Szukanie pracy w mieście odbywa się w zasadzie tylko przez internet. Ale sieć i prasa lokalna mogą się uzupełniać. O rynek pracy w sieci i plany na przyszłość pytamy Przemysława Gacka, prezesa grupy Pracuj.
Kto jest klientem serwisów z pracą? Kto szuka pracy w internecie, a kto w tradycyjnych gazetach?
Przeciętny poszukujący ofert pracy na Pracuj.pl ma od 20 do 40 lat, jest specjalistą bądź menedżerem. Jak wskazuje cykliczne badanie internautów w wieku 24-45 lat, przeprowadzane dwa razy w roku przez Gemius dla Pracuj.pl, internet jest wybierany przez ponad połowę respondentów jako pierwsze źródło ofert pracy, a także najwygodniejszy sposób poszukiwania pracy – twierdzi tak 71 procent respondentów. Jednocześnie ośmiu na dziesięciu badanych twierdzi, że jest to wygodniejszy sposób poszukiwania pracy niż prasa (dane z października 2009).
Do tej formy poszukiwania pracy przekonują się też coraz częściej starsi użytkownicy, bo jest to najszybszy i najtańszy sposób na znalezienie interesującej oferty. Oczywiście zdecydowanie rzadziej do sieci zaglądają osoby, które mają ograniczony dostęp do internetu, często niestety jest tak jeszcze na wsiach i w małych miejscowościach. W tej sytuacji, naturalnym źródłem ofert jest dla nich prasa, na ogół lokalna.
Gazeta Praca ma za sobą Agorę oraz wydanie papierowe, w grze aktywni są także Axel Springer i Polskapresse, a także duże portale informacyjne. Na ile można się wybić w kategorii Praca bez dużego gracza za plecami? Pracuj.pl od dłuższego czasu zajmuje drugą pozycję w Megapanelu, planuje Pan jakiś ruch, który mógłby przywrócić wam pierwsze miejsce?
Pracuj.pl jest pod względem przychodów największym serwisem rekrutacyjnym w Polsce. To także najbardziej rozpoznawalna marka na tym rynku. Według badania, przeprowadzonego przez Gemius w marcu tego roku, nazwę i logo Pracuj.pl rozpoznaje 70 procent internautów w grupie wiekowej 24-45 lat, z co najmniej średnim wykształceniem. Jesteśmy też najczęściej wymienianym serwisem w badaniu spontanicznej znajomości portali pracy.
Za Pracuj.pl nie stoi żaden duży serwis, z którego moglibyśmy kierować użytkowników na podstrony zliczane do kategorii „praca” w badaniu Megapanel, a mimo to od dziesięciu lat udaje nam się być na czołowej pozycji. Możemy pochwalić się najdłuższym czasem przebywania użytkownika na stronie i najwyższą liczbą odsłon w przeliczeniu na użytkownika.
Warto też podkreślić, że badanie Megapanel zlicza ruch na stronie, nie biorąc pod uwagę faktycznej aktywności użytkownika w serwisie, ani jakości tego użytkownika. Statystyki odwiedzin strony są ważne, ale dla klienta zamieszczającego ofertę pracy bardziej istotna jest informacja ilu użytkowników rzeczywiście otworzyło konkretną ofertę pracy i ilu w odpowiedzi na nią wysłało swoją aplikację. Zamiast walczyć o pierwsze miejsce w badaniu Megapanel, walczymy o pierwsze miejsce pod względem responsywności ofert, jakości aplikacji oraz zadowolenia użytkowników i klientów z naszych usług.
Walka o pozycję w Megapanelu często kojarzy się z kupowaniem ruchu. Planujecie przejęcia innych serwisów?
Strategia Grupy Pracuj, do której należy Pracuj.pl, zakłada tworzenie i rozwijanie własnych biznesów. Chcąc znacząco zwiększyć zasięg musielibyśmy kupić naprawdę dużego gracza - obecnie nie mamy takich planów.
A może "uderzycie" do jakiejś innej kategorii? W sumie w samej kategorii "Praca" jest już ciasno i nic nie zapowiada większych rewolucji.
Pozostaniemy w kategorii „Praca”, gdzie wciąż widzimy bardzo duże perspektywy rozwoju.
W październiku ruszy kolejna edycja Wirtualnych Targów Pracy. Co nowego planujecie?
Chcemy zaprosić kandydatów i pracodawców do zupełnie nowej, trójwymiarowej przestrzeni targowej. Na stronie www.targi.pracuj.pl, w wirtualnym centrum targowym, od 18 do 22 października osoby poszukujące pracy będą mogły odwiedzić trójwymiarowe stoiska pracodawców, zdobyć niezbędne informacje na ich temat (dostępne będą także prezentacje multimedialne), a także zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy.
Odzwierciedlanie rzeczywistości w świecie wirtualnym to bardzo atrakcyjna forma komunikacji z potencjalnymi kandydatami oraz oszczędność czasu i pieniędzy, zarówno wystawców, jak i internautów poszukujących nowych wyzwań zawodowych. Internet daje możliwość bycia tam, gdzie nie moglibyśmy wybrać się osobiście, a zastosowanie techniki 3D urealnia to uczestnictwo. Jesteśmy więc przekonani, że uczestnicy Wirtualnych Targów Pracy Pracuj.pl docenią to rozwiązanie.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja nie widze w tym niczego dziwnego,zwlaszcza jesli szukamy tej pracy samodzielnie i robimy coś zeby w ogole ja znalezc.<br /> A ma tu na myśli np.odpicowanie np.swojego CV<br /> <a href=\"http://www.kariera.pl/cv\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.kariera.pl/cv</a><br /><br />
Dla poszukujących pracy internet powinien być chyba podstawowym narzędziem. Praktycznie wszystkie ogłoszenia które się ukazują w gazetach można znaleźć również w internecie.
Ja też pracy szukałem przez internet, bo aktualnie jest to najlepsze źródło, no może poza szukaniem przez znajomych bo wiadomo, że nie wszyscy się ogłaszają, że szukają pracowników
Większość ogłoszeń zamieszczanych w gazetach, jest także na stronach internetowych tych wydawnictw. Trzeba rzeczywiście potrafić poruszać się chociaż trochę po Internecie i wystarczy a są zaoszczędzone pieniądze z gazety.
jak ktoś umie korzystać z internetu to przede wszystkim w ten sposób szuka pracy, praktycznie wszystkie ogłoszenia, które się ukazują gdzieś indziej można znaleźć również w internecie
Dla mnie szukanie pracy przez Internet to spore zaoszczędzenie czasu oraz nie odkładam niepotrzebnej makulatury. Ale osobiście uważam, że na tego typu portalach praktycznie nic nie ma. Przynajmniej w tym zakresie, w jakim ja szukam (zaznaczam od razu, że nie mam wygórowanych oczekiwań).
Większość ludzi teraz szuka pracy przez internet. Ogłoszenia z gazet się tu powtarzają, duże firmy na swoich stronach zamieszczają informacje o naborze (chyba, że korzystają z firm rekruterskich to wtedy te firmy dają ogłoszenia w internecie), a chyba każdy urząd pracy przedstawia to co ma do zaoferowania na swojej stronie.
Jedno nie wyklucza drugiego. Rzeczywiście oba media mogą się doskonale uzupełniać. A tak poza tym, to chyba w dużych miastach najwięcej osób poszukuje pracy przez internet.
Ja sama szukałam pracy w internecie. Jest to bardzo szybki i w miarę fajny sposób na szukanie właściwego pracodawcy. Oni także mogą poszukiwać pracowników w sieci. Jest to dla nich znacznie szybszy i prostszy sposób niż zwykła selekcja
Ja nie zwracam uwagi na ogłoszenia tych firm rekruterskich.<br /><br /> Wole porozmawiac z pracodawcą i najczesciej z osobą pod ktorą bede podlegał a nie załatwiac cos u pośrednika - f. rekrutującej.<br /><br /> Byłem na takich rekrutacjach w Poznaniu i Warszawie i to była strata czasu. <br /><br /> Uwazam ze f. rekruterskie włąsnie daja najmniej wiedzy o firmie docelowej, najmniejsza wiedze o pracodawcy, sa ograniczeni decyzyjnie i czesto te ich zabawy nie na miejscu w pracodawcy a potem okazuje sie ze praca jest w spelunie a nie biurze.<br /><br /> I kolejna sprawa: z firmami rekrutującymi nigdy nie rozmawia sie o waznych konkretach i nic sie nie wynegocjuje.
Z Internetu i tak korzystają firmy rekruterskie, przez co oferta jest najpełniejsza, kontakt najszybszy, a weryfikacja pracodawcy skuteczniejsza.
Bo patrzy sie ze przyszedł biedny desperat to dostanie mniejsza pensje a i tak sie zgodzi z pocałowaniem ręki.
Poszukiwanie zatrudnienia w Internecie jest najbardziej wygodne, ale mam jedną uwagę. Pracodawcy mogliby podawać wysokość wynagrodzenia przy oferowanym stanowisku tak, jak często jest to robione w serwisach zagranicznych. W Polsce spotkałem się z jednym takim miejscem i chyba dwoma ogłoszeniami, a praktyka mogłaby być bardzo dobra.<br /><br /> W Sedlak & Sedlak kiedyś wypowiedzieli się, że wynagrodzenia w Polsce powinny być jawne, też tak uważam.
Czesto szukanie pracy przez internet to jak szukanie dziewczyny przez internet.<br /> Niektórzy udają ze są firmami - jak z reklamy pzu. Choc dzieki temu ze płaci się za ogłoszenia i to sporo - może to odcedzić słabe oferty biednych firemek nie podających oferowanego wynagrodzenia