Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja o wejściu na nasz rodzimy rynek Revenue Science, firmy specjalizującej się w technologiach wykorzystywanych do targetowania behawioralnego. Wyłącznym partnerem i dostawcą tej technologii na Polskę będzie sieć reklamy Ad-vice. Sam ww. termin jest dla nasz wszystkich oczywiście znany, mamy przecież na rynku Behavię, dlaczego więc nowe targetowanie?
Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja o wejściu na nasz rodzimy rynek Revenue Science, firmy specjalizującej się w technologiach wykorzystywanych do targetowania behawioralnego. Wyłącznym partnerem i dostawcą tej technologii na Polskę będzie sieć reklamy Ad-vice. Sam ww. termin jest dla nasz wszystkich oczywiście znany, mamy przecież na rynku Behavię, dlaczego więc „nowe targetowanie”?
W czym rzecz?
Otóż technologie dostarczane przez Revenue Science znacznie różnią się od technologii Nugg.ad, z których korzysta sieć Behavia. Nie chcę oczywiście przesądzać o wyższości jednej nad drugą, wolę z tym zaczekać dopóki nie porównam wyników kampanii opartych o każdą z nich. Jednak już teraz można wymienić najważniejszą różnicę. Otóż badanie RS nie opiera się na deklaratywnych ankietach, jest wyłącznie wynikiem obserwacji zachowań użytkowników. Z jednej strony jest to zapewne jakieś ograniczenie - nie możemy targetować po kryteriach demograficznych, z drugiej zaś, wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem – trafiamy tylko do tych użytkowników, którzy interesują się tematem „X”, i tak możemy targetować swoją reklamę np. do miłośników horrorów, czy osób zainteresowanych kupnem samochodu. Pozwala to dotrzeć do bardzo wąskich grup. Na stronie RS możemy znaleźć bardzo ciekawy układ zdefiniowanych segmentów.
Co ze skutecznością?
Bardzo zastanawiający zatem jest wpływ tych dwóch rodzajów targetowań na wyniki kampanii. Z tego co wiem, kampanie prowadzone przez Behavię nie zwiększają w zawrotny sposób CTRów, za to użytkownicy, którzy przeszli na stronę docelową przeszukują jej kontent dużo dokładniej niż osoby trafiające na witrynę z innych kampanii odsłonowych. Wyników kampanii wykorzystującej technologię RS niestety na polskim rynku jeszcze nie ma, z ostatecznym starciem obu technologii musimy więc jeszcze trochę zaczekać. Zapowiada się jednak bardzo ciekawa rywalizacja, przede wszystkim dlatego, że konkurować nie będzie cena usług, a skuteczność.
3 marca odbędzie się konferencja, w której jednym z prelegentów będzie Jeremy Mason (Managing Director, European Operations, Revenue Science, Inc.) mam nadzieję, z pewnością będzie można dowiedzieć się na niej więcej szczegółów na temat działania technologii oraz planów Ad-vice na jej wykorzystanie w Polsce.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Przykład ciekawy, ale pokazują on raczej wyższość targetowania behawioralnego nad innymi metodami targetowania, a nie wyższość jednej technologii nad drugą. <br /> <br /> Mimo wszystko dzięki za przykład.
testy porównujące różne metody targetowania były już robione w Europie Zach., tu jest przykład:<a class="non-html" href="http://www.nugg.ad/fileadmin/redakteure/downloads/Case_Studies/polish/Case_Study_Tripple_PL.pdf"> http://www.nugg.ad/fileadmin/redakteure/downloads/Case_Studies/polish/Case_Study_Tripple_PL.pdf</a>
Wydaje mi się, że moje prawo do pisania jest tak samo normalne jak prawo innych osób do dyskusji na forach bez przedstawiania się. Masz rację to jest internet i takie właśnie możliwości daje użytkownikom. Nie widzę jednak sensu prowadzenia dyskusji ani na ten temat, ani w ten sposób.<br /> <br /> Pozdrawiam.
nie pisze z zadnego ukrycia. to znowu ja to JA i taka mam tozsamosc w sieci! to jest internet przypominam!!<br /> <br /> artykul powinien byc merytoryczny- jest wspomniana konferencja, wypada podac jaka konferencja konkretnie. takie bledy rzutuja na wiarygodnosc reszty informacji w tekscie!<br /> nie jestem ekspertem i nie znam szczegolow obu technologii, ale nadal twierdze, ze powyzszy material definitywnie sugeruje wyzszosc jednej nad druga. coraz bardziej denrwujace staje sie takie internetowe dziennikarzenie w wykonaniu pseudo-eksperto-blogerów....:(
@ to znowu ja <br /> <br />Szkoda, że piszesz z ukrycia,ale mimo wszystko odpowiem, a raczej powiem po raz kolejny, nie opowiadam się za żadną z tych technologii, opowiadam się za możliwością targetowania behawiorlanego, to mnie interesuje, nie oceniam żadnej, ale jeżeli tak że strasznie dręczy Cię wyższość jednej nad drugą, proponuje przetestować obie, najlepiej kilkukrotnie i oprzeć swoją opinię na wynikach skuteczności przeprowadzonych działań. Myślę, że jest wiele osób, które chętnie by się z nimi zapoznały. <br /> <br />A tu jest lista [url=http://www.nugg.ad/pl/produkty/zarezerwuj_kampanie.html]firm korzystających z technologii nug.ad[/url] <br /> <br /> <br />PS. Uwielbiam konstruktywną krytykę
?3 marca odbędzie się konferencja, w której jednym z prelegentów będzie..?<br /> Hahahahahahah to jakiś żart? JAKA KONFERENCJA? Co za redaktor przepuścił takiego newsa??:( porażka!!!!
nugg.ad wspolpracuje nie tylko z behavią, lecz także z ad.netem i idmem i chyba z bodajze z interia, ale do rzeczy:<br /> <br /> Skoro RS opiera się wyłącznie o zachowanie internautów, wiemy natomiast ze nugg.ad bazuje na profilach wykonywanych w oparciu zarówno o ruch jak i demografię userów (w dowolnej kombinacji wskazanej przez reklamodawcę), to większa skuteczność oraz funkcjonalność drugiego z narzędzi wydaje się być oczywista!! Z artykułu wynika cos odrotnego:C<br /> <br /> <br /> kolejna sprawa:<br /> ?3 marca odbędzie się konferencja, w której jednym z prelegentów będzie ktoś tam?<br /> brzmi wiarygodnie;) ha ha ha - to jakiś żart? JAKA KONFERENCJA? Co za redaktor przepuścił takiego newsa??:( porażka!!!!
@Łukasz <br /> <br /> <br /> <br />Ja szczerze mówiąc nie widzę żadnej bariery, co zresztą potwierdzają badania technologii wykorzystywanych do takiegoż targetowania (w przypadku nugg.ad\'a gwarancja dotarcia do osób należących do grupy celowej wynosi chyba 70%). Oczywiste jest, że nigdy nie uda nam się w 100% trafnie \"poznać\" użytkowników, ale ile mniej pustych odsłon musimy wyemitować gdy dopasowanie pakietu do grupy celowej wynosi 70%, w porównaniu z dopasowaniem kontekstowym pakietów, gdzie dopasowanie użytkowników waha się między 20-30%. Dla mnie różnica jest wystarczająca. <br /> <br /> <br /> <br />Co do niechcianego targetowania, to już w ogóle nie wiem co powiedzieć, przecież użytkownicy widzą setki reklam dziennie i wszystkie są niechciane bądź traktowane zupełnie obojętnie. Użytkownicy nie są w stanie określić, która jest do nich \"dopasowana\" (targetowanie behawioralne), a która nie (standardowy pakiet lub stałka). Moim zdaniem taki problem w ogóle nie istnieje.
Osobiście mam duży dystans do targetowania behawioralnego. Wynika to głównie z faktu, iż o ile targetowanie behawioralne wewnątrz serwisu jest wykonalne, o tyle targetowanie behawioralne \'międzyserwisowe\' ma ograniczony zasięg (czy tak nawpdę nie dotyczy userów którzy wcześniej poruszali się po innych serwisach objętych znajdujących się wsieci reklamowej?)<br /> <br /> Poza tym pojawia się problem niechcianego targetowania (w sensie za użytkownikiem idzie targetowanie reklam/treści), a niekoniecznie musi sobie tego życzyć.<br /> <br /> Trochę o tym pisałem na blogu: <a href="http://plutecki.net/2009/02/targetowanie-behawioralne-tresci-w-serwisach/" target="_blank">Targetowanie behawioralne treści w serwisach</a>
<blockquote>do autora - pisze Pan, że RS tworzy swe profile w oparciu o zachowania userów w odróżnieniu od nugg.ad, który opiera się tylko na danych deklaratywnych.</blockquote><br /> <br /> Takiego zdania w tekście nie znalazłem, napisałem jedynie, że RS wykorzystuje wyłącznie badanie zachowań użytkowników. Myślę, że to istotna różnica, choć przyznaje, że podchodząc emocjonalnie można to zrozumieć nieco opacznie :)<br /> <br /> Co do technologii badań nugg.ad, to oczywiście mam świadomość, że ankiety są jedynie doważeniem wyników, ale jak mówiłem wcześniej, nie przesądzam o wyższości żadnej z nich, jedynie pokazałem różnice, w praniu wyjdzie, które rozwiązanie jest skuteczniejsze.<br /> <br /> Zachęcam do uważnego czytania tekstu!<br /> <br /> Pozdrawiam
do autora - pisze Pan, że RS tworzy swe profile w oparciu o zachowania userów w odróżnieniu od nugg.ad, który opiera się tylko na danych deklaratywnych. Sugerowałbym choćby drobny research przed publikacją podobnych \"tez\". Pozwole sobie zacytować Tomasza Teodorczyka z nugg.ad, który już nie raz musiał wysyłać sprostowanie do artykułu o podobnym poziomie \"rzetelności\":<br /> <br /> \"Technologia Nugg.ad opiera swoje działania na łączeniu dwóch źródeł danych. Są to zarówno dane pozyskane z analizy zachowań internautów, tego czym się interesują, i jakie treści czytają oraz dane deklaratywne pozyskane z emitowanych na witrynach danego medium ankiet. Tym samym nugg.ad podobnie jak konkurencyjne rozwiązania, mierzy, zbiera i analizuje zachowania internautów, jednakże w odróżnieniu od konkurencji uzupełnia te dane danymi pozyskanymi z emisji ankiet. Nie zastępuję jednej metodologii drugą, a łączy to co w każdej z nich najlepsze! <br /> Jest to o tyle istotne rozwiązanie dla naszych klientów, gdyż pozwala uzupełnić profile internautów, o takie cechy, których nie można jednoznacznie zidentyfikować tylko poprzez mierzenie kontentu.Trudno odnaleźć witryny, które na przykład powiedzą jednoznacznie w jakim wieku jest dany internauta. Ponadto rozwiązanie nugg.ad bardzo dobrze sprawdza się w monotematycznych mediach, gdzie brak zróżnicowania kontentu nie pozwala zbudować istotnego z punktu widzenia reklamodawców zasięgu w danym targecie.\"<br /> <br /> Naprawdę warto poświęcić czasem trochę czasu na research!<br /> <br /> Pozdrawiam