Wkręciłem się trochę w mikrobloging i po kilku tygodniach aktywności w serwisach tego typu wracam do Was z kilkoma przemyśleniami.
Wkręciłem się trochę w mikrobloging i po kilku tygodniach aktywności w serwisach tego typu wracam do Was z kilkoma przemyśleniami. Nie będę pisał o strategii obecności w mikrosferze, czy też przyszłości mikroblogingu. Skupię się na przyziemnym porównaniu najpopularniejszych serwisów tego typu.
Różnice między serwisami mikroblogowymi
Do najpopularniejszych serwisów mikroblogowych w Polsce należy: Pinger, Blip, Flaker oraz amerykański Twitter (jest jeszcze Plom.pl, ale o nim dowiedziałem się przed chwilką).
Blip to typowy klon Twiitera. Oba serwisy służą do wysyłania krótkich, 140/160 znakowych informacji do obserwujących nasze poczynania znajomych (followersów).
Flaker i Pinger są nieco inne. Choć główną ideą nadal jest wysyłanie wiadomości do znajomych to nie są one już ograniczone do stukilkudziesięciu znaków. Dodano również możliwość komentowania wpisów. Dzięki temu serwisy stały się bardziej angażujące – zawsze można wpaść na chwilkę, zobaczyć co u naszych znajomych słychać i wdać się w szybką wymianę poglądów. To coś jak wieloosobowa konferencja tekstowa równocześnie w kilku okienkach Gadu Gadu.
Za to właśnie polubiłem Flakera – jego użytkownicy są skorzy do rozmowy (o czym może świadczyć ten wpis), dyskusje toczą się szybko i co chwilkę pojawia się nowy, interesujący wątek (oczywiście najpierw należy wybrać sobie znajomych, których wpisy mamy zamiar obserwować).
W Blipie oraz Twitterze również istnieje możliwość odpowiedzi, jednak kierowana jest ona do osoby (nie do wpisu) i w żaden sposób nie jest powiązana z wcześniejszą wypowiedzią. Nie da się na jednej stronie przeglądnąć historii rozmowy i z tego powodu miewam problemy ze zrozumieniem do którego wcześniejszego wpisu otrzymałem właśnie odpowiedź. Ten jednokierunkowy sposób komunikacji zniechęcił mnie do Blipa. Poza tym ograniczenie wiadomości do 140 znaków zbyt często zmusza mnie do sztucznego skracania wypowiedzi i główkowania w jaki sposób wyciąć z niej jeszcze 2 znaki (może wywalę www z linka – zaoszczędzę 3 znaki, a w zasadzie 4 bo jeszcze kropkę :).
Jako niewątpliwy minus Flakera zaliczyć należy dość skomplikowany i mało intuicyjny interfejs. Wiele ciekawych funkcjonalności poukrywanych jest pod mikroskopijnymi, nic nie mówiącymi ikonkami. Jeśli serwis chce przyciągać nowych użytkowników powinien moim zdaniem odświeżyć swój interfejs.
Trochę o rozwoju WordPress
Wszystkie polskie serwisy mikroblogowe udostępniają API pozwalające budować nowe usługi na bazie macierzystego serwisu. Na Flakera powstało kilka aplikacji tego typu. Niewielką ilość flakerowych dodatków Adam Zygadlewicz - jeden z współzałożycieli Netguru (właściciel Flakera) tłumaczy problemem skali:
Jeśli chodzi o kwestie \"ekosystemu\" to ewidentnie u nas inaczej to wygląda niż w hameryce... skala robi swoje. Większość aplikacji nie jest rozwijana po wypuszczeniu ich w wersji alpha (po zachwycie 10 beta-testerów brakuje motywacji i determinacji do ich rozwijania). Powinno się także wyliczać ratio ilość aplikacji powstałych / ilość aplikacji o których ktoś jeszcze pamięta / są rozwijane... bo to pokazuje na ile model twitterowy jest sensowny w polandii... imho nie jest sensowny. Dlatego my chcemy aktywnie promować ciekawe apki i namawiać do ich sprzedawania (zawsze większe rawdopodobieństwo, że będą rozwijane dłużej niż tydzień)
Rzeczywiście - Pinger również nie może pochwalić się większą liczbą aplikacji API, natomiast Blip posiada ich całkiem długą listę - i co ważne – wszystkie zostały stworzone przez niezależnych developerów.
Na Twitera powstały setki, jeśli nie tysiące aplikacji, a najpopularniejsze z nich notują ponad milion uu. Jak widać Blip również w tej kwestii stara się kopiować amerykański wzorzec. Na razie jednak funkcjonalność blipowych dodatków jest bardzo skromna w porównaniu do tych z Twittera. Osobiście cały czas czekam na polski odpowiednik tweetmeme.com.
Inne podejście konkurencyjnych serwisów widać również w rozwoju. Developerzy Flakera skupili się na rozwijaniu samego serwisu (interfejs już nie wytrzymuje kolejnych funkcjonalności) oraz dodatkowych wtyczek i widgetów. Opracowali i wdrożyli również system reklamy In-Flak (ostatnio ktoś kupił reklamę doklejaną do moich wpisów za 16 zł:). Natomiast Blip praktycznie od roku nie zmienił się znacząco. Pingera nie obserwuje tak dokładnie więc trudno mi się wypowiadać.
Reklama we Flakerze
Trochę o zasięgu WordPress
Największym mikroblogowym serwisem w Polsce jest Pinger od o2.pl – 442 tyś. ru (megapanel: marzec 2009). Na drugim miejscu znajduje się Blip od GG Network – 60 tyś. ru. Poza megapanelową stawką plasuje się Flaker od poznańskiej firmy Netguru (najprawdopodobniej poniżej 25 tyś. ru). Międzynarodowy Twitter ma ponad 7 mln uu (Nielsen online: luty 2009), natomiast w Polsce odwiedza go 128 tyś Ru. (megapanel: marzec 2009).
Jako ciekawostkę powiem, że Pinger dotychczas zaliczył 1 mln postów oraz 3,5 mln komentarzy.
Każdemu według potrzeb
Jak widać największym z polskich serwisów jest Pinger. Osobiście nie korzystam z niego zbyt dużo, ponieważ więcej moich branżowych znajomych znajdę na Flakerze i tam właśnie spędzam najwięcej czasu. Natomiast na Pingerze śledzę kilka ciekawych osób, które piszą o swoim życiu i poza internetowych pasjach. Obecnie do tego typu tematów Pinger jest moim zdaniem bardzo dobry. Zauważyłem też, że jako pierwszy serwis mikroblogowy posłużył do promocji konsumenckiej.
Jeśli natomiast ktoś zainteresowany jest wyłącznie śledzeniem wypowiedzi (lub wysyłaniem jednokierunkowych informacji) bez wdawania się w dyskusje może spodobać się mu Blip.pl lub Twitter.com - w zależności czy interesują nas osoby władające językiem polskim czy angielskim. Ja osobiście kibicuję Flakerowi :)
Mimo większego zasięgu Pingera i sympatii dla Flakera odnoszę wrażenie, że to właśnie Blip jest najbardziej rozpoznawalnym polskim serwisem mikroblogowym i chyba najbardziej zróżnicowanym jeśli chodzi o użytkowników. To jego wybierają politycy, czy Internetowi celebryci tacy jak Kominek. Powered by Newsletter Form for WordPress.
Blip może również liczyć na wsparcie GG Network, choć z niewiadomych powodów na razie próby synergii z innymi serwisami grupy nie widać. Flaker przy tak silnych graczach nie będzie miał łatwego życia, choć domyślam się, że prędzej czy później zostanie przez kogoś kupiony.
Ta różnorodność serwisów mikroblogowych jest nieco denerwująca, gdyż wielu moich znajomych ma konta na kilku serwisach. Śledzenie 4 serwisów w tym samym czasie i wklejanie tych samych notek do każdego z nich jest uciążliwe. Przydałby się mocny lider w tej kategorii. Kto nim zostanie w Polsce? Jakie są Wasze odczucia? Na kogo stawiacie? Który serwis lubicie najbardziej i dlaczego?
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
jest jeszcze <a href=\"http://miniblog.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://miniblog.pl</a>
Mała poprawka ;) długość komunikatu na Blipie to 160, a nie 140 znaków (i istnieje możliwość łatwego obejścia tego problemu - np. <a href=\"http://blips.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://blips.pl</a> czy <a href=\"http://3600.pl)\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://3600.pl)</a> <br /><br /> Nic też nie poradzę na to, że z polskich serwisów, Blip ma najbardziej przyjazny interfejs i wiele, przydatnych funkcji, które może nie są wyrażone w postaci \"ikonek\", ale za to bardzo ułatwiają życie.<br /><br /> Co do odpowiedzi, łączenie ich z \"cytowaniem\" całkowicie załatwia problem, który poruszasz - słowem wystarczy odpowiadać kilkając: odpowiedz i cytuj i już jest powiązanie (natomiast dyskusja przez <a href=\"http://blips.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://blips.pl</a> dodatkowo dodaje unikalny tag dla każdego wątku).<br /><br /> Dla mnie jedynym mankamentem webowego interfeksu Blipa jest brak funkcji tzw. sekretarki - w efekcie wiadomości prywatne skierowane do nas mogą przepaść, jeśli nie używamy zewnętrznego klienta lub nie chce nam się przewijać wielu godzin wstecz.<br /><br /> Natomiast ciekawostką dla mnie jest ten niezwykle popularny Pinger. Dlaczego? Otóż dlatego, że o jego istnieniu dowiedziałem się z Twojego porównania - dziś, co świadczy o tym, że coś mają nie-tak z promocją tej usługi, skoro można kilka lat używać Twittera i Blipa i nie mieć pojęcia, że istnieje Pinger.<br /><br /> Na oko, jego interfejs przypomina mi interfejs Twittera. A to nie jest komplement niestety (Twitter jest b. ubogi w funkcje, tak naprawdę poważnie uboższy od Blipa - jego jedyną zaletą jest globalny zasięg).<br /><br /> Flaker niestety mnie nie pociąga (szczególnie poziom komentarzy, z których większa część to dziecinne \"LOL\" - mam wrażenie, że średni wiek użytkowników oscyluje w okolicach 13 roku życia - nie twierdzę, że to źle, ale jeśli będę chciał porozmawiać z kimś w tym wieku, to porozmawiam z moim synem).<br />
Czy jest jakaś aplikacja API do pingera, która wysyła wpisy z RSS (pierwsze X znaków + link) coś podobnego do feedblip?
Świetne, gratulacje.
Strona bardzo przyjemna a zabawa w strzelanie papierem naprawdę świetna! Tylko uwaga do twórcy posta....zdaje się, że błędny link jest zaszyty: <a href="http://http//www.sointeractive.pl/" target="_blank" rel="nofollow">http://http//www.sointeractive.pl/</a> - takiej strony nie ma :)
Panowie z soI mieszczą się w tym samym budynku co ja ;) Strona interesująca, pokazuje możliwości kreatywne - z mojej strony gratulacje za koncept i wykonanie.
Postarali się, jak widać nie potrzeba stron tekstu aby coś zakomunikować. Gratulacje.
Cóż mogę powiedzieć. Młodej Agencji, ze zdolnym zespołem (jeszcze bez bogatego portfolio), udało się zrobić tak świetną stronę, że dostała FWA. Nikt poza Panem X nie zwrócił uwagi na takie szczegóły jak informacje - i o to chodziło ;) Dla mnie bomba.
Wszedłem, poklikałem, powkurzałem się na dźwięki towarzyszące akcjom (środek nocy, głośniki wlączone - nienawidzę takich niespodzianek!) ... i znalazłem ZERO konkretnych informacji na temat agencji, świadczonych usług, portfolio itd. (sorry, ale jakoś nie mam ochoty na oglądanie bzdurnych filmików). Reasumując: ni cholery nie kumam, czym podniecają się szanowni przedmówcy? :|
Ciekawy i całkiem nieźle wykonany site ;) Gratulacje
Na pewno działa - jest agresywna i zapamiętywalna. (mnie osobiscie drażni :)) <br /> <br />Trochę za dużo słodkiego paplania i ściemy ale ok, marketing :) <br /> <br />Trzeba też docenić trochę roboty we flash\'u. <br /> <br /> <br /> <br />napisałem to juz pod newsem o agencji. Nie uważam za dobry pomysł posługiwanie sie wizerunkiem Pana Jeremiusza Filipiaka jako Vice President SoInteractive w kontekscie opowiesci o kluczowosci kompetencji w obsludze firmy Comarch :) <br /> <br />Trudno będzie uniknąć skojarzeń zupełnie nie odnoszących sie do kompetencji, a do bliskich więzów pokrewieństwa pomiędzy właścicielem Comarch a właścicielem SoInteractive. A to nie buduje czystego i poważnego obrazu kompetencji. <br /> <br />Moim zdaniem to PR-owski gol do własnej bramki. Warto to przemyśleć.
fajna, ale jak wejdziemy na angielską wersję strony to w \"telewizorku\" mówią po polsku np tu <a class="non-html" href="http://www.sointeractive.pl/">(http://www.sointeractive.pl/</a>#/en/services.html)
Gratulacje za SOTD !
bardzo oryginalna strona - na pewno zapada w pamięć; i w tym przypadku pomysł/kreacja nie przeszkadza<br /> jak się okazuje można zrobić coś flashowego i nie skopać tego<br /> oczywiście przyłączam się do gratulacji z okazji FWA - każdy taki sukces rodaków to miłe zjawisko
Dobre jest! Fajnie wyszedł flash co rzadko się zdarza w PL, no i gratulacje za FWA! :)
Dzieki :] a filmy sa w HD dlatego tyle zajmuja.
Bardzo ładnie Wam to wyszło Panowie :)
Szacuneczek strona wypasiona :) Pani ma bardzo mocną trwałą.
szkoda, ze video chodzi tak o, i jak da sie pobierz to plik ma jakies chore rozmiary, a tak to w pytke;-)
Pani miala peruke :] wiec nie oceniajmy pochopnie :p
bardzo ładna .... Pani :) no strona także, gratulacje.
czy jezeli Kominek przyciagnal tylu userow w dane miejsce, jest to mozliwe aby zapłacono mu za to by tam założył konto?
Obydwa narzedzia flaker i blip, moim zdaniem sie uzupełniają, tworzą ekosystem. Szczerze, traktuje je jako swoistą jedność ;) jako użytkownik.
Z mojej przygody najbardziej przypadł mi do gustu właśnie faker. I przychylam sie do prośby, że jakaś fajna wstawka na serwis byłaby pomocna. <br /> Mam dwa serwisu dla w miarę normlanych ludzi i coś przyjaznego bym potestował jeśli chodzi oczywiście o flakera :) Uzywam też blipa nawet długo ale trwa to falami i jakoś mnie nie zauroczył w przeciwieństwie do flakera :)
<blockquote>elastyczność tej aplikacji bardzo mi się podoba i również kibicuje flakerowi :)</blockquote><br /> A gdzie się podziali blipowcy? Są jacyś? :)
ja tam szczerze mówiąc wolę o niebo interfejs flakera od blipa, choć trochę na pewno można by poprawić tu i tam :) flaker to niby lifestreaming, ale wykorzystywać go można na różne sposoby w zależności od pomysłu użytkownika - elastyczność tej aplikacji bardzo mi się podoba i również kibicuje flakerowi :) do flakera można podpiąć stream z blipa i twittera - w drugą stronę też pewnie jakoś da radę ;)
<blockquote> We Flakerze najbardziej brakuje uzytkoników, którzy kompletnie nie widzą różnicy między mikro / mini blogiem. <br /></blockquote> <br />To fakt. Trochę winny jest temu skomplikowany interfejs Flakera, trochę brak wsparcia marketingowego dużego gracza a trochę... brak widgeta, który można było by sobie wrzucić na serwis (patrz prawa kolumna interaktywnie.com ;)
@Krzysztof - to my kupiliśmy u Ciebie reklamę :)<br /> Testujemy reklamę we Flaku w kilku miejscach. <br /> <br /> Flaker jest jak dla mnie najbardziej przyjazny. To nie tylko lifestreaming, większość aktywnych userów używa go jako minibloga i w tym się sprawdza. Poza tym prostota zintegrowania z Twitterem czy rss bloga to również plus.<br /> <br /> We Flakerze najbardziej brakuje uzytkoników, którzy kompletnie nie widzą różnicy między mikro / mini blogiem :), a tworzą ciekawą grupę docelową w innych obszarach niż internet / geek / IT / reklama.<br /> <br /> Tweetie na iPhone dla polskich mini/mikro blogów
<blockquote>w żaden sposób nie jest powiązana z wcześniejszą wypowiedzią</blockquote><br /> Na blipie można cytować wypowiedź, o czym także powiadamiany jest jej autor.
Nie mniej biorąc pod uwagę założenia obydwu serwisów to trochę tak, jakby porównywać kalkulator i telefon komórkowy :) ten i ten pozwala na wykonanie prostych obliczeń, ale w przypadku komórki to tylko jedna z funkcji, a w przypadku kalkulatora istota jego działania :) ale fakt, to co stwierdził adam - sporo osób korzysta z flakera tak jak z blipa (w tym niestety przez większość czasu ja :P) więc można je wrzucać do wspólnego wora..
@Marta Klimowicz<br /> <br /> - to tak naprawde kwestia ficzersów. jeśli ktoś na flakerze nie odkryje możliwości agregowania kilkunastu innych serwisów.... nie odkryje, że nie musi się zatrzymywać na 140. znaku to dla niego będzie to microbloging z komentarzami.
@Marta - ale osoby, które siedzą na interaktywnie.com powinny zdawać sobie sprawę z tego jak postrzegają rozmaite narzędzia masowi użytkownicy, bo zazwyczaj w działaniach reklamowych właśnie do nich kierują swoje komunikaty.<br /><br />Moim zdaniem zbyt często branża patrzy na wykorzystanie social media z własnej, skrzywionej perspektywy. Może dlatego sieci reklamy blogowe mają problem z rozwojem. Zobacz jakie blogi promowane są chociażby na <a target="_blank" href="http://blogvertising.pl/">Blogvertising</a>. Co czytelników kominka, albo pudelka obchodzi jakiś Antyweb czy interaktywnie.com? Nic. <br /><br />Zwróć uwagę ile nowych osób przyprowadził na Blipa Kominek. Myślisz, że oni rozumieją jaka jest różnica między mikroblogingiem a lifestrimingiem? Im po prostu <a href="http://www.youtube.com/user/kominutki?blend=5&ob=4" target="_blank">Wódz pokazał</a> jak to się robi.
@Krzysztof Adamus - wydawało mi się, że blog ekspercki na i.com nie jest przeznaczony dla \"typowego, masowego usera\" i osoby, które czytają artykuły i wpisy tu zamieszczane, liczą na coś więcej.
@Marta - Do czego to doszło - kiedyś nikt nie słyszał o blogach. Dziś mamy blogi, miniblogi, mikroblogi... i jeszcze lifestriming :)<br /> <br /> Właśnie na Blipie rozmawiam na ten temat z Marcinem Jagodzińskim. Ale dla typowego, masowego usera idea tych serwisów jest dość podobna - możesz wrzucić krótki tekst lub fotę na różne sposoby z różnych urządzeń aby poinformować znajomych co robisz.
@Dymitr<br /> Są, ale blipa i flakera nie integrują.
@Michał Kasperczyk<br /> Są podobne aplikacje: TweetDeck <a class="non-html" href="http://tweetdeck.com/beta/">(http://tweetdeck.com/beta/</a>) i Seesmic <a class="non-html" href="http://seesmic.com/">(http://seesmic.com/</a>)
Fajny artykuł tylko ten kominek... uchowaj Panie od takich celebrytów..to określenie pasuje do Niego jak pięść do twarzy ;)
Flaker i Pinger raczej nie \"podpadają\" pod definicję mikrobloggingu. Flaker to lifestreaming, a Pinger - miniblog.
Chyba najlepiej byloby miec aplikacje, ktora pozwolilaby zarzadzac kontami w twitterze, blipie i flakerze. Chyba ze jest juz cos takiego?
Nie wiem, jak dokładnie działa tweetmeme.com, ale chyba podobną funkcjonalność posiada<a class="non-html" href="http://blinki.zrobic.pl"> http://blinki.zrobic.pl</a>