W czerwcu pisaliśmy o tym jaką rolę może pełnić Google Analytics w analizie i optymalizacji formularzy. Jesienią doprecyzowujemy temat włączając do całego zagadnienia wciąż jeszcze względnie nowe narzędzie, jakim jest Google Website Optymizer.
Pretekstem do rozszerzenia tematu stała się prezentacja „Analityka i optymalizacja formularzy internetowych z wykorzystaniem Google Analytics oraz Website Optimizer”, którą na wrześniowym spotkaniu SEMcamp przedstawił Tomasz Lewandowski, certyfikowany konsultant Google Analytics w agencji Bluerank.
Formularz formularzowi nierówny
Większość dużych serwisów sprzedających spersonalizowane produkty lub usługi online, zamieszcza na swoich stronach formularze konsultacyjne lub sprzedażowe. Formularze pozwalają na komunikację z użytkownikiem, bądź precyzyjne przeprowadzenie go przez niejednokrotnie skomplikowany proces zakupu. Konstrukcja formularza przekłada się na jego jakość, co z kolei decyduje o jego skuteczności. Niezależnie, czy zależy nam na sprawnym pozyskaniu informacji o internaucie, czy też na efektywnej sprzedaży naszych produktów, niewłaściwe przygotowany formularz może szybko zniechęcić użytkownika do podjęcia pożądanych przez nas akcji. Co gorsza, pełny jak najlepszych chęci użytkownik może przebrnąć przez wszystkie pola i etapy, a mimo to informacje jakie napłyną za pośrednictwem formularza nie będą kompletne lub wartościowe dla nas. Ryzyko to występuje szczególnie w przypadku kwestionariuszy bardzo rozbudowanych, gdzie użytkownik ma do pokonania wiele kroków wprowadzania danych. Dobrze przygotowany, skuteczny formularz oznacza mniejszą ilość błędów, wyższy stopień zadowolenia użytkowników oraz większą ilość konwersji, co w prosty sposób przekłada się na wymierne efekty finansowe. Jest więc o co powalczyć. A jakim orężem? Google Analytics i Website Optimizer będą idealne.
Google Analytics - formuła na sukces
Narzędzia, jakim jest Google Analytics, prawdopodobnie większości specjalistów do spraw marketingu online przedstawiać nie trzeba. Dla mniej wtajemniczonych dodajmy tylko, iż jest to instrument, który poprzez analitykę sieciową pozwala na obserwację i interpretację ruchu w witrynie oraz pomiar skuteczności działań marketingowych. Jego zaawansowane funkcje pozwalają na analizowanie danych o ruchu na stronie. W jaki sposób Google Analytics może posłużyć do ulepszenia formularzy na stronie WWW, omawiamy poniżej.
Weryfikacją funkcjonalności formularzy mogą już zostać objęte formularze istniejące w testowej wersji danego serwisu. Proces optymalizacji formularzy z wykorzystaniem Google Analytics dla nowego serwisu mógłby wyglądać w następujący sposób…
1. Analiza wymagań.
2. Projekt funkcjonalny.
3. Stworzenie makiety, testy prototypu (analiza jakościowa).
4. Uruchomienie wersji beta.
5. Implementacja kodów potrzebnych do analizy w GA.
6. Analiza formularzy przy wykorzystaniu Google Analytics.
Faza uruchomienia wersji beta serwisu to jednocześnie moment, w którym już możemy korzystać z narzędzia GA. Analiza działań podjętych przez grupę testerów pozwoli na zweryfikowanie skuteczności przygotowanych wcześniej formularzy. Wybierając osoby do testów warto postarać się, o ile jest to możliwe, aby grupa testerów była reprezentatywna względem naszej grupy docelowej. Testerzy reprezentatywni wobec grupy docelowej, zapewnią prawdopodobieństwo wychwycenia wszelkich trudności, jakie napotkać na swojej drodze mogą przyszli użytkownicy serwisu. Warto wiedzieć, że problemy z wypełnieniem formularza mogą mieć podłoże nie tylko technologiczne, ale również w dużej mierze semantyczno - interpretacyjne. Dobrze dobrana grupa testerów pomoże więc wykryć, w jakim stopniu występują potencjalne kłopoty z wypełnieniem formularza, oraz jakiego rodzaju błędy pojawiają się najczęściej.
Zastosowanie narzędzia Google Analytics jest również możliwe, a nawet wskazane, w przypadku formularzy występujących w serwisach, które już od jakiegoś czasu są dostępne dla wszystkich użytkowników Sieci. Pozwoli to na weryfikację ich skuteczności, a następnie stosowną optymalizację. W tym celu najlepiej rozpocząć od analizy błędów.
W kolejnej części przedstawimy w jaki sposób dokonać precyzyjnej analizy błędów oraz ilościowej i jakościowej analizy danych …
autor: Szymon Pietkiewicz, copywriter Bluerank
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»