25.08.2010 / Case studies / Design

Trzy zasady PowerPointa

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Dominik Lipiński
Coach i trener komunikacji międzyludzkiej
 

Pokaz slajdów PowerPointa jest powszechnie stosowany podczas wystąpień publicznych w firmach na całym świecie. Niestety prawie wszędzie jest źle używany. Tak źle, że stał się już niemal synonimem nudnej, usypiającej prezentacji. W tym krótkim tekście przedstawiam trzy proste zasady które pozwolą korzystać z tego narzędzia w taki sposób, by przyciągać uwagę publiczności.   

Pierwsza zasada Power Pointa – nie używaj PowerPointa. Chyba że musisz. Nie mam tu na  myśli sytuacji takich jak: „klienci tego oczekują” czy „zawsze stosowaliśmy PowerPointa”. Przez ‘musisz’ rozumiem to, że po prezentacji Twój szef dowie się że go nie użyłeś, przyjdzie do Ciebie i powie Ci „zwalniam Cię bo nie użyłeś PowerPointa na prezentacji”. We wszystkich innych wypadkach korzystniejsze będzie zastąpienie slajdów dobrze dobranymi technikami prezentacji. Czas który poświęciłbyś na projektowanie slajdów lepiej przeznacz na opracowanie wciągających historii i ciekawych przykładów  ilustrujących to, co chcesz przekazać, albo na przećwiczenie wystąpienia przed lustrem. Jeśli więc nie musisz używać PowerPointa na prezentacji, to proszę - nie czytaj dalej tego artykułu.

Skoro jednak musisz to teraz dam Ci kilka wskazówek, które pozwolą Ci wywrzeć korzystne wrażenie na odbiorcach pomimo zastosowania pokazu slajdów.

Druga zasada PowerPointa – użyj jak najmniejszej ilości slajdów i umieść jak najmniej treści na jednym slajdzie. Jak najmniej treści oznacza – jeden komunikat, wyrażony w najprostszej możliwej formie.
Najlepiej żeby na slajdach nie było w ogóle tekstu, tylko zdjęcia lub obrazki ilustrujące Twój przekaz. Te obrazy nie powinny nic mówić publiczności same z siebie (bez Ciebie mówiącego) – czyli jeśli byś wyświetlił komuś swój pokaz slajdów samemu milcząc, to nie powinien on być w stanie powiedzieć o co chodzi.

35097_1.-zle.jpg Źle! Za dużo tekstu. Za mała czcionka. Tytuł, logo i stopka wprowadzają „szum” który odwraca uwagę od głównego przesłania. Publiczność przeczyta punktory zanim my o nich opowiemy i już nie ma po co nas słuchać. Jesteśmy dodatkiem do slajdów.

Jednocześnie podczas prezentacji, gdy slajdy tylko uzupełniają Twoją narrację powinny one wywierać natychmiastowy efekt. Nie dopuść by podczas wystąpienia publiczność zastanawiała się „o co w tym slajdzie chodzi?”.  Zazwyczaj najlepiej jest gdy obraz czy zdjęcie zajmuje cały ekran.

fot. Flickr.com/David Mayerhofer Trochę lepiej. Pozbyliśmy się nadmiaru tekstu. Wprowadziliśmy obraz który komunikuje to, o czym będziemy mówić i wzmacnia nasze przesłanie.

Jeśli już musisz umieszczać tekst to niech to będą krótkie hasła a nie całe zdania. Przykładowo zdanie takie jak „upraszczanie konstrukcji lingwistycznych jako metoda wzmocnienia komunikatu perswazyjnego” zastąp pojedynczym słowem „prostota” napisanym dużą czcionką na tle obrazka czy zdjęcia które będzie wyrażać ideę prostoty (na przykład przedstawiającego pojedynczy czarny kamień na białym tle).

fot. Flickr.com/David Mayerhofer/CC Jeszcze lepiej. Teraz widownia nie jest w stanie bez nas zrozumieć slajdu. Jesteśmy jej potrzebni. To my gramy główną rolę.

W myśl tej reguły ze slajdu trzeba usnąć każdy element który mógłby odciągnąć uwagę od głównego komunikatu – a więc nie umieszczamy na nim ani tytułów ani logo firmy.

Trzecia zasada Power Pointa. Korzystaj z klawisza ‘B’ na klawiaturze. To prawdopodobnie jedna z najmniej znanych funkcji PowerPointa, a jednocześnie najbardziej przydatna pod względem wzmocnienia Twojej siły przekazu. Powoduje ona całkowite zaciemnienie ekranu (jest on po prostu czarny, tak jakby był odłączony od prądu).

35100_4.-idealnie.jpg Idealnie!!! Teraz 100% uwagi publiczności spoczywa na nas.

W czasie kiedy slajd nie komunikuje dokładnie tego o czym mówisz w tej właśnie chwili, nie powinien w ogóle być wyświetlany. To może oznaczać że ekran będzie „wyłączony” przez większość czasu trwania prezentacji – i bardzo dobrze!

Te trzy zasady uważam za najważniejsze. Jeśli tylko zminimalizujesz ilość slajdów i treści na nich, oraz „wyłączysz” pokaz za każdym razem gdy nie dotyczy bezpośrednio tego co mówisz, to doświadczysz dużej pozytywnej różnicy w atrakcyjności Twojej prezentacji dla widzów.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Komentarze (13)
« Poprzednia  2 / 2 
Michał Stefanów
11. Michał Stefanów 01.09.2010 / 16:47
Fajny artykuł i fajne linki w komentarzach. Kliknałbym "like" ale jak nie ma to zostawiam koment :)
Remik
12. Remik 04.09.2010 / 18:05
Ciekawe. Do tej pory robiłem zupełnie inaczej uważając jednocześnie że to strata czasu. Chyba wypróbuje to minimalistyczne podejście :D
Dzięki
Jed
13. Jed 29.11.2011 / 14:52
klawisz B - black
klawisz W - white
« Poprzednia  2 / 2 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.