
Bohaterka kampanii "Nie odkładaj macierzyństwa na potem" ze smutkiem wyznaje, że - choć w życiu zawodowym wiodło jej się całkiem nieźle - nie jest szczęśliwa, bo nie zdążyła zostać mamą. Wyznanie to zdążyło jednak błyskawicznie przebić się do mediów, tylko że specjaliści (ich szczegółowe opinie przeczytasz poniżej) mają poważne wątpliwości, czy o to chodziło.
Fundacja Mamy i Taty, odpowiedzialna za spot chciała zwrócić uwagę na konsekwencje odkładania decyzji o macierzyństwie. Jak wyszło? Efektów nie można zmierzyć od razu, gorzej jednak, że - jak prognozują eksperci - może ich nie być w ogóle. Kampania - zapewne wbrew intencjom - na razie nie sprowokowała żadnej poważnej dyskusji, a z każdym kolejnym obśmiewającym ją memem nadzieja, że taka się ostatecznie wywiąże maleje.
Dlaczego? Lista błędów, na jakie wskazują eksperci jest wyjątkowo długa, ale zacząć wypada od początku, a więc insight. A ten nie bardzo pasuje do większości współczesnych kobiet. Ani mężczyzn, ale o tym później.
- Przytłaczająca większość polskich par odwleka decyzję o dziecku z o wiele mniej efektownych powodów, takich jak brak pracy, własnego mieszkania, pieniędzy czy strach przed utratą zatrudnienia po powrocie z macierzyńskiego - uważa Mojca Tirš z Cheil Poland.
Zamiast próby rozwiązania skomplikowanych, ale rzeczywistych problemów, mamy mocno uproszczony obraz dylematu, przed którym stoi kobieta. ALBO kariera, ALBO dziecko. A wiadomo, co jest lepsze. I tu kolejna niezręczność. - Uprzedmiotowienie. Zarówno matki jako stworzonej do rodzenia, jak i dziecka jako sposobu na samotność - analizuje Paulina Krasińska z Lemon Sky J. Walter Thompson Poland
Matki i dziecka. Bo o mężczyznach w tym spocie nie ma żadnej mowy, co znowu całą sprawę, czyni nieco karykaturalną. - W tej chwili spot bardziej pasuje do banku nasienia z Holandii niż do Fundacji - że przypomnę nazwę - „Mamy i Taty” - dorzuca kąśliwie Magdalena Szmidt z MOSQI.TO.
Kampania "Nie odkładaj macierzyństwa na potem" jest jednak skierowana do (przyszłych) mam. Albo przeciwko nim, bo jej ton jest jednoznacznie negatywny, co także punktuje Paulina Krasińska. - Pouczanie przez straszenie, bez pokazywania rozwiązań (innych niż „zrób sobie dziecko!”), potępianie życiowych wyborów i niedostrzeganie realnych przyczyn odkładania macierzyństwa przez młode kobiety.
A przyczyny są złożone i rzadko główną jest grafik zapełniony podróżami do Tokio i Paryża. - Jak dużo więcej dobrego przyniosłaby choćby kampania zachęcająca pracodawców do uelastycznienia godzin pracy rodziców, do większej otwartości na ich pracę zdalną, do tolerancji i wsparcia, tak by rodzice mogli łatwiej pogodzić ten nagły natłok spraw? Jak dużo więcej dobrego przyniosłaby kampania obrazująca, jak mamy świetnie sobie radzą, łącząc macierzyństwo z pracą? - pyta Joanna Karwowska z DDB&tribal.
Ale o problemach ekonomicznych, mieszkaniowych i zawodowych ciężko przecież zgrabnie opowiedzieć w ciągu trzech minut. Łatwiej utrwalić stereotypy, bo przecież od tych trudno uciec oglądają reklamy. Jeśli jednak do kobiet piorących/czyszczących/gotujących jesteśmy przyzwyczajeni, to dlaczego w tym przypadku podniosło się takie larum?
- Presja jest dziś wszechobecna. Od kobiety wymaga się, że będzie idealną pracownicą, wzorową panią domu, piękną, zadbaną i oczytaną partnerką, która do tego będzie wiodła pełne i satysfakcjonujące życie towarzyskie - mówi Mojca Tirš z Cheil Poland
A może właśnie o wzbudzenie takiej reakcji chodziło twórcom? Sprawdziło się przecież przy "Smutnym Autobusie". Kampania zrealizowana dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przez agencję K2 odbiła się szerokim echem nie tylko w internecie, wywołała kontrowersję, jej twórców nazwano nazistami, ale koniec końców - cel został osiągnięty.
- Zaraz po jej zakończeniu Centralny Ośrodek Informatyczny (COI) przy MSW zrobił badania, z których wynikało, że 26 procent rodziców po obejrzeniu spotu weszło na stronę BezpiecznyAutobus.gov.pl, 60 procent zadeklarowało, że będzie z niej korzystało w przyszłości, co trzeci badany w ogóle twierdził, że wie, gdzie sprawdzać autobus przed podróżą - mówił w wywiadzie dla Interaktywnie.com Arkadiusz Szulczyński, dyrektor kreatywny.
Może więc o to chodziło twórcom "Nie odkładaj macierzyństwa na potem"? O tej kampanii mówi się wiele - zwykle źle - ale jednak wiele, a Fundacja Mamy i Taty bez zażenowania wrzuca mnożące się memy na swój fanpejdż.
Czy jednak wzbudzanie kontrowersji zawsze jest dobrą metodą? O odpowiedź poprosiliśmy twórców kampanii "Kochasz? Powiedz STOP Wariatom drogowym" Kampania zrealizowana przez VML Poland dla PZU, doceniona przez Klub Twórców Reklamy, w międzynarodowym konkursie Magellan Awards 2014 oraz Jury Mixx Awards.
Nie wiadomo, czy twórcy kampanii "Nie odkładaj macierzyństwa na potem" zadali sobie takie pytanie. Na naszą prośbę o komentarz nie odpowiedziała ani Fundacja Mamy i Taty, a agencja Telescope, wstrzymała się, ponieważ jest w trakcie analizowania wyników całej akcji. Poznamy je pod koniec tygodnia.
Źródło: Interaktywnie.com |
||
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ |
||
EKSPERT |
KOMENTARZ | |
![]() |
Joanna Karwowska, acting strategy director, DDB&tribal |
|
![]() |
Paulina Krasińska, Lemon Sky J. Walter Thompson Poland |
|
![]() |
Mojca Tirš, Cheil Poland Stereotypowe myślenie na temat podziału ról od lat obserwuję w polskiej (i nie tylko) reklamie. |
|
![]() |
Agnieszka Stachurska, Brave Brain Ciekawe, posiadanie potomstwa byłoby dla bohaterki spełnieniem marzeń i ukoronowaniem wymienionych, głównie materialnych osiągnięć. Tym samym dziecko zostaje uprzedmiotowione. |
|
![]() |
Magdalena Szmidt, MOSQI.TO |
|
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy kampanie performance marketingowe nastawione na realizację celów internetowych m.in. w Google, na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »