2.11.2017 / Kampanie / Trendy
 

Reklamy leków zwykle są nudne i sztampowe. Zobacz te, które wyłamują się ze schematu

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Dorota Pindel
Dorota Pindel

Polski rynek od jakiegoś czasu zaczyna zauważać, że usługi medyczne w komunikacji mogą być wdzięczne. Oczywiście w marketingu medycznym oraz komunikacji farmaceutycznej (również B2B) trzeba uwzględniać odpowiednie przepisy, które z pewnością mogą ograniczać kreatywność i dyktować bardziej zdawkowe środki. Za granicą nie brakuje jednak przykładów, że tematy trudne, przykre lub związane z chorobami można ujmować estetycznie. We wszystkich przypadkach przedstawianych poniżej marka (z produktem czy usługą) prowokuje ciekawą puentę. 

Porcelanowa delikatność

Shire, jako firma która pomaga w zmaganiach z rzadkimi chorobami genetycznymi, postawiła na estetykę i minimalizm. Hasło „Choroba Gauchera. Czy czujesz to w kościach?” brzmi dobrze zarówno po angielsku, jak i po polsku, bo odwołuje się do znanego frazeologizmu. Objawy choroby, związanej m.in. z układem kostnym, zostały przedstawione wyjątkowo zdawkowo. Porcelanowa i zdobiona kość wygląda estetycznie, a element do niej dodany sugeruje symptom, na który należy zwrócić uwagę. Obok zachęca się aby przystąpić do programu badawczego nad lekiem 402. Reklama w kilku wariantach wizualnych.

 

http://www.adeevee.com/aimages/201710/18/shire-gaucher-design-print-400216-adeevee.jpg

Perfekcyjny wygląd

Rodenstock czyli producent oprawek i soczewek pokazuje uboczny efekt choroby. Zamiast mówić o wykorzystaniu produktu do tego, by poprawić swoją kondycję, przedstawia kwestie estetyczne. Reklama skierowana do kobiet, w różnych wariantach wykorzystuje inną stylistykę, ale mówi dokładnie to samo: „See better. Look perfect”. To ciekawe zwrócenie uwagi na to, jakie mogą być dodatkowe problemy osób, zmagających się z chorobami wzroku. I o ile ich perspektywę trudno jest pokazać, bo z pewnością obraz byłby rozmazany, perspektywę tego jak oni wyglądają (mimika twarzy, strój) - już można pokazać.  

 

http://www.adeevee.com/aimages/201710/16/rodenstock-see-better-print-400041-adeevee.jpg

Lekkie posiłki

Firma Bayer do promocji produktu Alka Seltzer na problemy żołądkowe wykorzystała ciekawy efekt. Na reklamie nie ma żadnego sloganu, ani komunikatu. Jedynie widok potencjalnie spożytej przez konsumenta potrawy i jej przedstawienie po spożyciu produktu, który jest widoczny na dole (i zawiera bardzo wiele informacji o cechach i działaniu). Trzeba przyznać, że żaden dodatkowy tekst nie jest tu potrzebny – balon idealnie przedstawia kontrolę nad chorobą. Komunikat pojawia się w kilku odsłonach – za każdym razem przedstawia w zabawny sposób inne zwierzę (krowa, owca, rak, prosię).

http://www.adeevee.com/aimages/201704/28/alka-seltzer-heartburn-and-gas-relief-chews-outdoor-print-394496-adeevee.jpg

Kosmiczna perspektywa

Fundacja Repro, pomagająca leczyć bezpłodność, w bardzo interesujący sposób zmieniła perspektywę i pokazała prawdziwy kosmos w wersji mikro. Brzuch kobiety w ciąży stał się nieznaną planetą, do której dodano bardzo drobne komunikaty – „There is a life”, „A big step”, „We are not alone”, „Hope”. Ciemna kolorystyka i efekty światła dodają doniosłości „odkryciu” nowej planety a więc codziennej działalności fundacji. Nietypowe podejście do przedstawienia tematu pomaga w wyróżnieniu – nie ma tu na reklamie rodziny, dzieci, przedstawienia ostatecznego efektu. Jest tylko przedstawienie spełnienia misji – i to jeszcze jakiej!

http://www.adeevee.com/aimages/201704/24/fundacion-repro-planets-print-394248-adeevee.jpg

Ktoś zna kogoś

Bayer dla Aspiriny C wyprodukował dwie wersje reklamy, która pokazuje, że nie należy lekceważyć objawów przeziębienia. To co dla nas nie jest tak bardzo groźne, dla innych groźne już jest. W absurdalnym skrócie marka przedstawiła całkowicie rzeczywistą drogę przenoszenia chorób, w której zupełnie anonimowi ludzie przekazują ją komuś znanemu. Hasło „If you give your cold to the Royal Baby, don’t feel bad” podkreśla przekaz wizualny. Trzeba przyznać, że to jeszcze jedna, niestandardowa i jednocześnie dość minimalistyczna reklama z branży medycznej. 

http://www.adeevee.com/aimages/201609/30/bayer-bayer-aspirina-c-royal-baby-pope-print-388770-adeevee.jpg

Przedstawienie skutków działania produktu czy objawów choroby i wykorzystanie do tego kontrastu, przerysowania albo absurdu to coraz częściej stosowany zabieg. W innych krajach można się spotkać z taką komunikację częściej, u nas chyba musimy jeszcze na to poczekać – zarówno ze względu na samoświadomość marek, jak i zainteresowanie odbiorców. Mimo wszystko warto czerpać inspirację z takich reklam i zmieniać perspektywę – zarówno względem branży, jak i całego rynku reklamowego. 

 

Dorota Pindel, senior copywriter, Riverwood

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: reklama online, reklamy branży farmaceutycznej


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.