21.09.2010 / Wywiady
 

Co-working w wersji 2.0. Nowa inicjatywa dla startupów

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Adam Zygadlewicz
Adam Zygadlewicz

Podczas InternetBety zapowiedziałeś nowy projekt – Reaktor. Netguru będzie wspierać start-up'y?

Wspieranie kojarzy się bardziej z projektami, które już są, czyli na przykład z inkubatorami, instytucjami które otrzymały finansowanie z Programu POIG 3.1. Kojarzy się też z inicjatywami prywatnymi opartymi na archetypowym YCombinatorze, jak na przykład Startup School Rafała Agnieszczaka. My natomiast chcemy pójść w kierunku dobrze nam znanym i od wielu lat realizowanym, to jest w kierunku co-workingu, ale zrobić z tego co-working w wersji 2.0.

Nie chcemy robić kolejnego programu stażowego, bo to by nas chyba trochę nudziło, chcemy zrobić coś ciągłego, do czego można “wskoczyć” w dowolnym momencie. To, co planujemy uruchomić to remix tak zwanego "Citizen Space", czyli nieanonimowego co-workingu, z Hacker Space - miejsca gdzie można naprawdę poszaleć z technologiami poza webowymi, z klimatem barcampu, który cechuje się otwartością, wymianą wiedzy i maksymalnie nieformalnym charakterem.Mamy rozwiązanie na problem finansowania, sprawiające że nie będzie wymagany żaden finansowy wkład własny, na zasadzie "to jest biuro co-workingowe, stolik kosztuje 400 złotych". Nie chcemy iść w te klimaty, gdyż to się w Polsce nie sprawdziło i większość co-workingów bez szerszej wizji działania upadła. Sama idea stojąca za co-workingiem jest natomiast genialna. W naszym "zamkniętym co-workingu" w Poznaniu powstało już kilka niezależnych firm, kilka projektów, na przykład HumanWay, które zaczęło się od odstąpienia dwóch biurek bardzo zajętym kolegom ewangelizującym na temat znaczenia targetowania behawioralnego.

Chcemy zrobić coś, co ma magiczną atmosferę i przychodzą tam fajni ludzie. Taki bardziej klub, w którym z pomocą innych (ludzi z pasją, celebrytów IT) można realizować własne projekty ale też klub, w którym realizujemy projekty wspólne (np. we współpracy z organizacjami pozarządowymi, społecznością IT spoza Polski).

Każdy uczestnik będzie mógł do was przyjść, opowiedzieć o swoim pomyśle i poradzić się bardziej doświadczonych osób w biznesie. A jak z finansowaniem projektu?


Tak jak wspomniałem, opłat od uczestników nie przewidujemy.

Zakładamy, że udział w Reaktorze będzie bardzo podobny do potrzeb dwóch typów modelowych "start-upowców". Z jednej strony Reaktor będzie miał ofertę dla tych szukajająych “klimatu google” - wiele bodźców kreatywnych, możliwości techniczne, ale jednak własna samowystarczalność i pewna niezależność. Z drugiej strony coś dla kogoś,, kto ma bardzo interesujący pomysł ale nie jest w stanie sam cokolwiek z tym pomysłem zrobić. Pomożemy mu znaleźć brakujące kompetencje oraz finansowanie jeśli wspólnie opracowany prototyp będzie dobrze rokował...

Wewnętrzne finansowanie Reaktora będzie składało się z kilku elementów, jednym z nich będzie współpraca z prywatnymi inwestorami znudzonymi setnym klonem jakiegoś zagranicznego serwisu społecznościowego lub projektami zakładającymi, że internet zaczyna się i kończy w Polsce. Organizacja dwóch konferencji BridgeCamp, łączących świat IT ze światem organizacji pozarządowych uświadomiła nas, że większość produktów naszej młodej branży to totalny bullshit, a problemów i wyzwań które możemy rozwiązać jest całe mnóstwo. Potrzebna jest platforma do współpracy różnych środowisk, potrzebny jest Reaktor. Zaskakująco wielu "Aniołów Biznesu" podziela nasz punkt widzenia.
Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (15)
webmaster
1. webmaster, 213.17.226.*, 21.09.2010 / 10:41
A to jeszcze wczesna faza .. w każdym razie powodzenia.

Sam kiedyś o bonusach takiego miejsca myślałem i w Pozku na pewno go brakuje.
Adam Zygadlewicz
2. Adam Zygadlewicz, 77.65.88.*, 21.09.2010 / 10:53
@webmaster

nie myślimy o Poznaniu, z całym szacunkiem dla naszego miasta ale w Poznaniu takie coś się po prostu nie uda :)

pozdrawiam
Marcin Szeląg
3. Marcin Szeląg, 89.171.137.*, 21.09.2010 / 10:57
@ Adam a może Kraków?
Daniel Dryzek
4. Daniel Dryzek 21.09.2010 / 15:49
Jak nic Warszawa :P No i dobrze. Jak czytałem wywiad to pierwsze co mi przyszło na myśl: niech ktoś to zrobi w Wawie. Powodzenia! Będę do Was na kawę wpadał ;)
alina sęk
5. alina sęk, 83.10.41.*, 21.09.2010 / 18:45
w małym stopniu znając zasady takiego funkcjonowania sądze,że trafione w 10 dla ludzi ambitnych,młodych i bez kasy
Pozdrawiam
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.