6.03.2019 / Agencje interaktywne
 

Kampania reklamowa w internecie realizowana samodzielnie czy przez agencję?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Paweł Musiałowski
 
Source: pixabay.com
Source: pixabay.com

Po kosztach, bez wielkich wydatków i gigantycznych budżetów, samodzielnie i tak, jak się chce, czy też z udziałem profesjonalistów z renomowanych agencji i z idącym za tym zaangażowaniem środków? Kto i kiedy powinien zwrócić się do fachowców i jak wybrać agencję do marketingowej obsługi, czyli jak zapewnić sobie promocję, która przyniesie spektakularny sukces, a nie puści z torbami? Warto uważnie zapoznać się z opiniami ekspertów.

Łatwo dziś poradzić sobie z wieloma zadaniami związanymi z kampaniami reklamowymi w sieci. Pod ręką jest tak wiele systemów, aplikacji, narzędzi istniejących już od kilkunastu lat i sukcesywnie przez ten czas udoskonalanych. Może się jednak okazać, że Ci, którzy prowadzą sami swoje kampanie i na własną rękę korzystają z systemu reklamowego, zawiodą się na dostępnych mechanizmach. Z czasem więc zdecydują się na usługi agencji.

Mały sam da radę

Przy niewielkiej działalności i nikłym budżecie reklamowym nie ma sensu zwracać się do pośrednika, jeśli w firmie są kompetencje. Warto oczywiście wówczas czytać uważnie porady w Interaktywnie.com i wydawanych przez nas raportach. Trzeba też zainwestować w szkolenie lub książki i spróbować swoich sił, zwłaszcza w przypadku mikroprzedsiębiorstwa o lokalnym charakterze, na przykład zakładów rzemieślniczych, hydraulicznego, szewskiego, fryzjerskiego, kosmetycznego lub małej gastronomii, które nie muszą siłować się z globalną konkurencją, dysponującą ogromnym i budżetami na promocję. Środki, jakie przeznaczyć mogą takie mikrofirmy na kampanię mogą być bardzo skromne.

Przy większej skali działalności jest już inaczej. Kampania nadzorowana przez agencję będzie z całą pewnością prowadzona lepiej niż samodzielnie. Fachowcy zrobią to efektywniej, szybciej, pozwolą zaoszczędzić czas, uwolnią od mozolnego zbierania doświadczeń, które zapewne przydać by się mogły w przyszłości, ale po co, jeśli komfortem okaże sprawne i ewidentnie skuteczne wsparcie agencji. Wiedza debiutanta na starcie nie będzie przecież porównywalna z kompetencjami osoby, która od lat zajmuje się tematem niemal całodobowo.

Mądry bilans zysków i strat

Agencja lepiej prześwietli realizację celów i zoptymalizuje kampanię. Często te prowadzone samodzielnie nie mają mierzonych celów, są źle skonfigurowane, a zebrane dane są źle interpretowane. Sprawna agencja działa elastycznie - natychmiast przetworzy zebrane dane, zoptymalizuje budżet, zrezygnuje z działań, które każą się nietrafione, uniknie podstawowych błędów podstawowych błędów i nie będzie kręcić się w kółko. Fachowcy wiedzą na ogół od razu, się sprawdza, co działa w danej branży, na co warto postawić, co „zagra”.

Wiedzą to nawet w przypadku powierzenia im obsługi konta w mediach społecznościowych - wielu przedsiębiorcom wydaje się, że na to, by prowadzić facebookowy fanpage kompetencji trzeba niewiele, ot, wystarczy wrzucać wpisy i zdjęcia. A tymczasem nawet w takim przypadku doświadczenie i znajomość mechanizmów, choćby dotyczących standardowych reakcji użytkowników social mediów czy regulaminów konkursów w sieci ma znaczenie. Ba, ja brak może wywołać ostrą sytuację kryzysową. A wiedza kosztuje. Wiedzą to nasi eksperci.

Kiedy warto rozpocząć współpracę z agencją? Dr Jolanta Tkaczyk, ekspertka w dziedzinie marketingu, Akademia Leona Koźmińskiego wskazuje trzy sytuacje, w których współpraca z zewnętrznymi specjalistami będzie wskazana: kiedy nie mamy zbyt dużego doświadczenia i niezbędnej wiedzy do prowadzenia samodzielnych działań; dopiero zaczynamy rozkręcać biznes; wprowadzamy produkt na nowy rynek. Decyzja o nawiązaniu współpracy z agencją to jednak dopiero początek, schody zaczynają się wtedy, gdy przychodzi do jej wybory. Na co zwrócić uwagę? O tym przeczytasz w raporcie [POBIERZ PDF].

SEO - we własnym zakresie czy z agencją?

W przypadku usług SEO sprawa wydaje się jeszcze bardziej skomplikowana. Ogólnie i jak zwykle wszystko zależy od możliwości finansowych, skali działaności i branży, ale właśnie dogłębna znajomość branży, w której chcemy wypozycjonować stronę, wydaje się przemawiać na korzyść wewnętrznych działań. Ryszard Jellinek z agencji JELLINEK pisze, że wtedy "możemy liczyć, że pozycjoner dysponować będzie zrozumieniem specyfiki firmy i wiedzą na temat branży i produktów. Jeśli za jedną działkę odpowiada jedna osoba, łatwo i szybko można reagować, kontrolować, konsultować, modyfikować działania." Problem w tym, że SEO to już nie jest praca dla solistów, a - na co również zwraca uwagę specjalista - mocno wątpliwe jest, by jedna osoba łączyła kompetencje związane z link buildingiem, copywritingiem i web developmentem i UX-em. To z kolei przemawia na korzyść agencji. 

WIĘCEJ O WSPÓŁPRACY Z AGENCJAMI INTERAKTYWNYMI PRZECZYTASZ
W RAPORCIE "INTERAKTYWNE AGENCJE MARKETINGOWE 2019" [POBIERZ PDF]

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Daniel Habura
1. Daniel Habura 13.03.2019 / 12:08
Wybór odpowiedniej agencji digitalowej to duże wyzwanie dla większości firm. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na szereg informacji branżowych, rankingi agencji reklamowych, a przede wszystkim warto opierać się na bezpośrednich rekomendacjach.
Większość agencji na rynku podchodzi do projektów długofalowo, dlatego ważne jest aby tak też podejść do takiej współpracy.

PS. Bardzo ciekawy raport.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.