Specjalnie dla Interaktywnie.com pisze Dorota Pindel z Riverwood.
Polski rynek od jakiegoś czasu zaczyna zauważać, że usługi medyczne w komunikacji mogą być wdzięczne. Oczywiście w marketingu medycznym oraz komunikacji farmaceutycznej (również B2B) trzeba uwzględniać odpowiednie przepisy, które z pewnością mogą ograniczać kreatywność i dyktować bardziej zdawkowe środki. Za granicą nie brakuje jednak przykładów, że tematy trudne, przykre lub związane z chorobami można ujmować estetycznie. We wszystkich przypadkach przedstawianych poniżej marka (z produktem czy usługą) prowokuje ciekawą puentę.
Porcelanowa delikatność
Shire, jako firma która pomaga w zmaganiach z rzadkimi chorobami genetycznymi, postawiła na estetykę i minimalizm. Hasło „Choroba Gauchera. Czy czujesz to w kościach?” brzmi dobrze zarówno po angielsku, jak i po polsku, bo odwołuje się do znanego frazeologizmu. Objawy choroby, związanej m.in. z układem kostnym, zostały przedstawione wyjątkowo zdawkowo. Porcelanowa i zdobiona kość wygląda estetycznie, a element do niej dodany sugeruje symptom, na który należy zwrócić uwagę. Obok zachęca się aby przystąpić do programu badawczego nad lekiem 402. Reklama w kilku wariantach wizualnych.
Perfekcyjny wygląd
Rodenstock czyli producent oprawek i soczewek pokazuje uboczny efekt choroby. Zamiast mówić o wykorzystaniu produktu do tego, by poprawić swoją kondycję, przedstawia kwestie estetyczne. Reklama skierowana do kobiet, w różnych wariantach wykorzystuje inną stylistykę, ale mówi dokładnie to samo: „See better. Look perfect”. To ciekawe zwrócenie uwagi na to, jakie mogą być dodatkowe problemy osób, zmagających się z chorobami wzroku. I o ile ich perspektywę trudno jest pokazać, bo z pewnością obraz byłby rozmazany, perspektywę tego jak oni wyglądają (mimika twarzy, strój) - już można pokazać.
Lekkie posiłki
Firma Bayer do promocji produktu Alka Seltzer na problemy żołądkowe wykorzystała ciekawy efekt. Na reklamie nie ma żadnego sloganu, ani komunikatu. Jedynie widok potencjalnie spożytej przez konsumenta potrawy i jej przedstawienie po spożyciu produktu, który jest widoczny na dole (i zawiera bardzo wiele informacji o cechach i działaniu). Trzeba przyznać, że żaden dodatkowy tekst nie jest tu potrzebny – balon idealnie przedstawia kontrolę nad chorobą. Komunikat pojawia się w kilku odsłonach – za każdym razem przedstawia w zabawny sposób inne zwierzę (krowa, owca, rak, prosię).
Kosmiczna perspektywa
Fundacja Repro, pomagająca leczyć bezpłodność, w bardzo interesujący sposób zmieniła perspektywę i pokazała prawdziwy kosmos w wersji mikro. Brzuch kobiety w ciąży stał się nieznaną planetą, do której dodano bardzo drobne komunikaty – „There is a life”, „A big step”, „We are not alone”, „Hope”. Ciemna kolorystyka i efekty światła dodają doniosłości „odkryciu” nowej planety a więc codziennej działalności fundacji. Nietypowe podejście do przedstawienia tematu pomaga w wyróżnieniu – nie ma tu na reklamie rodziny, dzieci, przedstawienia ostatecznego efektu. Jest tylko przedstawienie spełnienia misji – i to jeszcze jakiej!
Ktoś zna kogoś
Bayer dla Aspiriny C wyprodukował dwie wersje reklamy, która pokazuje, że nie należy lekceważyć objawów przeziębienia. To co dla nas nie jest tak bardzo groźne, dla innych groźne już jest. W absurdalnym skrócie marka przedstawiła całkowicie rzeczywistą drogę przenoszenia chorób, w której zupełnie anonimowi ludzie przekazują ją komuś znanemu. Hasło „If you give your cold to the Royal Baby, don’t feel bad” podkreśla przekaz wizualny. Trzeba przyznać, że to jeszcze jedna, niestandardowa i jednocześnie dość minimalistyczna reklama z branży medycznej.
Przedstawienie skutków działania produktu czy objawów choroby i wykorzystanie do tego kontrastu, przerysowania albo absurdu to coraz częściej stosowany zabieg. W innych krajach można się spotkać z taką komunikację częściej, u nas chyba musimy jeszcze na to poczekać – zarówno ze względu na samoświadomość marek, jak i zainteresowanie odbiorców. Mimo wszystko warto czerpać inspirację z takich reklam i zmieniać perspektywę – zarówno względem branży, jak i całego rynku reklamowego.
Dorota Pindel, senior copywriter, Riverwood
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»