Zastanawiam się ile firm prowadzących swoje serwisy WWW poważnie myśli o wewnętrznej wyszukiwarce... I czy tak naprawdę wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to coś więcej niż tylko kolejny gadżet witryny?
Zastanawiam się ile firm prowadzących swoje serwisy WWW poważnie myśli o wewnętrznej wyszukiwarce... I czy tak naprawdę wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to coś więcej niż tylko kolejny gadżet witryny? Co prawda w ankietach firmy przyznają, że są świadome znaczenia "website search"… ale czy wykorzystują jakoś ten fakt, na przykład dla poprawy usability czy wskaźnika CR?
Przecież wyszukiwarka indeksująca i przeszukująca zasoby wewnętrzne serwisu to nie tylko nawigacja ułatwiająca życie użytkownikom tego serwisu. To także baza wiedzy dla webmastera czy właściciela witryny...
Dzięki wewnętrznej wyszukiwarce:
- zbieramy dane o naszej grupie docelowej,
- poznajemy potrzeby i zachowania internautów,
- identyfikujemy braki i problemy naszej witryny,
- mamy szansę zagospodarować niszę, o której nie pomyśleliśmy,
- możemy poprawić użyteczność strony, podnieść poziom konwersji,
- naprawić nieintuicyjną strukturę informacji, nawigację czy nazewnictwo,
- poznać przyczyny opuszczania serwisu przez jego użytkowników…
Narzędzie wydaje się być bardzo niedoceniane. Z jednej strony:
- 90% firm uważa, że wyszukiwarka to główna forma nawigacji po ich serwisie internetowym [Forrester Research],
- 85% użytkowników korzystających z wewnętrznych wyszukiwarek nie jest zadowolonych z otrzymywanych rezultatów [Jupiter Research],
- 82% użytkowników serwisów korzysta z wyszukiwarki do znalezienia interesujących ich informacji [Jupiter Research].
Z drugiej wydaje się, że firmy to kompletnie ignorują. Szkoda!
[te i więcej liczb można znaleźć w mojej prezentacji o website search]
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Nic nowego. Gdziekolwiek ktokolwiek wcześniej realizował projekt wymagający ulepszenia ergonomii serwisu firmowego np. z rozbudowanym asortymentem, rzędu tysięcy czy dzięsiątek tysięcy produktów, to jednym z elementów ulepszenia nawigacji i dotarcia to wprowadzenie wyszukiwarki. Jeśli serwis internetowy z kolei jest to pr-owe blablabla, to wyszukiwarka nie wnosi żadnej wartości dodanej. I takie projekty były już wiele lat temu. Teraz jedynie można mówić o marketingowej nakręcanej \"modzie na wyszukiwarki\" w miejsca, gdzie \"potrzeba\" jest \"średnio-wyraźna\".
Bardzo się cieszę, że został poruszony temat wewnętrznych wyszukiwarek serwisów internetowych. <br /> <br /> Cała branża internetowa ciągle \"głośno\" rozważa i dyskutuje o potędze reklamy, o wyglądzie serwisów, o architekturz informacyjnej stron i tzw. usability. Tak i tu leży \"pies pogrzebany\". <br /> <br /> Użyteczność serwisów jest właśnie tym czymś co sprawia, że ludzie z nich korzystają. Rozwiązania oparte o technologię wyszukiwawczą świetnie wspierają nawigowanie na serwisach.<br /> <br /> Świadomość wśród prowadzących i odpowiedzialnych za serwisy osób, na temat rozwiązań wyszukiwawczych jest niestety mocno ograniczona i nie jest to zła wola tych osób, tylko brak informacji.<br /> <br /> Naszym zadaniem jak wiemy jest przede wszystkim edukacja rynku i powinniśmy podjąć wspólny wysiłek, by tego typu wiedzy dostarczać.<br /> <br /> Na rynku europejskim istnieje wiele rozwiązań wyszukiwawczych dedykowanych do wspierania rozwoju serwisów i umacniania ich pozycji wg kluczowych dla naszej branży wskaźników:<br /> - wzrost liczby użytkowników<br /> - pozyskiwania nowych użytkowników<br /> - wzrost/poprawę lojalności<br /> - niższy poziom bouncing rate<br /> <br /> Materiały Maćka to jedno z niewielu źródeł informacji podejmujących tematykę rozwiązań wyszukiwawczych w Polsce.