Od XVI wieku drukarze, a dziś graficy, stosują w swoich projektach ten sam tekst, którego fragment jest... o bólu.
Od XVI wieku drukarze, a dziś graficy, stosują w swoich projektach ten sam tekst, którego fragment jest... o bólu.
\"Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit...\"
\"Nie ma nikogo, kto lubiłby ból dla samego bólu, szukał go tylko po to, by go poczuć, po prostu dlatego, że to ból...\" / źródło tłum.: Lipsum.com /
Większośc grafików wykorzystuje tekst \"Lorem ipsum\" w swoim projekcie, żeby pokazać jak będzie w nim wyglądać czcionka, układ wierszy i akapitów. Obecnie jest to standardowy wypełniacz stosowany w poligrafii.
\"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.\"
Jak się można dowiedzieć na stronie Lipsum.com po raz pierwszy \"Lorem ipsum\" użyto w XVI w. Nieznany drukarz wypełnił nim tekst próbnej książki. Łaciński tekst nie jest przypadkowym ciągiem wyrazów. Jest to fragment traktatu Cycerona \"O granicy dobra i zła\" napisanego przez rzymskiego filozofa w 45 r. p.n.e.
\"Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur?\"
Niewiadomo w którym momencie, ale oryginalne wyrazy \"dolorem ipsum\" przekształciły się w popularne \"Lorem ipsum\", na dodatek od wielkiej litery. Dziś tekst z blędem można spotkać w brand manualach, w projektach stron internetowych, a nawet w projektach reklam. Od słów \"Lorem ipsum\" zaczynają się akapity. Nimi są oznaczane miejsca dla haseł reklamowych. Często z tendencją do powielania kolejnych zmian w tym wypełniaczu, a nawet z humorystycznymi wstawkami.
Typografowie i graficy różnie nazywają ten fragment w zależności od kraju. Wieloznaczni Anglicy mówią \"dummy text\", poprawni Francuzi \"faux texte\", dokładni Niemcy \"Demo-Text\", a Rosjanie i Ukrańcy nazywają go \"rybą\".
Każda agencja, czy studio, ma swój styl prezentowania tekstu w projekcie. Najczęściej jest to jednak \"Lorem\", choć próbny tekst nigdy nie przekaże tego, o czym jest projekt strony internetowej.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Copy musi być gotowe - nie ma wyjścia :) Przecież często jest tak, że wykonuje się jedynie redesign, gdzie na potrzeby projektowe można zastosować treść z aktualnego serwisu. Jeżeli natomiast projekt jest zupełnie czymś nowym, gdzie mamy nową architekturę, funkcjonalności itd, co jest niezbędne do przygotowania grafiki, to i powinno być gotowe copy. Wszystko wtedy ma ręce i nogi.
ale w sytuacji, w ktorej copy nie jest gotowe (zazwyczaj) Lorem Ipsum spelnia doskonale swoja role, no i nie wyglada zle, tak jak napisal Adam "oko widzi "naturalny" uklad ..." ale oczywiscie niektorym moze przeszkadzac ;)
Osobiście nie preferuje w projektach graficznych umieszczania Lorem, i z doświadczenia wiem, że ma to również niekorzystny wpływ na ocenę całości szaty graficznej. Dla mnie ideałem projektowym jest tekst, który docelowo ma wypełniać gotowy produkt.
Dokładnie rzecz ujmując, to NIE jest tekst o bólu. To dosyć losowo przemieszane jego fragmenty. Zrobiono to specjalnie po to, by tekst NIE miał sensu: dzięki temu oko widzi "naturalny" układ liter i słów w akapicie, ale typograf podświadomie nie włącza systemu interpretacji tekstu, przez co się nie rozprasza. Jak już się czyta lipsum.org, to trzeba to zrobić dokładnie: dopiero w XX wieku udało się, przez studia komparatystyczne i statystyczne znaleźć źródło tej szatki. <br /> <br /> To właśnie chęć uniknięcia znaczenia ucięła Do z Dolorem<br /> <br /> pozdrawiam<br /> Adam.
Dziękuję za komentarze.<br /> <br /> @Krzysztof<br /> Też zadałem sobie to pytanie. Na razie znalazłem informację o tym, że wyraz "ryba" pochodzi ze starosłowiańskiego. W rosyjskim slangu branżowym określa nie tylko próbny tekst w poligrafii, grafice, ale również te bezsensowne słowa, które mruczy sobie pod nosem kompozytor przy komponowaniu utworów muzycznych.
Nie wiem, dlaczego "ryba", ale kojarzy mi się to z surowym tekstem tłumaczenia, czyli "rybką".
Czego to się człowiek może dowiedzieć :) Ciekawi mnie dlaczego Rosjanie i Ukraińcy mówią nazywają to "rybą". Ktoś wie?
Hummm... ten fragment o bólu... ciekawe... przyznaje że nie miałem okazji poznać tłumaczenia. Dzięki :)
Dobrze wiedzieć czego się używa ;)
@ Dymitr, dlaczego piszesz "Lorum" a nie "Lorem" ? Literówka, czy celowy zabieg?