Przede wszystkim - raport linków. Ale nie tylko.
Na początku roku Google uruchomiło nową wersję Search Console, która miała uprościć procesy optymalizacji witryn zgodnie z wymogami Google. Udostępnione w styczniu funkcjonalności obejmowały wydajność wyszukiwania, indeksację, status AMP i raportowanie, ale firma zapowiadała, że nowych możliwości będzie przybywać. Oto te, które udostępniła teraz.
Marcin Olszewski, Starszy Specjalista SEO w Sempai
Google w nowej wersji Search Console stawia na intuicyjność panelu oraz przejrzystość raportów i widoku danych. W przeniesionych ostatnio sekcjach Linki i Obsługa na urządzeniach mobilnych nie ma nic co szczególnie by zaskakiwało, jednak dostęp do danych wydaje się prostszy i bardziej intuicyjny.
Pewnym usprawnieniem jest połączenie raportów dotyczących linków zwrotnych i wewnętrznych w ramach jednej sekcji - daje to lepszy ogląd na temat przepływu PR do głównych podstron naszego serwisu.
Nowy raport łączy w sobie funkcjonalność raportów "Linki do Twojej witryny" i "Linki wewnętrzne" znane ze starej wersji Search Console. Raporty, które wcześniej istniały we własnych sekcjach, zostały teraz łączone w jeden, co ma ułatwić użytkownikom dostęp do potrzebnych danych bez konieczności przełączania się pomiędzy kilkoma oknami.
Google podkreśla, że nowy raport jest dokładniejszy: (...) wartości w nowym raporcie mogą być niższe, ale nie oznacza to spadku liczby łączy, ale raczej dokładniejszy i bezpieczniejszy sposób ich zgłaszania.
Nowy raport zawiera następujące dane:
- Domeny z największą liczbą linków przychodzących (które witryny mają najwięcej linków do mnie?)
Zastosowanie: Jeśli są na liście linki, których nie znasz i które potencjalnie mogą rozsyłać spam, warto poprosić administratorów o ich usunięcie, a - jeśli to zawiedzie - zrzec się tych linków, by zapobiec pogorszeniu rankingu swojej witryny. Trzeba też sprawdzić, czy witryny, które istotne linkują do Twojej witryny, a - jeśli nie - postarać się o to.
- Najczęściej linkowane strony (które z moich stron są najczęściej linkowane w innych witrynach?)
Zastosowanie: Można sprawdzić, czy czołówka najczęściej linkowanych stron jest zgodna z oczekiwaniami.
- Które moje strony są najczęściej linkowane w konkretnej witrynie?
Zastosowanie: Jeśli witryna z linkami rozsyła spam, spróbuj usunąć z niej linki do swoich stron. Google zazwyczaj ignoruje linki znajdujące się w znanych witrynach rozsyłających spam, ale lepiej te linki usunąć lub się ich zrzec.
- Tekst z największą liczbą linków przychodzących (jaki tekst linku prowadzi do mojej witryny?)
Zastosowanie: Można sprawdzić, czy tekst linku jest zgodny z oczekiwaniami i nie zawiera spamu oraz sprawdzić, czy Twoja witryna jest właściwie charakteryzowana w innych witrynach. Jeśli nie jest, trzeba sprecyzować opis zawartości swojej witryny.
- Jakie linki prowadzą do mojej strony z danej witryny?
Zastosowanie: Warto sprawdzić, jak użytkownicy przechodzą z danej witryny na konkretną stronę.
- Jakie są najpopularniejsze witryny z linkami do mojej strony?
Zastosowanie: Umożliwia sprawdzenie, w jakich witrynach lub rodzajach witryn dana strona cieszy się największym zainteresowaniem. Jeśli te witryny są dla Ciebie ważne, zastanów się nad poszerzeniem zakresu tematycznego swojej witryny o poruszane w nich tematy.
- Najczęściej linkowane strony (do których moich stron prowadzi najwięcej linków z mojej witryny?)
Zastosowanie: Sprawdź, czy do podstawowych stron witryny (strony głównej, strony z danymi kontaktowymi) prowadzą prawidłowe linki z wewnątrz Twojej witryny.
- Na których moich stronach są linki do mojej strony?
Zastosowanie: Usprawnij ruch w obrębie swojej witryny, potwierdzając, że użytkownicy mogą się dostać ze strony A na stronę B po wykonaniu jak najmniejszej liczby kliknięć.
Paweł Pawluk, specjalista SEO, SalesTube:Do tej pory wszystkie najważniejsze dane o linkach były dostępne w dwóch zakładkach: „Linki do Twojej witryny” oraz „Linki wewnętrzne”. Nowy raport integruje dane z obydwu z nich i przedstawia je w czytelnej i przyjaznej użytkownikowi formie.
Zestawienie dwóch raportów - „linki zewnętrzne” oraz „linki wewnętrzne” w jednej zakładce pokazuje jasno, jakie strony cieszą się największą popularnością i autorytetem na zewnątrz, a jakie wewnątrz witryny. Można dzięki temu wyciągnąć wnioski i dokonać lepszej optymalizacji linkowania wewnętrznego. Strony, które zostały docenione przez inne linkujące witryny, powinny również być dobrze wyeksponowane w obrębie serwisu. Jednocześnie Google podkreśla, że nowy raport będzie zawierał mniej informacji o ilości linków i domen, za to dane będą dużo bardziej dokładniejsze. Biorąc pod uwagę oficjalne stanowisko Google wobec negatywnego SEO, to posunięcie nieco mnie zaskoczyło. Google wielokrotnie w swoich publikacjach podkreślał, że nie można zaszkodzić witrynie poprzez umyślne działania zewnętrzne, pojawia się więc pytanie: w jakim celu więc dostaniemy dużo dokładniejsze dane? Uważam, że w Search Console jest wiele innych widżetów, które zawierają błędy i powinny zostać w pierwszej kolejności usprawnione |
Mobilność
W nowej wersji nazwy wydawców są takie same, jak w starym raporcie, ale - dodatkowo - umożliwia ona użytkownikom na przesłanie żądania weryfikacji i ponownego indeksowania po rozwiązaniu danego problemu.
Paweł Pawluk, specjalista SEO, SalesTube:Raport, dotyczący obsługi na urządzeniach mobilnych, został dodany do nowego panelu. Nazwy problemów, które wskazywał, pozostały takie same, lecz teraz dostaliśmy możliwość zgłoszenia żądania weryfikacji, oceny witryny i jej ponownego zaindeksowania. Możemy naprawić więc kluczowe problemy, związane z użytecznością witryny i od razu poinformować o tym Google. Brzmi to doskonale, zwłaszcza w kontekście silnej potrzeby dostosowania witryny do urządzeń mobilnych i realiów mobile first indexing, czyli indeksowania wersji mobilnej witryny w pierwszej kolejności. |
Zarządzanie witryną i użytkownikiem
Aby ułatwić korzystanie z nowej konsoli wyszukiwania dodana została możliwość dodawania i weryfikowania nowych witryn oraz zarządzania użytkownikami i uprawnieniami bezpośrednio w ustawieniach Search Console.
Paweł Pawluk, specjalista SEO, SalesTube:Została dodana również możliwość weryfikowania nowych witryn oraz zarządzania użytkownikami bezpośrednio z poziomu dodanej strony ustawień. Uważam to za drobną, lecz bardzo wygodną zmianę. Widać wiodący trend, że nowa wersja panelu ma być intuicyjna i przyjazna dla webmasterów. Google stara się więc podążać za trendem, który sam narzuca wszystkim właścicielom witryn Internetowych ;) |
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»