Bartek Papież, dyrektor kreatywny krakowskiego studia interaktywnego WOW! wybiera najlepsze kampanie ostatnich miesięcy.
Phineas Barnum twierdził, że nie jest istotne, jak o nas mówią - ponoć liczy się tylko to, czy poprawnie zapisują nasze nazwisko. Być może tak było w XIX wieku. Dziś w dobie internetu, kiedy terabajty informacji zalewają nasze timeline'y oraz rss'y, nie warto marnować czasu na doniesienia o miernych kampaniach. Niech odejdą w zapomnienie, my skupmy się na tych udanych.
Autyzm - całe moje życie
Akcja Autyzm - całe moje życie, zrealizowana przez Fundację Synapsis i jej przyjaciół (m.in. PZL, Papaya Films, The Chimney Pot) pod koniec 2012 roku, była odpowiedzią na problem niskiej świadomości społeczeństwa w kwestii autyzmu oraz stygmatyzacji osób cierpiących na to zaburzenie.
W ramach kampanii zrealizowano kilka viralowych paradokumentów, przedstawiających aktora Bartka Topę w miejscach publicznych zachowującego się w sposób dalece odbiegający od przyjętych społecznie standardów.
Dogłębnie przemyślana idea w połączeniu ze świetną egzekucją oraz brawurową kreacją Bartka Topy sprawiły, że o przedsięwzięciu mówiono we wszystkich mediach w kraju (spot podsumowujący akcję tylko na kanale Youtube Fundacji Synapsis obejrzało niemal 250 000 osób). Najważniejsze jednak, że dzięki kampanii setki tysięcy Polaków po raz pierwszy usłyszało o autyzmie.
Lepiej Żywca
Lepiej to gatunek literacki, którego wynalezienie przypisuje się Wisławie Szymborskiej. Standardowo Lepiej składa się z dwóch wersów i z przymrużeniem oka pokazuje alternatywę dla pewnych rzeczy.
Celem projektu Lepiej Żywca było uwolnienie twórczej energii oraz zainspirowanie Polaków do językowych zabaw. Codziennie na stronie www.zywiec.com.pl na uczestników konkursu czekały nowe językowe łamańce. Twórczość internautów była na bieżąco oceniana przez jury w składzie Stanisław Tym, Monika Brodka, Marek Raczkowski oraz Tymon Tymański.
Mimo że projekt otrzymał wsparcie marketingowe w punktach sprzedaży, na nośnikach reklamy zewnętrznej oraz w prasie, główną osią komunikacji był internet. To właśnie tam skumulowało się ogromne zaangażowanie konsumentów w językowe potyczki.
Sądząc po statystykach konkursowych (56 dni, ponad 700 000 zgłoszonych lepiejów) założenia kampanii zostały zrealizowane w 120 procentach, zapewniając przy tym mnóstwo inteligentnej zabawy uczestnikom. Przyjemne z pożytecznym.
Ludzie psy
Ludzie psy to utwór z najnowszego albumu kontrowersyjnej artystki Marii Peszek, zatytułowanego Jezus Maria Peszek. Analogowy teledysk oraz interaktywną aplikację do utworu zrealizowało warszawskie Studio Huncwot.
Głównym zamysłem kreatywnym (obok wykorzystania starej analogowej techniki rejestracji obrazu na kasecie VHS) było umożliwienie internautom stworzenia alternatywnej wersji teledysku - w tym celu wystarczyło wybrać jedną z proponowanych klatek filmu, zmodyfikować ją graficznie przy użyciu prostych narzędzi edycji i zapisać. W trakcie kilku tygodni trwania akcji powstało ponad 30 tysięcy rysunków, natomiast z wybranych dwóch tysięcy prac została przygotowany nowa, alternatywna wersja klipu.
Kampania Ludzie psy nie miała bynajmniej charakteru sprzedażowego, niemniej jednak utkwiła w mojej świadomości jako ciekawy (i mocno prowokacyjny) eksperyment społeczny, szczególnie w kontekście ostatniej medialnej nagonki na artystkę. Dodatkowego smaczku dodaje sprawie fakt, iż stricte digitalowy eksperyment znalazł się w ostatnim tygodniu na okładce jednego z najbardziej poczytnych (wydawanych tradycyjnie) tygodników opinii w Polsce.
Axe Young/Mature
Na koniec nieco lżej. Young/Mature to rewolucyjna kampania marki Axe, wykorzystująca technikę stereoskopii oraz symultanizmu fabularnego, dzięki którym odbiorca ma możliwość obejrzenia wybranej przez siebie wersji reklamy.
Po założeniu okularów 3D, widz sam decyduje (poprzez przymknięcie prawego lub lewego oka), którą wersję spotu chce obejrzeć: z młodszą czy starszą kobietą.
Pomijając oczywiste walory estetyczne, zdecydowałem się wspomnieć o tej kampanii, ponieważ uważam ją za modelowy wręcz mariaż możliwości współczesnych technologii oraz kreatywnego (i zdystansowanego) spojrzenia na marketing. Wielki plus dla Axe!
Bartek Papież, dyrektor kreatywny krakowskiego studio interaktywnego WOW! ( www.wownow.pl)
Absolwent Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Pracował między innymi dla takich marek jak Airfrance KLM, Akademia Górniczo-Hutnicza, Helical Poland, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Nie może żyć bez filmu, muzyki i jabłek.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»