23.08.2018 / Adtech
 

Google Search Console udostępnia nowe funkcje dla webmasterów. Co się zmieniło?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Na początku roku Google uruchomiło nową wersję Search Console, która miała uprościć procesy optymalizacji witryn zgodnie z wymogami Google. Udostępnione w styczniu funkcjonalności obejmowały wydajność wyszukiwania, indeksację, status AMP i raportowanie, ale firma zapowiadała, że nowych możliwości będzie przybywać. Oto te, które udostępniła teraz.

65929_marcin-olszewski.jpgMarcin Olszewski, Starszy Specjalista SEO w Sempai 

Google w nowej wersji Search Console stawia na intuicyjność panelu oraz przejrzystość raportów i widoku danych. W przeniesionych ostatnio sekcjach Linki i Obsługa na urządzeniach mobilnych nie ma nic co szczególnie by zaskakiwało, jednak dostęp do danych wydaje się prostszy i bardziej intuicyjny.

Pewnym usprawnieniem jest połączenie raportów dotyczących linków zwrotnych i wewnętrznych w ramach jednej sekcji - daje to lepszy ogląd na temat przepływu PR do głównych podstron naszego serwisu.


Linki

Nowy raport łączy w sobie funkcjonalność raportów "Linki do Twojej witryny" i "Linki wewnętrzne" znane ze starej wersji Search Console. Raporty, które wcześniej istniały we własnych sekcjach, zostały teraz łączone w jeden, co ma ułatwić użytkownikom dostęp do potrzebnych danych bez konieczności przełączania się pomiędzy kilkoma oknami. 

Google podkreśla, że nowy raport jest dokładniejszy: (...) wartości w nowym raporcie mogą być niższe, ale nie oznacza to spadku liczby łączy, ale raczej dokładniejszy i bezpieczniejszy sposób ich zgłaszania.

65926_image01.png

Nowy raport zawiera następujące dane:

 • Domeny z największą liczbą linków przychodzących (które witryny mają najwięcej linków do mnie?)

Zastosowanie: Jeśli są na liście linki, których nie znasz i które potencjalnie mogą rozsyłać spam, warto poprosić administratorów o ich usunięcie, a - jeśli to zawiedzie - zrzec się tych linków, by zapobiec pogorszeniu rankingu swojej witryny. Trzeba też sprawdzić, czy witryny, które istotne linkują do Twojej witryny, a - jeśli nie - postarać się o to.

 • Najczęściej linkowane strony (które z moich stron są najczęściej linkowane w innych witrynach?)

Zastosowanie: Można sprawdzić, czy czołówka najczęściej linkowanych stron jest zgodna z oczekiwaniami.

 • Które moje strony są najczęściej linkowane w konkretnej witrynie?

Zastosowanie: Jeśli witryna z linkami rozsyła spam, spróbuj usunąć z niej linki do swoich stron. Google zazwyczaj ignoruje linki znajdujące się w znanych witrynach rozsyłających spam, ale lepiej te linki usunąć lub się ich zrzec.

 • Tekst z największą liczbą linków przychodzących (jaki tekst linku prowadzi do mojej witryny?)

Zastosowanie: Można sprawdzić, czy tekst linku jest zgodny z  oczekiwaniami i nie zawiera spamu oraz sprawdzić, czy Twoja witryna jest właściwie charakteryzowana w innych witrynach. Jeśli nie jest, trzeba sprecyzować opis zawartości swojej witryny.

 • Jakie linki prowadzą do mojej strony z danej witryny?

Zastosowanie: Warto sprawdzić, jak użytkownicy przechodzą z danej witryny na konkretną stronę.

 • Jakie są najpopularniejsze witryny z linkami do mojej strony?

Zastosowanie: Umożliwia sprawdzenie, w jakich witrynach lub rodzajach witryn dana strona cieszy się największym zainteresowaniem. Jeśli te witryny są dla Ciebie ważne, zastanów się nad poszerzeniem zakresu tematycznego swojej witryny o poruszane w nich tematy.

 • Najczęściej linkowane strony (do których moich stron prowadzi najwięcej linków z mojej witryny?)

Zastosowanie: Sprawdź, czy do podstawowych stron witryny (strony głównej, strony z danymi kontaktowymi) prowadzą prawidłowe linki z wewnątrz Twojej witryny.

 • Na których moich stronach są linki do mojej strony?

Zastosowanie: Usprawnij ruch w obrębie swojej witryny, potwierdzając, że użytkownicy mogą się dostać ze strony A na stronę B po wykonaniu jak najmniejszej liczby kliknięć.

 

Paweł Pawluk

Paweł Pawluk, specjalista SEO, SalesTube:

Do tej pory wszystkie najważniejsze dane o linkach były dostępne w dwóch zakładkach: „Linki do Twojej witryny” oraz „Linki wewnętrzne”. Nowy raport integruje dane z obydwu z nich i przedstawia je w czytelnej i przyjaznej użytkownikowi formie.

 

Zestawienie dwóch raportów - „linki zewnętrzne” oraz „linki wewnętrzne” w jednej zakładce pokazuje jasno, jakie strony cieszą się największą popularnością i autorytetem na zewnątrz, a jakie wewnątrz witryny.

Można dzięki temu wyciągnąć wnioski i dokonać lepszej optymalizacji linkowania wewnętrznego. Strony, które zostały docenione przez inne linkujące witryny, powinny również być dobrze wyeksponowane w obrębie serwisu.

Jednocześnie Google podkreśla, że nowy raport będzie zawierał mniej informacji o ilości linków i domen, za to dane będą dużo bardziej dokładniejsze. Biorąc pod uwagę oficjalne stanowisko Google wobec negatywnego SEO, to posunięcie nieco mnie zaskoczyło.

Google wielokrotnie w swoich publikacjach podkreślał, że nie można zaszkodzić witrynie poprzez umyślne działania zewnętrzne, pojawia się więc pytanie: w jakim celu więc dostaniemy dużo dokładniejsze dane? Uważam, że w Search Console jest wiele innych widżetów, które zawierają błędy i powinny zostać w pierwszej kolejności usprawnione

Mobilność

W nowej wersji nazwy wydawców są takie same, jak w starym raporcie, ale - dodatkowo - umożliwia ona użytkownikom na przesłanie żądania weryfikacji i ponownego indeksowania po rozwiązaniu danego problemu.

65927_image02.png

Paweł Pawluk, specjalista SEO, SalesTube:

Raport, dotyczący obsługi na urządzeniach mobilnych, został dodany do nowego panelu. Nazwy problemów, które wskazywał, pozostały takie same, lecz teraz dostaliśmy możliwość zgłoszenia żądania weryfikacji, oceny witryny i jej ponownego zaindeksowania.

Możemy naprawić więc kluczowe problemy, związane z użytecznością witryny i od razu poinformować o tym Google. Brzmi to doskonale, zwłaszcza w kontekście silnej potrzeby dostosowania witryny do urządzeń mobilnych i realiów mobile first indexing, czyli indeksowania wersji mobilnej witryny w pierwszej kolejności.

Zarządzanie witryną i użytkownikiem

Aby ułatwić korzystanie z nowej konsoli wyszukiwania dodana została możliwość dodawania i weryfikowania nowych witryn oraz zarządzania użytkownikami i uprawnieniami bezpośrednio w ustawieniach Search Console.

65928_image03.png

 

Paweł Pawluk, specjalista SEO, SalesTube:

Została dodana również możliwość weryfikowania nowych witryn oraz zarządzania użytkownikami bezpośrednio z poziomu dodanej strony ustawień. Uważam to za drobną, lecz bardzo wygodną zmianę. Widać wiodący trend, że nowa wersja panelu ma być intuicyjna i przyjazna dla webmasterów.

Google stara się więc podążać za trendem, który sam narzuca wszystkim właścicielom witryn Internetowych ;)

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.