Specjalizacja w copywritingu. Czyli jak pewna agencja reklamowa przekonała się, że teksty linków sponsorowanych to nie to samo co ulotki promocyjne rzucane pod drzwi.
W agencjach SEM pracują copywriterzy specjalizujący się w krótkich formach reklamowych online. Potrafią pracować z tekstem uwzględniając nie tylko słowa kluczowe, ale i mnóstwo zakazów narzucanych przez wyszukiwarki odnośnie redagowania reklamy. Znają charakter i zachowania internautów, a ich doświadczenie, wynikające z pracy nad tekstami linków sponsorowanych tworzonych do wielu kampanii, robi swoje... Przysłowiowym jednym ruchem, drobną zmianą redakcyjną 'wykręcają całkiem niezły CTR' mówiąc nieco kolokwialnie :) Natomiast copywriter siedzący w reklamie tradycyjnej - nawet ten najlepszy - pracuje co prawda także na słowie, ale medium, pod które tworzy ma jednak nieco inny charakter niż Internet. Stąd wynika (dość silna moim zdaniem) potrzeba specjalizacji. Kiedyś podział był prosty - jedni zajmowali się grafiką, drudzy robili filmy reklamowe, inni pisali teksty. Dziś, kto inny wymyśla hasło na przydrożny billboard, kto inny tworzy teksty reklam internetowych. I tak powinno być. co nie znaczy oczywiście, że nie ma specjalistów znających się dobrze i na tym i na tym. Po prostu często jest tak, że im głębsza specjalizacja, tym lepszy poziom pracy, tym bardziej zadowalające jej efekty.
A ile można ugrać copywritingiem? Poniższy przykład to obrazuje.
Dostaliśmy teksty linków sponsorowanych od agencji reklamowej. Nie ocenialiśmy ich w kategoriach - dobre czy złe. Poprawiliśmy jedynie to, co niezgodne było z zasadami wyszukiwarek, a zatem uniemożliwiało start działań (usunięcie niedozwolonych słów, weryfikacja propozycji pod kątem ilości użytych w tekście znaków, etc.). Kampania poszła.
To, co mogło być zoptymalizowane w liczbach (deklarowane stawki, budżet dzienny) oraz innych ustawieniach kampanii (dopasowania słów, czas i miejsce wyświetlania reklam, sposoby targetowania, etc.) zostało zoptymalizowane. Efekty jednakże nie były zadowalające, dlatego postanowiliśmy namówić agencję do optymalizacji tekstów. Zaproponowaliśmy, że do każdej grupy reklamowej w tej kampanii dołączymy po kilka własnych propozycji nie rezygnując chwilowo z tekstów pierwotnych (dostarczonych przez agencję). To najlepszy sposób - serwujemy internautom i jedne i drugie reklamy - po jakimś czasie wychodzi czarno na białym, które działają lepiej.
Co się okazało?
W momencie włączenia naszych tekstów (w praktyce w ciągu dwóch dni) CTR linków publikowanych na stronach wyszukiwania Google wzrósł średnio o 4%. Zwiększenie skuteczności odnotowaliśmy również w kampaniach realizowanych w sieci kontekstowej. We wszystkich grupach reklamowych w górę poszła też średnia pozycja reklam, które od tej pory (ze względu na polepszenie ich jakości - wyższy CTR i niższe CPC) wyświetlały się w pierwszej trójce. Specjalizacja copywriterska przyniosła konkretne efekty, a przykładów tego rodzaju mamy więcej.
Dlatego sądzę, że nie ma sensu unosić się 'agencyjnym honorem' ;) czy robić jakieś dziwne oszczędności w procesie realizacji kampanii. Trzeba po prostu zaufać specjalizacji również i w tej dziedzinie.
Tak jak dziennikarstwo klasyczne różni się od dziennikarstwa online (czego nikt już chyba nie kwestionuje), tak i copywriting tradycyjny różni się od copywritingu na potrzeby Internetu (że nie wspomnę tu o różnicach pomiędzy PR, a SEO PR). Nie ma sensu tego negować...
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
generalnie w Polsce nie ma aż tak wielu usług i firm, które oferują zaawansowany monitoring. Pojawiają się jednak usługi semantyczne, co jest dość ciekawą opcją, bo zwiększa automatyzm monitoringu i pozwala szybko generować jakościowe raporty. Ostatnio trafiłem na erudito (<a href=\"http://erudito.pl)\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://erudito.pl)</a> Może być warte wykorzystania. No a samo mierzenie ROI zależy trochę od deifnicji celów kampanii i - przyjętych wewnętrznie standardów rozliczania marketera.
<blockquote>Ważne jest też to, z jakiej wartości początkowej "startował" wzrost. Jeśli było to np. 3% to wzrost do 7% nie jest jakoś szczególnie ekscytujący, przynajmniej nie tak jak np. z 12% do 16% :)</blockquote><br /> <br /> Wbrew pozorom to nie do końca jest takie ważne - i dlatego nie podnosiłem tej kwestii wcześniej. Bo np. na słowa ogólne trudniej będzie uzyskać taki ponaddwukrotny wzrost (z 3 do 7%) niż w przypadku "Long Taila" z 12 do 16%. A w tym konkretnym przypadku jest to wynik przekrojowy całej kampanii - która obejmowała zakresem słowa z jednej i drugiej grupy. I uprzedzając ew. pytania - wcale nie uważam ze jest to jakiś wybitny wynik - wszak może być 8, 9, 10 i więcej procent :-) <br /> <br /> <blockquote>I może się czepiam, ale pisząc "linki sponsorowane w Googlach" miałeś na myśli "reklamy konteksowe" (w jakiej sieci?), czy reklamy PPA? Napewno zgodzisz się, że to też przecież wpływa, bardzo zasadniczo, na skuteczność kampanii.</blockquote><br /> <br /> Pisząc o linkach miałem na myśli linki sponsorowane w wynikach wyszukiwania. Pisząc o reklamie kontekstowej miałem na myśli sieć AdSense.
Pozwole sobie na komentarz, bo akurat ten przypadek znam. <br /> <br /> Agencja SEM stosuje na przyklad rozne teksty reklamowe dla kampanii kontekstowej i rozne do 'szukaja', czego nie robia agencje klasyczne. W praktyce wyglada to najczesciej w taki sposob, ze linki pojawiajace sie na stronach z wynikami wyszukiwania sa bardziej konkretne i zawieraja wiecej slow kluczowych, a te ktore ida w kontekscie opieraja sie czesciej na zaskoczeniu, grach slownych, zaintrygowaniu usera. Mniejszy nacisk jest tu polozony na naszpikowanie tekstu slowami kluczowymi, wiekszy natomiast na sam styl przekazu (jezyka), ktory powinien byc dostosowany do profilu uzytkownikow wybranej witryny. Tradycyjna agencja reklamowa zwykle traktuje te teksty jednakowo... "link to link... i juz". To moim zdaniem jeden z wazniejszych 'bledow', ktory popelniono rowniez w w/w kampanii.<br /> <br /> Druga wazna kwestia to zwyczajne wyroznienie sie z tlumu - w tym przypadku z tlumu innych linkow sponsorowanych reklamujacych podobne produkty. Teksty przygotowane przez agencje reklamowa - jak mniemam - powstawaly bez stosownego researchu, bez przyjrzenia sie temu, co pojawia sie w linkach sponsorowanych po wpisaniu w wyszukiwarce kilku najwazniejszych dla danej kampanii slow czy fraz kluczowych. Agencja semowa, ktora przygotowuje teksty linkow sponsorowanych bierze przy ich redagowaniu pod uwage takze to, co znajdzie sie w najblizszym sasiedztwie danej reklamy. Agencja tradycyjna 'martwi sie' przede wszystkim (a czasem i wylacznie) o to, zeby w tekscie linkow pojawilo sie to samo co na billboardach czy reklamach prasowych produktu... a to niestety czasami troche za malo jak na Internet...<br /> <br /> Trzeci konkret, o ktorym moge tu wspomniec to odwolywanie sie w tekstach (bezposrednie lub posrednie - to juz nieistotne) do kalendarza, nawiazywanie do aktualnych okolicznosci, zdarzen, topowych tematow, etc. Agencja SEM ma to opracowane do perfekcji ;) bo linkami trzeba zwykle dzialac natychmiast w odpowiedzi na jakies wydarzenia czy potrzeby.... Agencja klasyczna natomiast pracuje w troche innym modelu czasowym (jesli wiecie co mam na mysli). Jej produkty z definicji niemalze maja dluzsza zywotnosc, zatem nie mozna tu sobie pozwolic na 'szybkie reagowanie' i czeste zmiany hasel reklamowych (dlatego tez pewnie teksty 'agencyjne' byly w opisywanym przypadku... zbyt bezpieczne i zbyt uniwersalne). W linkach mozna to zrobic i chetnie sie to wykorzystuje... bo dziala :)<br /> <br /> Reszta to juz tajemnica zawodowa ;-)
artykuł prawie OK jak na Piarowy lans :) [no offense] jednak zabrakło mi konkretów, dzięki którym teksty byłby o wiele ciekawszy a przede wszystkim wartościowy. Na przykład w czym wasze teksty były lepsze od "agencyjnych" (więcej bezpośrednich zwrotów dokonania akcji?, podana cena?, lepiej niż agencja zidentyfikowaliście realne potrzeby potrzeby użytkownika?...), nie widze przeszkód podania takich informacji czy branży bez ujawniania oczywiście danych klienta.
Ważne jest też to, z jakiej wartości początkowej "startował" wzrost. Jeśli było to np. 3% to wzrost do 7% nie jest jakoś szczególnie ekscytujący, przynajmniej nie tak jak np. z 12% do 16% :)<br /> <br /> I może się czepiam, ale pisząc "linki sponsorowane w Googlach" miałeś na myśli "reklamy konteksowe" (w jakiej sieci?), czy reklamy PPA? Napewno zgodzisz się, że to też przecież wpływa, bardzo zasadniczo, na skuteczność kampanii.
Robercie, oczywiscie chodzilo o punkty procentowe :-)
Przepraszam za czepianie się: CTR wzrósł o 4% czy o 4 punkty procentowe? :> bo w pierwszym przypadku jest wzrost np. z 2% na 2,08% w drugim na 6% :-)