4.10.2012 / Raporty i badania / Mobile

Testujcie aplikacje mobilne!

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Dariusz Kocięcki
Business Development Manager / Looksoft
 

Na rynku mamy już ponad milion aplikacji mobilnych i codziennie w marketach pojawiają się nowe.  Problem w tym, że nie wszystkie spełniają oczekiwania użytkowników. Nawet zdarza się, że mocno rozczarowują, gdyż ich działanie pozostawia nie raz wiele do życzenia. Dotyczy to szczególnie aplikacji na Androida, który ma wiele wersji, działa na urządzeniach różnych producentów i o różnych rozdzielczościach ekranów. Dlatego nie zawsze ściągnięta aplikacja działa na każdym smartfonie tak samo, jak działała na urządzeniu służącym wydawcy do jej oceny.

Niestety wypuszczenie nieprzetestowanej aplikacji mobilnej może zrobić jej wydawcy więcej szkody niż pożytku. Po pierwsze spowoduje frustrację użytkowników, którzy nie mogą z niej korzystać zgodnie z założeniem. Po drugie zostanie słabo oceniona na Google Play, co przełoży się na niskie miejsce w rankingach i wynikach wyszukiwania na markecie. W tej sytuacji pojawia się pytanie, czy w ogóle jest sens tworzyć takie aplikacje i narażać się na niepotrzebną krytykę użytkowników oraz psuć sobie wizerunek? Szczególnie, że wypuszczenie kolejnej, poprawionej wersji nie koniecznie pomoże przekonać zrażonych już użytkowników do powrotu do aplikacji i zmiany jej oceny w markecie.

Dlatego niezwykle ważne jest skrupulatne testowanie aplikacji jeszcze przed ich publikacją. Niestety wydawcy i developerzy wciąż rzadko poddają odpowiednim badaniom swoje produkty zanim ujrzą światło dzienne. Dotyczy to zarówno polskich jak i światowych producentów. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Capgemini cytowane ostatnio przez Marketing w Praktyce, z którego wynika, że 2/3 developerów nie testuje prawidłowo aplikacji mobilnych. Spółka w swoim Światowym Raporcie Jakości 2012 ujawnia, że ponad połowa producentów robi to w ramach komórek wewnętrznych. Tylko 13 procent korzysta z usług zewnętrznego dostawcy specjalizującego się w tego typu usługach. Niestety okazuje się to błędem, gdyż organizacje, które prowadzą testy samodzielnie, zwykle nie mają odpowiednich narzędzi oraz wiedzy do testowania aplikacji mobilnych. Przyznaje to 2/3 respondentów badania.

Jeżeli wydawca aplikacji i jego developer nie mają odpowiednich kompetencji i urządzeń do testów, najlepszym wyjściem jest zlecić je zewnętrznej firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Główną zaletą jest dostęp do całej bazy obecnych aktualnie na rynku modeli smartfonów i tabletów, na których może być przetestowana aplikacja. Poza tym specjaliści w test labach dobrze wiedzą, jak przeprowadzić proces testowania, aby móc skutecznie wyeliminować większość negatywnych komentarzy na temat błędów aplikacji. A jeszcze dodatkowo doradzą jak je można poprawić. Dzięki przeprowadzonym próbom firma ma pewność, że jej aplikacja poprawnie działa na konkretnych modelach telefonów, dobrze sprawdza się w praktyce i spełnia wymagania użytkowników. Przy obecnej różnorodności urządzeń mobilnych moim zdaniem testy to kluczowy element procesu produkcji aplikacji. Inwestycja w profesjonalny testlab na pewno zwróci się po publikacji aplikacji, w postaci lojalnych, a nie zrażonych użytkowników.

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Komentarze (1)
 1 / 1 
gabi kowal
1. gabi kowal 08.10.2012 / 14:15
Ja nie mogłam się przemóc do tych wszytskich aplikacji a teraz bez nich ani rusz
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
Wpisy tego samego autora
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.