16.08.2017 / Biznes
 

Agora stawia na Facebooka, Gazeta.pl - z niższymi przychodami

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Łączne przychody Agory w drugim kwartale 2017 roku wyniosły 282,7 mln zł, koszty operacyjne zmniejszyły się o 7,2%, wynosząc 276,0 mln zł, a w sumie Grupa zarobiła (zysk netto) 0,7 mln zł. A jak wydawca radzi sobie w sieci?

Ogólnie przychody ze sprzedaży usług reklamowych w segmentach Prasa, Internet, Radio oraz Reklama Zewnętrzna spadły o 5,9% i wyniosły 141,6 mln zł, stanowiąc 50,1% wszystkich przychodów Grupy. Jednocześnie jednak do 7,1 mln zł zwiększyły się przychody za sprzedaży reklam w czasopismach Agory,  co związane jest z rozwojem oferty content-to-commerce w tym obszarze.

Reklama online

Przychody całkowite z internetu także się jednak zmniejszyły się (o 5,7%) i wyniosły 41,0 mln zł. Spadek powodowany jest głównie niższymi przychodami ze sprzedaży reklam w serwisach Gazeta.pl, choć i tak został ograniczony przez zwiększenie wpływów sieci Yieldbird oraz sieci afiliacyjnych z reklamy internetowej, a także przez wpływy spółki Goldenline z ogłoszeń internetowych.

W tym samym czasie koszty operacyjne wyniosły 34,4 mln zł przez wyższe wydatki m.in. na koszty dzierżawy powierzchni reklamowych i usług marketingowych oraz niższe o 40,0% wydatki na reprezentację i reklamę. Największy jednak wpływ na wzrost kosztów usług obcych miały ceny dzierżawy powierzchni reklamowych m.in. w sieci reklamowej Yieldbird, w sieciach afiliacyjnych oraz w spółce Trader.com (Polska) Sp. z o.o.

Wzrost kosztów równoważony był jednak wyższymi przychodami z tytułu sprzedaży reklam na serwisach innych wydawców i ogłoszeń. Poza wyższymi kosztami dzierżawy powierzchni reklamowych segment Internet zanotował również wzrost kosztów pozostałych usług obcych – głównie usług marketingowych portalu Gazeta.pl.

Social video

Po debiucie formatów social video o gotowaniu (Haps) i z pomysłowym DIY (Myk!) wW drugim kwartale 2017 r. Gazeta.pl uruchomiła Ach! - format prezentujący tutoriale związane z urodą, współtworzony z youtuberami zajmującymi się tą tematyką.

Efektem konsekwentnego budowania pozycji serwisów internetowych Agory na Facebooku jest ich dołączenie do sieci Facebook Audience Network. Jej reklamy są emitowane na mobilnych stronach Gazeta.pl i Wyborcza.pl z zachowaniem tych samych zasad targetowania, pomiaru i emisji, które obowiązują na Facebooku. 

Wyniki Grupy Agora zarówno w drugim kwartale, jak i w całym pierwszym półroczu 2017 r. pokazują systematyczną poprawę rentowności naszej działalności. To efekt konsekwentnej realizacji ambitnego planu rozwoju i jednoczesnych działań restrukturyzacyjnych. Dzięki nim segment Prasa poprawia wyniki, rośnie rentowność segmentu Reklama Zewnętrzna oraz przychody i wyniki segmentu Film i Książka – komentował Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory. - Będziemy kontynuować inwestycje w rozwój kin i nowoczesne systemy nośników reklamy zewnętrznej, z kolei w tych obszarach naszej działalności, gdzie powstają treści, skupimy się przede wszystkim na szybszym zwiększaniu przychodów.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.