12.06.2018 / Wyszukiwarki
 

SEO może być prostsze. Oto najlepsze narzędzia, które pomogą w pozycjonowaniu stron WWW

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Michał Bujała
 
na zdjęciu Michał Bujała (fot. Semahead)
na zdjęciu Michał Bujała (fot. Semahead)

Działania SEO, kiedyś sprowadzane do kiepskiej jakości tekstów i spamerskich linków, dzisiaj wymagają wszechstronnej wiedzy nie tylko o algorytmach wyszukiwarki Google, ale i aspektach związanych z UX, link buildingiem i content marketingiem. Na szczęście, są już narzędzia, które pomagają SEO-wcom w codziennej pracy. Jakie? O tym specjalnie dla interaktywnie.com pisze Michał Bujała z agencji Semahead.

Google niechętnie dzieli się informacjami na temat tego, jak działa jego wyszukiwarka. Jej algorytmy  są stale rozwijane i nie raz dochodzi do sytuacji, kiedy po większej zmianie okazuje się, że to co wczoraj przynosiło profity – dziś już jest mocno zdezaktualizowane. 

Na szczęście na rynku istnieje wiele narzędzi, dzięki którym specjaliści SEO mogą monitorować, jak zachowują się strony po zmianach wprowadzanych przez Google. Za pomocą analizy można wnioskować, które elementy warto poprawić, aby zwiększyć widoczność witryny. 

Paleta narzędzi każdego SEOwca jest bardzo szeroka. Zawiera ona programy sprawdzające kondycje i stan techniczny strony, a także te pozwalające spojrzeć na witrynę, w sposób jaki widzą ją roboty wyszukiwarek. Całość uzupełnia oprogramowanie monitorujące linki prowadzące do naszych witryn. 

Poniżej przedstawiam krótkie zestawienie wybranych narzędzi wspomagających różne aspekty pracy specjalistów SEO.

Google Search Console

Bezpłatne narzędzie od Google ,służące do monitorowania stanu witryny. Jest to miejsce, w którym znajdziemy wszystkie krytyczne informacje, m.in. o tym czy na stronę nie została nałożona kara, czy nie występują problemy z bezpieczeństwem lub indeksacją witryny. Oprócz tego możemy przejrzeć frazy, po których użytkownicy trafiali na naszą stronę,  czy prowadzące do niej linki. Danych, które możemy pozyskać z pomocą GSC jest naprawdę wiele, ze względu na ich charakter narzędzie to jest absolutną podstawą w pracy każdego specjalisty.

Screaming Frog

Jest to crawler analizujący strukturę wszystkich podstron w naszym serwisie. Do czynników branych pod uwagę należą takie elementy, jak: nagłówki (h1, h2), opisy meta description, instrukcje dla robotów indeksujących, kody odpowiedzi serwera, analiza grafik i wiele innych. Dzięki niemu w szybki sposób, jesteśmy w stanie wychwycić m.in. nie działające strony, duplikaty, czy podstrony wymagające optymalizacji nagłówków, znaczników title czy grafik. Zaawansowane opcje programu pozwalają na wyszukiwanie w obrębie serwisu, dowolnie skonfigurowanych przez nas elementów w kodzie html i późniejszą ich analizę. Screaming Frog jest szczególnie użyteczny przy dużych serwisach internetowych. 

Senuto

Główną funkcją tego narzędzia jest monitorowanie widoczności serwisu w wyszukiwarce. Możemy sprawdzić na jakie frazy wyświetlamy się w TOP3, TOP10, a dla których nasza strona jest widoczna poza pierwszą stroną wyników. Nie ma przeszkód aby sprawdzić jak wypadamy na tle konkurencji i poddać głębszej analizie listę fraz, na które wyświetla się konkurent, a my nie. Jeśli miał miejsce update algorytmów wyszukiwarki, to analizując w Senuto listę serwisów, które zyskały i tych które straciły na widoczności, możemy wnioskować jakich elementów dotyczyła zmiana. Analogicznie można badać jak kształtuje się widoczność po wprowadzeniu modyfikacji na własnej stronie.

Ahrefs

Narzędzie do analizy linków prowadzących do stron internetowych. Nieodzowne w działaniach offsite. Posiada ono własne wskaźniki, które określają jakość linków. Przy pomocy dostarczonych danych możemy obserwować jak wygląda przyrost linków w czasie, do jakich stron prowadzą, oraz jak wyglądają ich anchor teksty. Programem można posłużyć się również w drugą stronę i analizując działania konkurencji, poszukać fajnych miejsc na linki dla swojej strony. 

Google Lighthouse

Narzędzie sprawdzające optymalizacje i wydajność stron i aplikacji mobilnych. Program skutecznie symuluje prawdziwe warunki użytkowania smartfonów (słabszy zasięg, obciążenie procesora) i przez ich pryzmat poddaje strony testom. Jako priorytet traktowane są odczucia użytkowników, to jak szybko otrzymają pierwsze treści i jak szybko będą mogli wejść w interakcje ze stroną. Narzędzie z dużą przyszłością. Obserwując, intensywny ostatnio rozwój wszystkich narzędzi Google powiązanych z mobile oraz czekając na zbliżająca się aktualizację algorytmu „speed update” – to Lighthouse powinien zagościć w warsztacie każdego SEOwca, jeśli wcześniej go tam nie było.

O AUTORZE

MICHAŁ BUJAŁA, specjalista ds. SEO, agencji Semahead

Już na studiach interesował się potencjałem jaki stwarzają wyszukiwarki internetowe, o czym pisał w swojej pracy dyplomowej. Na co dzień specjalizuje się głównie w pozyskiwaniu ruchu dla dużych marek i serwisów e-commerce takich jak Ravelo, Nokaut czy Toyota. W ramach Akademii Semahead prowadzi szkolenia SEO, których najbliższa edycja odbędzie się 21 czerwca w Krakowie.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Ahrefs, Screaming Frog, Senuto, content marketing, google, seo


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.