10.01.2008 / Agencje interaktywne / Trendy

Dlaczego brand manager nie powinien odpowiadać za marketing interaktywny

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Krzysztof Adamus
business development director / Opcom Sp. z o.o. S.K.A.
 
Oto drugi wpis z cyklu "Promowanie dobrych standardów pracy agencji interaktywnych". Zapraszam do zapoznania się z pierwszym z nich, gdzie w formie wideo wyliczamy "grzeszki" polskich marketerów.

Znaczenie internetu na mapie mediów stale rośnie. Niektóre brandy bardzo wyraźnie dostrzegają tą sytuację, tworząc w swych strukturach stanowiska odpowiedzialne za marketing interaktywny.

Piotr Friedberg - Interactive Communication Manager, Maspex WadowicePrzykładem osoby na stanowisku interactive communication managera jest Piotr Friedberg. Przez 2 lata zdobywał doświadczenie w agencji MRM Worldwide - interaktywnym dziale agencji reklamowej McCann Erickson, obecnie pracuje w Maspex Wadowice odpowiadając za za komunikację interaktywną takich marek jak Tymbark, Kubuś czy Lubella. W wywiadzie dla interaktywnie.com powiedział:

Dotychczas w Maspexie wyglądało to podobnie jak w większości firm - brand managerowie poszczególnych marek zajmowali się także internetem, ale myślę, że przy rozwoju internetu i znaczeniu jakie ma obecnie to nie wystarczy. Istniej potrzeba wydzielenia tych działań do osoby, która ma trochę doświadczenia w kierunku e-marketingu i może skupić się tak naprawdę tylko na tym medium.


Z Piotrem miałem okazję współpracować podczas realizacji kilku projektów. Musze powiedzieć, że decyzja jego firmy o przekazaniu działań związanych z internetem osobie z doświadczeniem w agencji interaktywnej to świetne posunięcie. Korzyści są obustronne:
  • Briefy przygotowane przez klienta stoją na wysokim poziomie. Często zawierają analizę działań innych firm z sektora rynku klienta. Tak przygotowany brief jest bardzo pomocny w pracy agencji, jednocześnie wysoko stawia jej poprzeczkę.
  • Podczas kreatywnych prezentacji po stronie klienta zawsze pojawia się brand manager oraz interactive communication manager. Piotr jako osoba, która przez kilka lat pracowała w agencji zadaje naprawdę konkretne pytania. Brand manager natomiast dba o to, aby kampania była spójna z wizerunkiem i wartościami marki pozostawiając ocenę skuteczności proponowanych rozwiązań Piotrowi.
  • Dzięki kompetentnej osobie po stronie klienta realizacja projektu przebiega sprawnie i szybko. Agencja nie traci czasu na tłumaczenia dlaczego niektórych propozycji klienta lepiej nie wcielać w życie:)
  • Przy współpracy z brand managerem bez emarketingowego doświadczenia zdarza się, że agencja musi zrealizować decyzję klienta, która jest wręcz szkodliwa dla projektu. Pracując z kompetentnym interactive managerem takie sytuacje się nie zdarzają.
Także brand managerowie chwalą sobie takie rozwiązanie dostrzegając w nim szansę na efektywniejsze wykorzystanie kanału internetowego w działaniach marketingowych. O wypowiedz poprosiłem Marka Kołtonika - brand managera Tymbark:

Marek Kołtonik - Brand Manager TymbarkW strukturach marketingu bardzo często Brand Managerowie są odpowiedzialni za działania interaktywne, które są coraz ważniejszą częścią marketing mixu. Jednak jako element pewnych działań nie przykładamy do tego tak dużej wagi, na jaką e-marketing zasługuje. Cząstkowe spojrzenie na działania internetowe nie pozwala nam wykorzystać wszystkich możliwości, jakie daje Internet.

Jest to zupełnie nowe medium, w przyszłości zapewne nieporównywalnie silniejsze jako narzędzie marketingowe niż telewizja czy każdy inny znany obecnie nośnik, dlatego wydzielenie osoby odpowiedzialnej za ten kanał komunikacji daje bardzo dobre rezultaty. Wiedza Brand Managerów, dotychczas operujących podstawowymi narzędziami, czasami niestandardowymi, unikalnymi, mimo wszystko nie jest wystarczająca do pełnego, profesjonalnego wykorzystania tego, co oferują działania interaktywne.

Będąc Brand Managerem odpowiedzialnym za całokształt działań wizerunkowych, zdawałem sobie sprawę, iż nie mogę całego czasu poświęcić na kanał interaktywny, który tego czasy właśnie wymaga, dlatego bardzo dobrym posunięciem było wyodrębnienie tego działu wewnątrz struktur marketingowych naszej firmy.


Uważam, że im dłużej marketerzy będą zwlekać z uruchomieniem podobnych stanowisk w swoich strukturach - zdejmując obowiązek działań interaktywnych z brand managerów - tym gorzej dla nich. Oczywiście najwięksi reklamodawcy mogą zyskać najwięcej na takiej zmianie. Maspex zdaje sobie z tego sprawę - w sekcji e-marketingowej tej firmy pracują już 3 osoby.

Oczywiście w mniejszych firmach powoływanie osobnego stanowiska będzie nieefektywne kosztowo. Lepiej zatrudnić sprawdzoną agencję, zaufać jej i dać odpowiednią ilość czasu (marzenia :).
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: dobre praktyki, standardy


Komentarze (12)
« Poprzednia  2 / 2 
e-MM
11. e-MM 17.01.2008 / 15:57
Zgadzam się że aktualnie w działach marketingu, większości firm, istnieje potrzeba tworzenia stanowisk e-marketingowych. Myślę że jest to wynikiem braku odpowiedniej edukacji na poziomie uczelni wyższych, gdzie przede wszystkim nauka oparta jest o tradycyjne instrumenty. Wiedzę e-marketingową wynosi się głownie z agencji interaktywnych, jest ona wynikiem doświadczenia a nie edukacji.
Podejrzewam, że ten stan nie utrzyma się za długo, i z naszych uczelni wkrótce wychodzić będą coraz bardziej e-marketngowo uświadomieni początkujący marketerzy :) Nie będziemy się już obawiali świeżynki na stanowisku stażystki, której powierzono projekcik www.
Ale to chyba jeszcze kwestia 5 - 10 lat :)
Sebastian Winkiel
12. Sebastian Winkiel 25.09.2008 / 20:02
Uważam że jak w każdym zawodzie niezbędna jest praktyka, przepracowanie kolejnych lat, dzięki czemu obejmuje się coraz szerszy horyzont problemów przy projektach i jasno widać gdzie leży rozwiązanie lub gdzie jest szansa na świetny nowatorski pomysł. Nie wierzę że kiedykolwiek studenci wyniosą z uczelni cały ten dorobek i doświadczenie. Mało jest wykładowców, którzy nie robią kariery tylko tkwią na jakiejś państwowej czy prywatnej uczelni aby uczyć zawodu nastolatków.
« Poprzednia  2 / 2 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.