23.10.2018 / Biznes
 

Audyt SEO. Od czego zacząć i jakie narzędzia wykorzystać?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Maciej Kapuściński
 
Photo by PhotoMIX Ltd. from Pexels
Photo by PhotoMIX Ltd. from Pexels

W wypadku działań SEO do każdej witryny powinniśmy podejść bardzo indywidualnie. Strony internetowe powinny zawierać unikalne i wartościowe treści dla użytkownika, muszą być również łatwe do znalezienia w wyszukiwarce. Wejścia na serwis www z ruchu organicznego są zazwyczaj najbardziej wartościowe na stronie internetowej, a tym samym pozwalają na stabilne  prowadzenie biznesu. Jeżeli pozycjoner działa zgodnie z tzw. dobrymi praktykami – możemy liczyć na stabilny wzrost ruchu, a tym samym rozwój własnej firmy.

Google Analytics

Podstawowe narzędzie, dzięki któremu możemy obserwować wyniki ruchu organicznego to Google Analytics. To narzędzie pozwoli nam poznać nam najbardziej ogólne statystyki dotyczące jakości oraz wolumenu ruchu na naszej stronie internetowej. Niestety, znaczna część istotnych danych nie jest tam niedostępna, dlatego Google Analytics powinniśmy traktować jako narzędzie dla marketera oceniającego wartość kanału organicznego w czasie. 

Jednym z kluczowych aspektów pozycjonowania SEO jest wprowadzanie optymalizacji witryny internetowej, tak aby poprawić poziom indeksacji strony. Wprawdzie każdy pozycjoner wypracowuje swoje indywidualne techniki dotyczące usprawniania strony, jednak każdy zwraca uwagę na kluczowe elementy takie jak:

 • istniejące przekierowania
 • błędy 404,
 • brak duplikacji treści,
 • adekwatne nagłówki 
 • przepływ linków wewnętrznych w witrynie.

Jednakże to indywidualne podejście gwarantuje właściwą analizę bieżącej sytuacji. Z kolei obserwowanie wyników od momentu wprowadzenia zmian pozwoli na wyciąganie dalszych wniosków oraz optymalizację.

Oprócz technikaliów, które należy analizować, kluczową rolę odgrywa treść. Content w ostatnich latach stał się jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na pozycjonowanie. Odpowiednia konstrukcja, unikalność, oraz nasycenie słowami kluczowymi ogromnie wpływa na wyniki w kanałach organicznych. 

Optymalizacja treści. Tego należy unikać:

 • umieszczania na stronie dużych ilości tekstu na różne tematy bez stosowania podtytułów, podziału na akapity lub zróżnicowanego układu strony.
 • odwoływania się do istniejących materiałów (i ich kopiowania), jeśli przyniesie to niewielką korzyść użytkownikom.
 • powtarzania i dodawania treści zbliżonych do tych, które są już dostępne na stronie.
 • wstawiania wielu niepotrzebnych słów kluczowych – poprawiają one co prawda rozumienie zawartości strony przez przeglądarki, jednak mogą denerwować użytkowników i nie mieć dla nich sensu.
 • ukrywania przed użytkownikami tekstu, który jest wyświetlany w wyszukiwarkach.

Niemniej jednak przyglądanie się  optymalizacji witryny pod kątem wyników wyszukiwania należy rozpoczynać od Google Search Console. Tam znajdziemy przede wszystkim istotne informacje na temat aktualnego stanu indeksacji witryny w SERP (Search Engine Results Page – strona internetowa wyświetlająca listę adresów znalezionych za pomocą wyszukiwarki internetowej).

Google Search Console

Google Search Console oczywiście wymaga weryfikacji domeny, co możemy uczynić np. za pośrednictwem pliku HTML umieszczonego bezpośrednio na serwerze, czy też ustawienia odpowiedniego rekordu CNAME. Sprawdzamy tam przede wszystkim aktualne pozycje na wybrane słowa kluczowe oraz wolumen dostarczanego ruchu z kanału wyszukań organicznych. Narzędzie to pozwala nam także na obserwację potencjalnych komunikatów oraz problemów z indeksacja witryny, które w bardzo prosty sposób możemy rozwiązać. Przykładem tutaj może być zwiększona liczba błędów 404, co bardzo negatywnie wpływa na ocenę domeny w wyszukiwarce.

Senuto, MajesticSEO, SEMstorm...

Kolejny krok to obserwacja widoczności witryny w wyszukiwarce. Do tego warto wykorzystywać ogólnodostępne narzędzia takie jak Senuto, MajesticSEO, SEMstorm, etc... choć ogólnodostępnych narzędzi pomagających w SEO  jest sporo. Wymienione są przykładowe, ale nie oznacza to, że inne są słabsze.

Semstorm jest szczególnie przydatny do analizy działań konkurencji. Z kolei SEO Majestic jest przystępny w obsłudze, pozwala sprawdzić źródło linków – i to nie tylko na swojej stronie, ale również i na stronie konkurencji. Natomiast Senuto to aplikacja do tworzenie precyzyjnych audytów SEO. Ale to tylko przykłady – inne narzędzia działają podobnie .

Historyczna analiza wyników, jakie one nam dostarczają pozwoli oszacować przyszły potencjał domeny, ale także postępy prac pozycjonera. Korzystając z ogólnodostępnych narzędzi, oprócz analizy własnych wyników, możemy weryfikować różnicę wyników pomiędzy własną stroną internetową, a konkurencyjnymi stronami. Na tej podstawie także możemy szacować potencjał rozwoju naszej strony.

 

Gros pracy pozycjonera składa się z dwóch kluczowych elementów: onsite - czyli cykliczne audytowanie witryny pod kątem technicznym oraz contentowym, ale także offsite, czyli pozyskiwanie wartościowych „linków” do strony internetowej. Musimy mieć na względzie, iż kluczowym elementem pozycjonowania organicznego jest zaplanowanie wszystkich działań (zarówno onsite jak i offsite) tak, aby zaczęła funkcjonować statystyka, która daje informacje o poprawie wyników dzięki wprowadzonym optymalizacjom.

Każdy z planów optymalizacyjnych warto rozpisywać w odpowiednich oknach czasowych, gdyż reakcja pozycji na wprowadzoną modyfikację może pojawić się z pewnym opóźnieniem.  Tylko bieżąca analiza pozycji, wyników zestawiona z planem pozycjonowania pozwala nam na wyciąganie prawidłowych wniosków dalszych optymalizacji.

Oczywiście kluczem do osiągnięcia sukcesu jest utrzymanie balansu pomiędzy kolejnymi optymalizacjami, zbudowanie odpowiedniej analityki internetowej oraz świadome wykorzystywanie technik SEO dla budowania widoczności witryny internetowej w wyszukiwarce.

SEO to oczywiście temat rzeka i nie sposób w krótkim tekście poruszyć wszelkich niuansów jakie warto brać pod uwagę w pozycjonowaniu organicznym. Niemniej jednak warto zacząć od tych podstaw. Jeżeli jednak zależy nam na bardziej zaawansowanych działaniach zawsze można zwrócić się do wyspecjalizowanej agencji. 

O AUTORZE
66316_maciej-kapuscinski-result-media.jpg

Maciej Kapuściński, Traffic & Web Development Director w agencji Result Media.

Karierę zawodową rozpoczynał w ARBOmedia w dziale SEM (Logicsearch), następnie pracował w  OMD/PHD Media Direction jako Starszy Specjalista ds. SEM. W późniejszych latach był związany z grupą Agora, gdzie pracował jako SEM Manager. Pracował przy kampaniach dla takich klientów jak AXA Direct, Unilever Polska oraz Toyota Motor Poland. 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.