22.08.2017 / Biznes
 

6 powodów, dla których powinieneś rozszerzyć swoją strategię marketingową o mobile marketing

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
rh2010 - Fotolia.com
rh2010 - Fotolia.com

Prawie 80 proc. osób między 18-75 rokiem życia posiada smartfona, którego sprawdza nawet 200 razy dziennie! Zakupy, komentarze, udostępnienia, wyszukiwanie, szukanie opinii. Sklepy stały się wirtualne, media społecznościowe zmieniły relacje z klientami, a smartfony stały się bronią w rękach konsumentów. Oto 6 powodów, dla których warto rozszerzyć swoją strategię marketingową o działania mobile. Radzi Michał Sołtys, Regional Director Central Eastern Europe w Kwanko.

1) Mobile marketing to nie tymczasowy trend. Jest to kierunek, który już teraz radykalnie zmienia sposób w jaki marki i konsumenci wchodzą ze sobą w interakcję. Tę zmianę potwierdza wiele statystyk i badań.

Oto wybrane: 

•    Smartfonów i urządzeń podłączonych do sieci jest już więcej niż ludzi na świecie. Badania wskazują, że liczba urządzeń mobilnych rośnie 5 razy szybciej niż liczba ludności. 

•    2016 rok okrzyknięty został rokiem mobile, co oznacza, że zdecydowana większość z nas częściej korzysta z swojego smartfona niż z komputera stacjonarnego. A ty musisz być tam, gdzie Twoi odbiorcy. 

•    Firmy reagują na te zmiany: 58% z nich posiada zespół ds. marketingu mobilnego, a 71% marketerów uważa, że marketing mobilny jest podstawą ich strategii marketingowej. 

Mobile staje się głównym punktem styku między konsumentem a marką. Jednocześnie ta zmiana nie może mieć skutków tylko na poziomie strategicznym - powinny dotknąć również struktury i organizację marki. Marketing mobilny to również nowy sposób myślenia – bardziej elastyczny, zwinny i dopasowany. 

2) Nawet 90% czasu spędzanego na smartfonie poświęcamy na korzystanie z aplikacji, donoszą badania Nielsen.

Pozostałe 10% to wyszukiwanie i przeglądanie stron internetowych. Aplikacje mobilne, jeżeli są dobrze zaprojektowane, pomagają wzmocnić interakcję z konsumentem. W zależności od profilu Twojej firmy, aplikacja może pozwalać na wykonywanie pewnych czynności związanych z Twoim biznesem, ale również ułatwiać użytkownikowi życie (dostarczając specjalnych treści) lub bawić i pozwalać na rywalizację. Przykładem może być aplikacja „Wolno wolno” od Leżajsk czy WOAH od Coca-Cola. 

3) Millenialsi urodzili się ze smartfonami

Millenialsi byli świadkami mobilnej rewolucji – na własne oczy widzieli, jak powstają najpierw telefony komórkowe, a następnie smartfony. Następne pokolenie, czyli Generacja Z urodziło się ze smartfonem… w ręku.

Nie mając strategii marketingowej nastawionej na mobile, skazujesz się na nieistnienie w umysłach młodych konsumentów. 

Osoby urodzone po 2000 roku lada moment będą znaczącą siłą nabywczą na rynku dóbr konsumenckich. To ostatni dzwonek, by z wyprzedzeniem przygotować się na ich nadejście i sprostać wymaganiom nowego pokolenia. Marketing mobilny skierowany do młodej generacji konsumentów charakteryzuje się własnym zestawem kodów i stylem, które przemawiają do tego pokolenia. Cechami, które cenią sobie Z-tki to bycie m.in. bezpośrednim, angażującymi i interaktywnym.  

4) Dzięki takim społecznościom jak Instagram Stories, Snapchat, Facebook 360, Periscope i chatboty, normą staje się używanie smartfonów do naprawdę bliskiej interakcji z marką.

Budowanie mobilnej strategii polega na tworzeniu własnego wszechświata, który opowie Twoja historię i będzie aktywował odbiorców.

Jak budować taki wszechświat? Przekaż swoją historię marki za pomocą formatu video oraz treści dostosowanych do ekranów smartfonów. Aktywizując postaw na działania, które łatwo wykonać za pomocą telefonu np. konkurs fotograficzny czy grywalizacja.

5) Automatyzacja marketingu łamie dotychczas panujące zasady

W ogromniej ilości gromadzonych danych automatyzacja marketingu pozwala na tworzenie nowych i bardziej wydajnych procesów. Marketing automation można wykorzystać do wysyłania powiadomień, spersonalizowanych e-maili, kuponów rabatowych, czy rozwijania aplikacji. A to pozwala na wykorzystanie marketingu mobilnego o wiele efektywniej niż w tradycyjny sposób. Korzystając z automatyzacji będziesz w stanie precyzyjniej opracować spersonalizowane kampanie dla Twojej społeczności. 

6) Ze smartfonem praktycznie się nie rozstajemy.

Urządzenie gromadzi informacje na nasz temat 24 godziny na dobę. Lokalizacja, zainteresowania, nawyki – te wszystkie dane w połączeniu z analityką i sztuczną inteligencją są już podstawą do opracowywania spersonalizowanych kampanii reklamowych i wiadomości do konsumentów.  Dzięki analizie danych możemy budować rozwinięte profile użytkowników i przewidywać, jak odbiorca o zdefiniowanym profilu zareaguje w określonej sytuacji, a następnie wysłać mu odpowiedni, spersonalizowany komunikat w odpowiednim czasie i miejscu.

Marketing mobilny łamie dotychczas panujące zasady. Jego wdrożenie wpływa na zmiany w organizacji i sposób projektowania kampanii oraz interakcji z użytkownikiem. Zapewnia wiele okazji do udoskonalania marki, pozostawania w kontakcie z nowymi nabywcami i zdobycia udziału na rynku konkurenta, który do mobilnej rzeczywistości jeszcze nie zdążył się dostosować. 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.