21.11.2012 / Wywiady / Wywiady
 

Jak bardzo kryzys odbił się na rynku reklamy internetowej?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Redakcja Interaktywnie.com
 
Archiwum prywatne
Archiwum prywatne
Interaktywnie.com: Jak bardzo kryzys odbił się na rynku reklamy internetowej?

Tomasz Pudlis - CEO Business Ad Network: Zmniejszenie wydatków widać szczególnie w reklamie typu display, w niemałym stopniu za sprawą ograniczenia aktywności marketingowej przez podmioty z branży FMCG. Budżety przesuwane są w stronę reklamy efektywnościowej, która notuje dwucyfrowe wzrosty rok do roku. Dynamicznie rośnie także reklama wideo oraz mobile, jednak w tych obszarach obrót jest jeszcze znacznie poniżej oczekiwań rynku.

Kiedy nastąpi odbicie? Jak zapowiada się przyszły rok?


Trudno ocenić przyszły rok i nie wiem, czy ktokolwiek pokusiłby się o pewną prognozę rynku w nadchodzących latach. Dotychczasowe estymacje choćby Zenith Optimedia czy Starlinka zmieniają się wraz z kolejnymi raportami.

Czy z punktu widzenia wydawców internetowych rynek agencyjny ma większe znaczenie niż mniejsi reklamodawcy?

Wydawcy internetowi dywersyfikują swoje źródła przychodu operując zarówno na rynku agencyjnym jak i bezpośrednim. W sytuacji, w której duzi reklamodawcy ograniczają swoje inwestycje z pewnością duży nacisk kładziony jest na pracę z mniejszymi przedsiębiorcami. Wymaga to od wydawców znacznie więcej wysiłku niemniej pozwala skompensować braki w przychodach reklamowych.

Co zmienia się jeśli chodzi o formaty reklamowe? Które są dzisiaj najbardziej popularne?

Jeszcze kilka lat temu wielu marketerów korzystało z pamiętnych wyskakujących okienek, które tak drażniły internautów. Szybko jednak przekonali się, że irytujące reklamy nie przekładają się na realne korzyści. W tej chwili szczególnie w kampaniach wizerunkowych istotną rolę odgrywają formaty rich mediowe, bogate w treść i multimedia. Można tu wymienić tzw. raising stars czyli np. Gallery Board, czy Portrait. Tego typu rozwiązania nie utrudniają internautom korzystania ze stron www, pozwalają zamieścić dużo więcej informacji, wideo, muzykę, mapki, wtyczki portali społecznościowych, czy galerie zdjęć, ale przede wszystkim dzięki interakcji angażują odbiorców. Oczywiście wszystkie te formaty są dostępne w ofercie Business Ad Network.

Kiedy w końcu wydawcy będą zarabiać na reklamach wideo w internecie?

Tak jak wspominałem reklama wideo rozwija się prężnie. Natomiast by wydawcy mogli zarabiać na tym większe pieniądze, potrzeba jest więcej treści wideo w internecie. Produkcja profesjonalnego kontentu wideo jest droga i w tej chwili jest głównie domeną telewizji. Dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, trudno spodziewać się by reklama wideo stanowiła istotną część tortu reklamowego.

A co w takim razie z reklamą mobilną?

Reklama mobilna jest nadzieją internetu już od kilku sezonów. Mimo relatywnie dużych wzrostów nie jest to w tej chwili poziom oczekiwany przez rynek. Nieuchronnie reklama mobilna będzie zyskiwała na wartości dlatego najwięksi wydawcy bardzo mocno rozwijają swoje platformy mobilne by zapewnić reklamodawcom dużo szerszy zasięg, porównywalny z tradycyjnymi serwisami www. Mobile musi się jeszcze zmierzyć z kilkoma problemami jak np. pomiar skuteczności, niemniej bez wątpienia jest to kierunek, w którym będzie zmierzała nie tylko reklama, ale i cały internet.

Jak bardzo internet stał się pod względem reklamy konkurencyjny dla innych mediów?

Internet ma jeden z największych udziałów w wydatkach reklamowych ogółem. Sprzyja temu między innymi rosnąca popularność portali społecznościowych. Z kolei największe trudności przeżywa obecnie prasa która regularnie traci swój udział nie będąc wstanie przekonać reklamodawców do utrzymania wydatków reklamowych choćby na dotychczasowym poziomie. Największym beneficjentem tych zmian jest oczywiście internet.

Czy jest szansa, że wydatki na reklamę w sieci przewyższą wydatki na TV?

W tej chwili można sparafrazować słowa Marka Twaina: pogłoski o śmierci telewizji są mocno przesadzone.

O Business Ad Network:


Business Ad Network (BAN) to sieć reklamy internetowej wydawców kontentu premium grupujący wybrane serwisy liderów branżowych, Agory, Grupy Money.pl i wydawnictwa C.H. Beck prowadzących m.in. www.wyborcza.pl, www.money.pl, www.monitorprawniczy.pl.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: analiza, reklama internetowa, zmiany


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.