30.01.2013 / Wywiady
 

Crowdfunding. Zostań mecenasem sztuki za 5 złotych

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Piotr Kaszuwara
 
mat. pras. wspieramkulture.pl
mat. pras. wspieramkulture.pl

Interaktywnie.com: Crowdfunding to forma współfinansowania różnych projektów dzięki indywidualnym, dobrowolnym wpłatom na dany cel. Choć w USA jest znany od dawna, to w Polsce dopiero kiełkuje, a rozpowszechnił się dzięki internetowi. Czy dzięki takim inicjatywom jak wspieramykulture.pl można zarobić?

Maria Drabczyk, dyrektor zarządzający Eger Fundacji: Kultura to dość wyjątkowa branża, z której trudno czerpać profity. Nasz serwis stosuje finansowanie bezudziałowe. Osoby wspierające otrzymują natomiast prezenty. Prawnie nazywa się to świadczeniem wzajemnym. Poza tym, ich nazwisko może pojawić się na przykład w napisach końcowych filmu lub na okładce płyty, która powstanie dzięki temu wsparciu.

Pomysły na prezenty są zawsze takie same?

Wszystko zależy od kreatywności twórcy. My nie decydujemy, w jaki sposób artysta chce się odwdzięczyć ludziom, którzy mu pomogą. Wymyśla więc sam konkretny zestaw bonusów dla wspierających. Darczyńca może również zrzec się tego przywileju i pozostać anonimowym.

Obecnie w serwisie wspieramkulture.pl zarejestrowanych jest ponad 700 wspierających, 37 twórców, 36 projektów i 13 patronów.

Wpłacono już ponad 70 tysięcy złotych

Pewnie dla wielu użytkowników prezenty są podstawową zachętą do wsparcia danej inicjatywy. Ale pojawia się również ryzyko, że autor nie wymyśli nic ciekawego. Tak jak w projekcie Stocznia. Prezenty brzmią dość ogólnikowo, a nawet trochę na odczepkę.

Bardzo mocno trzymamy kciuki za ten właśnie projekt, bo od niego zaczynaliśmy. Przyznam szczerze, że akurat tu propozycje kwot są nie najlepiej opracowane, bo są zbyt skrajne. Natomiast jeśli chodzi o stronę merytoryczną i jakość fotografii, to projekt jest świetny. Patronuje mu Magda Materna z fundacji Open Art Projects. Projektom w serwisie wiedzie się różnie. Proszę spojrzeć np. na publikację Po prostu męża mi brakuje. To jeden z ciekawiej opisanych i najlepiej przemyślanych projektów w serwisie. Rezultaty widać także w zebranej kwocie. W ciągu trzech dni autorka zebrała ponad 900 złotych.

prntscr wspieramkulture.pl

Jakie kwoty zazwyczaj wpłacają użytkownicy? Raczej złotówka czy tysiąc złotych?

Określiliśmy minimalną kwotę wpłaty na pięć złotych. Maksymalnej oczywiście nie (śmiech). Bardzo często jest to dziesięć złotych, ale często zdarzają się także duże wpłaty rzędu pięćset, tysiąc złotych. Przy projekcie filmowym Anety Kopacz oraz Studia Wajdy pt. Chustka, większość wpłat oscylowała wokół stu pięćdziesięciu złotych. Atutem tej konkretnej zbiórki był niewątpliwie prezent - płyta DVD z filmem i autografem reżyserki. W tym momencie projekt wsparło prawie pół tysiąca osób.

Największym na świecie serwisem crowdfundingowym jest amerykański Kickstarter.com.

Do tej pory wpłacono już 402 miliony dolarów

Może raczej dlatego, że w nazwie projektu znalazło się znane nazwisko?

Nie sądzę, żeby tylko o to chodziło. Na pewno to pewien zabieg, ale gdyby projekt bazował tylko na znanym nazwisku, to na pewno nie zdobyłby zaufania ludzi. To musi być historia, opowieść. Mamy inny projekt pt. Zaproszenie na zmywak, którego autorami są studenci. Na produkcję własnego filmu uzbierali 149 procent wnioskowanej kwoty i jest to jak dotąd najlepszy procentowo wynik w serwisie. Crowdfunding jest nadal mało znany w Polsce i wiele zależy od marketingu szeptanego, a nie od nazwiska.

Bardziej Państwu zależy zatem na promocji młodych, niezależnych twórców? Tacy giganci crowdfundingu jak Kickstarter.com nie bronią się wcale przed lansowaniem znanych twarzy.

Chcemy wspierać zarówno jednych, jak i drugich. Zależy nam po prostu na dobrych projektach. Jeśli zgłosi się do nas ktoś znany z fajnym projektem, to przyjmiemy go z otwartymi ramionami. Tak samo, jak tych raczkujących. Zwróćmy jednak uwagę na to, że znane twarze mają to do siebie, że przyciągają uwagę. W ten sposób może promować się serwis, a dzięki temu większe szanse na sukces mają jeszcze anonimowi twórcy.

Na następnej stronie, co dzieje się z pieniędzmi, które wpłacasz

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Crowdfunding, fundacja eger, maria drabczyk, wspieramkulture.pl


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.