraz wszystkie zgłoszenia będą badane przez panel ekspertów, który oceni czy zgłoszone oznaczenie nadaje się do rejestracji i które z pomysłów zagwarantują jak najlepsze wykorzystanie domen najwyższego poziomu.
ICANN szacuje, że weryfikacja zgłoszeń będzie trwała jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Niektóre nowe domeny mogą być w pełni operacyjne już na początku 2013 roku.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»