1100 wizyt na stronie, 300 zgłoszeń, 80 uczestników, 5 organizatorów, 4 świetnych prelegentów i 3 godziny merytorycznej przygody - oto statystyki pierwszego VIDEOADcampa.
Masz uwagi odnośnie pierwszej edycji? Proszę podziel się nimi na
http://www.goldenline.pl/grupa/videoadcamp
Info o kolejnych edycjach: http://videoadcamp.pl
1100 wizyt na stronie, 300 zgłoszeń, 80 uczestników, 5 organizatorów, 4 świetnych prelegentów i 3 godziny merytorycznej przygody – oto statystyki pierwszego VIDEOADcampa. Spotkanie odbyło się 19 maja w Szkole Głównej Handlowej. Osobom, dla których zabrakło już miejsc, udostępniono transmisję na żywo oraz czat on-line, dzięki któremu można było zadawać pytania prelegentom w czasie rzeczywistym. Impreza była organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Informatyki SGH.
Czy reklama wideo w Internecie jest sexy?
VIDEOADcamp to jedyny barcamp traktujący wyłącznie o reklamie wideo w Internecie, ale nie jedyna impreza o tej tematyce, która odbyła lub odbędzie się w najbliższym czasie. Wideo będzie tematem przewodnim wrocławskiego Barcampa planowanego na 8 czerwca (prawdopodobnie ta impreza też będzie transmitowana na żywo :)). 17 czerwca w Piekarni będzie miał miejsce IABUpdate także o reklamie wideo, a 2 dni później w Krakowie rozpocznie się festiwal filmów wirusowych – Virnick. Zatem na przestrzeni miesiąca, niezależnie od siebie, w trzech różnych miastach mamy do czynienia z czterema imprezami związanymi z reklamą wideo w Internecie. Jak do tego dodamy powstanie w zeszłym roku sieci reklamowej emitującej wyłącznie reklamy wideo (V2Media) oraz utworzenie grupy roboczej Video w ramach IAB, to możemy śmiało powiedzieć, że reklama wideo w Internecie jest sexy.
A jak to wygląda w liczbach? Jarosław Sobolewski podczas swojego wystąpienia na ostatnim Netcampie przedstawił slajd, z którego wynikało, że w 2008 wideo przypadło 7% z tortu reklamy internetowej w Polsce. Dodał jednak małą adnotację do tego wyniku. Okazuje się, że to 7% dotyczy tylko tych podmiotów, którzy uwzględniły wideo w badaniu przeprowadzonym przez PwC i IAB, a ponieważ nie wszyscy podczas tworzenia raportu AdEx wymienili ten format, zatem w skali całego rynku wideo mogło ugryźć 3-4%. Póki co niewiele, ale będzie więcej. Co przemawia za tym stwierdzeniem? Prognozy są optymistyczne. Przewiduje się wzrost wydatków na reklamę wideo online w 2009 o 32%. Dysponenci budżetów reklamowych, jeśli mają przeznaczać budżety z TV do Internetu muszą widzieć imponujący substytut.
Roman Jędrkowiak z ING podczas wystąpienia na TUBIE05 nazwał Internet wielką tablicą ogłoszeń i stwierdził, że TV jest tańszym medium. To był oczywisty klaps dla wszystkich e-marketerów. Formatem, który naturalnie może konkurować z reklamą telewizyjną, jest właśnie wideo. W długim okresie warto więc postawić na reklamę wideo w Internecie, bo nie dość, że niesie moc brandingu, tak jak jej odpowiednik w TV, to jeszcze ma dodatkowe zalety, zarezerwowane dla reklamy internetowej, takie jak mierzalność wyników i interakcja z użytkownikiem.
Przebieg wydarzenia
Główne założenie VIDEOADcampa, czyli tematyczność, zostało spełnione. Była mowa tylko o reklamie. Tylko o Internecie. Tylko o wideo. Tylko RAZEM. Pierwsza edycja stanowiła wprowadzenie do rozległego zagadnienia, jakim jest reklama wideo w Internecie. Nieprzypadkowo właśnie Marcin Olszewski z V2Media był pierwszym prelegentem.
Oto linki do filmików pojawiających się w prezentacji w kolejności chronologicznej: IKEA double billboard | AXE vstitial | reklama Navigo | parodia BPH | bloopers V2Media | kate moss velvet hour | spot V2Media.
W swojej prezentacji wymienił i podał przykłady wszystkich formatów reklamy wideo, z jakimi możemy się spotkać w Internecie. Wideo w displayu to najbardziej standardowa forma, która jest znana od dawna. Film wideo z dźwiękiem wyświetla się w placementach przeznaczonych na zwykłą reklamę graficzną. Player we flashu daje nam możliwość zatrzymania, ponownego odtworzenia oraz wyłączenia/włączenia dźwięku. Kolejną „rodziną” są spoty reklamowe emitowane na warstwie. Jest to inwazyjna forma, która wzbudza dużo kontrowersji w aspekcie afery w UOKiK w sprawie pop-up'ów i toplayerów. Reklama wideo może także pojawiać się także przed (pre-roll) lub (post-roll) filmikiem, który chcemy obejrzeć. Na wrzuta.pl pre-rolle są dość popularne. Dalej należy nadmienić virale, które mniej lub bardziej bezpośrednio reklamują dany produkt lub markę. Na końcu Marcin wspomniał o wideo w GoogleAdSense, czyli reklamach wideo emitowanych w model CPC, CPA . Na rodzimym rynku pojawił się ostatnio AdVideo od Afilo, który działa na podobnej zasadzie. W prezentacji zabrakło wzmianki na temat overlayów prawdopodobnie z tego powodu, że nie jest to format reklamy wideo, a jedynie sposób monetyzacji kontentu wideo. Marcinowi należą się dodatkowe brawa za autoironię oraz wyświetlenie bloopers z filmu promującego V2Media.
Oto linki do filmików pojawiających się w prezentacji w kolejności chronologicznej: Pojemna paszcza | Jaki debil | n64 | Quicksilver Dynamite Surfing | BMW i Madonna | parachutes in Paris | IKEA design for real people | Extreme Sheep LED Art | Will it blend? iPhone | Mumio - Kopytko | parodia BPH | parodia Motorola | Media Markt i Gracja
Kamil Dmowski z Heureki przybliżył temat śmiesznych filmików w marketingu wirusowym. Zabawne wideo rządzi się innymi prawami i często próby agencji, które usiłują stworzyć virala kończą się niepowodzeniem. Na stworzenie fajnego filmiku recepty nie ma. Kamil zauważył, że nie tylko pomysł, lecz także odwaga jest potrzebna. Podczas dyskusji poruszono wątek wizerunku firm. Czy mogą one ucierpieć w przypadku parodii własnej reklamy? (Słynny kazus z pożyczką BPH lub Motoroli z Erą Omnix). Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, jednak wydaje mi się, że taki viral może przynieść bardzo pozytywne skutki dla firmy. Klientom dany produkt będzie kojarzył się dobrze, ponieważ będą mieli oni zakonotowane dobre emocje związane z parodią reklamy, dlatego tym chętniej dokonają zakupu lub skorzystają z usług reklamowanego przedsiębiorstwa.
Anna Sakowicz przedstawiła case citylajf.pl – produkcję sponsorowaną przez Mazdę i LG. Serial stworzono pod product placement – diabeł jednak tkwi w szczegółach, a te przemawiają za Mindshare ;) Szczerość jest tym, co odróżnia citylajf.pl od innych seriali tego typu. Od samego początku przyznano, że serial wspierany jest przez Mazdę i LG. Przewaga citylajf.pl polega również na tym, że wykorzystano w nim zalety Internetu. W momencie, gdy na ekranie pojawia się produkt któregoś ze sponsorów, możemy go kliknąć, co przekieruje nas na specjalnie przygotowany landing page.
Prezentacja Marcina Męczkowskiego miała na celu przybliżenie nowych projektów tivi.pl, w szczególności Akademików 2009. Ma to być program typu reality show na zasadzie: 4 pokoje , 4 uczelnie, 4 akademiki i przede wszystkim 4 konkurujące ze sobą ekipy. Przedsięwzięcie jest unikalne na skalę światową, dlatego z zaciekawaniem będę śledził losy projektu i mam nadzieję, że wśród akademików pojawi się reprezentant SGH ;)
Okiem organizatora
Sukces pierwszej edycji przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Gdy rezerwowaliśmy salę na 60 miejsc nie wiedzieliśmy, czy uda się zachęcić, aż tyle osób. Mieliśmy rację – problem z miejscami był – dysponowaliśmy ich za małą liczbą ;) Ponieważ z żalem musieliśmy odmówić wielu osobom, przygotowaliśmy dla nich specjalnie transmisję na żywo i dodatkowo zamieściliśmy czat, by użytkownicy też mogli interaktywnie uczestniczyć w konferencji. Brak wystarczającej liczby miejsc, to nie był nasz jedyny problem. Dopadły nas chochliki techniczne i transmisja była chwilowo przerywana. Doskwierała także anonimowość osób piszących na czacie. Łatwo bowiem kogoś krytykować, gdy się atakujący ukrywa się pod pseudonimem. Suma sumarum organizatorzy są superzadowoleni z VIDEOADcampa.
Podziękowania
VIDEOADcamp to sukces wielu osób.
Na wstępie chciałbym podziękować wspaniałym prelegentom – to Wy zapewniliście wysoki poziom merytoryczny spotkania i właśnie Wasze wystąpienia skłoniły uczestników, by przyjść.
Marcin Olszewski – V2Media
Kamil Dmowski – Heureka
Anna Sakowicz – Mindshare
Macin Męczkowski – A2 Multimedia
Raz jeszcze gorące oklaski dla Was!
Dziękuję też serdecznie naszym patronom medialnym: Interaktywnie.com, IAB Polska i StudentNews.pl . Jesteśmy też wdzięczni Mediarun.pl i Maćkowi Budzichowi (Blog.Mediafun.pl) za dodanie nas do kalendarium oraz Radkowi Łukasiewiczowi za reklamę na Adverman!i. Streaming on-line nie odbyłby się, gdyby nie Videosteam.pl oraz wsparcie ze strony Centrum Informatycznego SGH – dziękujemy. Szczególne wyrazy uznania należą się Tymoteuszowi Doligalskiemu, który rozpromował wydarzenie na Podyplomowym Studium Marketing Internetowy w SGH.
Na końcu pragnę podziękować pozostałym organizatorom. Olek, Adrian, Piter i Bartek – to dzięki Wam wszystko się tak fantastycznie udało!
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
@Sebastian<br /> widzisz, a dla mnie postać Elżbiety nie była wystarczająco wyrazista...<br /> a tak na poważnie, jako kreacja/forma reklamowa rzeczywiście ciekawa rzecz. Jednak moim zdaniem, brak sukcesu komercyjnego powoduje, że określenie \'super\' jest na wyrost<br /> ale to tak tylko moim zdaniem:)<br /> pozdrawiam
@miks<br /> <br /> co do jakości merytorycznej się nie wypowiadam, ja oglądam reklamy a nie seriale brazylijskie :]
Panowie, świetna robota. Cieszę się, że udało się wykorzystać Videosteama. Dajcie znać, jak będziecie robić kolejnego VIDEOADcampa, znowu puścimy go w eter :).
Chciałbym zachęcić do odwiedzenia nowego bloga, który praktycznie w całości poświęcony będzie reklamie wideo w Internecie<a class="non-html" href="http://www.blog.otineo.pl"> http://www.blog.otineo.pl</a><br /> Blog ten w miarę upływu czasu będzie się rozwijał, w związku z tym proszę o ewentualne uwagi, komentarze, sugestie.
bardzo fajny pomysł na propagowanie idei materiałów wideo w Internecie, sam chętnie bym się na to wybrał..
super - po 10 odcinkach zrezygnowali z niego :)
Chyba najciekawszym połączeniem video z reklamą jest przykład Citylaf. Mało inwazyjny, mierzalny. Po prostu super.
Mea culpa! Poprawiłem i już można ściągnąć każdą prezentację :)
Co Ty nie powiesz;] Da się tylko prezentację Kamila. I tak na przyszłość: można ściągnąć bez wchodzenia na profil;]
Można :) Ze strony<a class="non-html" href="http://www.slideshare.net/VIDEOADcamp"> http://www.slideshare.net/VIDEOADcamp</a> - wchodzisz na wybraną prezentacją i nad nią masz przycisk \"get file\" ;)
To że nie można ściągnąć prezentacji to trochę słaba opcja;]