Co można spotkać raz w minucie, dwa razy w momencie i ani razu w tygodniu? Odpowiedź będzie poniżej. A co to pytanie ma wspólnego z zarządzaniem projektami? Postaram się pokazać, że jest to nie tylko zbiór zasad, metodyk, pojęć, ale jest to kreatywny proces, u którego podstaw jest owa „kreatywność”. Czym ona jest (lub czym nie jest) w zarządzaniu projektami głównie z perspektywy branży e-marketingu? Na co warto zwrócić uwagę, jak ćwiczyć kreatywność i dlaczego warto nosić kapelusze - znajdziecie w poniższym artykule.
Kreatywność, czyli twórcze rozwiązywanie problemów
Wydaje się, że jeszcze do niedawna słowo kreatywność było bardzo modnym określeniem, często pojawiającym się w ogłoszeniach o pracę, wzorach CV, opisach firm, itd. Równocześnie za słowem tym mogło się kryć w każdym przypadku inne rozumienie, każdy mógł je definiować inaczej. Można to na pewno odebrać, jako kreatywne podejście, można też przypuszczać, że być może nie do końca każdy z nas wiedział co się za tym pojęciem dokładnie kryje (choć z drugiej strony powstało dzięki temu zapewne wiele twórczych definicji).
„Kreatywność (postawa twórcza; łac. creatus, czyli twórczy) - proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne, to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań.” (www.pl.wikipedia.org).
Ogólnie można przyjąć, iż kreatywność jest pewnym potencjałem do generowania czegoś nowego i wartościowego. Kolejną propozycją pojęcia może być więc: zdolność do twórczego i efektywnego rozwiązywania problemów - dylematów.
A jaka jest Twoja „kreatywna definicja”?
Przykładowe techniki kreatywnego myślenia
Jest wiele sposobów podejścia do danego problemu, w ich rozwiązaniu pomóc może wiedza na temat kreatywnych technik. Pamiętajmy o tym, iż mogą to być sposoby stosowane w różnych etapach projektu, zagadnieniach przedmiotowo różnych– to nasza decyzja, jakiej techniki (lub jej modyfikacji) najlepiej użyć.
- kreatywne pytania rozwiązujące problem (zadanie sobie kilku pytań, np. na czym polega problem, co należy poprawić, itd.),
- 90 sekund+: polega na zadaniu pytania innym osobom o skojarzenia związane z danym zagadnieniem i jej słuchaniu (nagrywaniu) przez 60-90 sekund, efektem – kilka nowych kierunków, pomysłów rozwiązań,
- wizualizacja problemu i sytuacji po jego rozwiązaniu: tworzenie obrazu problemu, z różnych perspektyw, „co się stanie, gdy zrobię tak, że…?”,
- mapy myśli (zapisywanie wszelkich skojarzeń, powiązań, relacji, itp.),
- burza mózgów (nie oceniamy pomysłów, im więcej, tym lepiej),
- analiza SWOT pomysłów, rozwiązań,
- kapelusze doktora De Bono (różne kolory kapeluszy prezentują różne style myślenia – odmienne punkty widzenia: biały - obiektywizm, czerwony - emocje, czarny - pesymizm, żółty - optymizm, zielony - energia, niebieski - kontrola). Technikę można zastosować w trakcie spotkania (każdy z uczestników wchodzi w określoną rolę) lub spróbować samodzielnie spojrzeć z różnych perspektyw na dany problem, zagadnienie.
Co więc można spotkać raz w minucie, dwa razy w momencie i ani razu w tygodniu? Literę \"m.
Kreatywność a zarządzanie projektami
Każdego dnia stykamy się z dylematami, problemami, pytaniami dotyczącymi różnych aspektów projektu. Jakie więc zastosowanie może mieć kreatywność w procesie zarządzania projektami? Kilka spostrzeżeń:
- na każdym etapie projektu: szybka, odpowiednia, celna i skuteczna reakcja: odpowiedni podział prac/harmonogram, trafne określenie wymagań, elastyczność na zmiany, wartościowe wnioski (a więc dotyczy to zarówno np. budowy strategii dla danego projektu, ale także ciekawego i efektywnego przeprowadzenie spotkania),
- umiejętność spojrzenia z różnych perspektyw (klienta, firmy, wykonawców),
- ma zastosowanie „indywidualne” (przy samodzielnym rozwiązywaniu danego problemu), ale i „zespołowe” (np. sposób współpracy, motywacja),
- dobieranie trafnych do specyfiki projektu metod,
- to nie tylko generowanie, jak największej liczby nowych pomysłów, ale pomysłów odpowiadających potrzebom, możliwych do zastosowania i wdrożenia: „zarządzanie kreatywnością” (jako element procesu zarządzania całym projektem). Kreatywność to nie zawsze tylko nowe, niestandardowe pomysły, a umiejętność zdecydowania, jakie rozwiązanie będzie w danej sytuacji najbardziej skuteczne.
Nie ma złotego środka – „Jak być kreatywnym, jak kreatywnie prowadzić dany projekt”, zależy od wielu czynników, m.in.:
- potrzeb i oczekiwań klienta,
- specyfiki projektu: przedmiotu prac,
- terminów,
- budżetu,
- możliwości,
- umiejętności, znajomości tematu.
… i wielu innych, z którymi spotykamy się na co dzień. Dzięki ćwiczeniu kreatywności i budowie doświadczenia możemy widzieć coraz więcej rozwiązań i dobierać te najbardziej odpowiednie do danej sytuacji.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
<a href="http://coaching.focus.pl/2010/04/07/piec-cwiczen-na-kreatywnosc/" target="_blank" rel="nofollow">http://coaching.focus.pl/2010/04/07/piec-cwiczen-na-kreatywnosc/</a> - polecam 5 ćwiczeń na kreatywność :) „Nie używając tak nieskończenie wspaniałego skarbu jak kreatywność – czy to z powodu nieświadomości istnienia, czy też ze względu na jej celowe unicestwienie – człowiek nie tylko ponosi stratę. Dokonuje także zdrady samego siebie." – Masatoshi Yoshimura
"Jaki jest cel tego co robimy ?" - to jest dla mnie nadrzędne pytanie.
<strong>mike</strong> ten filmik jak i reszta filmików tej agencji to jakaś pomyłka chyba
oto jak kreatywnie można zarządzać projektem w kryzysowej sytuacji ;) <a href="http://www.youtube.com/watch?v=fzhgxPtHhO4" target="_blank" rel="nofollow">http://www.youtube.com/watch?v=fzhgxPtHhO4</a> stanowisko project managera to nie jest easy place to be... ;)