
Zobacz, jak eksperci oceniają user experience w telewizorach.
18 telewizorów, 29 uczestników, 75 kopert z zadaniami i materiałami. 340 km przebytych podczas badań terenowych rowerem, autobusem, samochodem i na piechotę. 6h 34 min nagranych przez użytkowników reportaży o używaniu Smart TV. 12h i 25 minut testów z użytkownikami w Laboratorium WitFlow. Tak w liczbach przedstawia się projekt badawczy dotyczący Smart TV, w którym udział wzięli zarówno doświadczeni użytkownicy jak i nowicjusze, stawiający pierwsze kroki w kontakcie z tego rodzaju technologią.
Dzięki aż trzem metodom badawczym: testom z użytkownikami, badaniom dzienniczkowym i sondzie kulturowej, staraliśmy się ustalić, czy Smart TV okazał się być 'smart'. Na czym skupialiśmy się w poszczególnych metodach badawczych?
Badania dzienniczkowe
W tej części projektu udział wzięły osoby, dla których używanie smart TV jest codziennością. Przez 5 dni prowadzili video-dzienniczki uzupełniane papierowymi notatkami. Jakich aplikacji używają? Jak poruszają się po interfejsie? Jakie są typowe wzorce używania Smart TV, a także problemy i radości z nimi związane? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedzi w nagraniach i zapiskach 14 doświadczonych użytkowników.Sonda kulturowa
Równolegle z badaniami dzienniczkowymi przebiegała sonda kulturowa. Prócz nagrywania swobodnych reportaży do video-dzienniczka, uczestników badania poprosiliśmy także o wykonanie 5 zupełnie różnych zadań. Od nakręcenia instrukcji obsługi, po trzy życzenia do złotej rybki - urozmaicone zadania o charakterze projekcyjnym pozwoliły nam na zebranie dużej ilosci danych dotyczących potrzeb, oczekiwań i często nieuświadomionych działań użytkowników Smart TV.
Testy z użytkownikami
Do laboratorium WitFlow zaprosiliśmy 15 nowicjuszy i przyglądaliśmy się sie temu jak stawiają swoje pierwsze kroki ze Smart TV. Każda sesja trwała około 1h. Uczestnicy najpierw zapoznawali się Smart TV a następnie wykonywali 9 zadań związanych zarówno z głównym menu Smart TV jak i poszczególnymi aplikacjami.O tym, co udało nam się odkryć i co z tego wynika możecie się dowiedzieć z przygotowanego przez zespół badawczy WitFlow raportu. Pełną wersję znajdziecie TUTAJ. Na zaostrzenie apetytu kilka słów o tym, co skrywa zawartość:
Niezrealizowane potrzeby i niespełnione oczekiwania
Smart TV służy głównie do oglądania filmów, seriali, programów. Rzadziej do słuchania muzyki. Oczekiwania zarówno doświadczonych użytkowników jak i nowicjuszy są jednak dużo wyższe i chcieliby oni korzystać ze znacznie szerszego wachlarza możliwości Smart TV. Skąd ta rozbieżność? Więcej oczywiście w raporcie.Sterowanie Smart TV
Pilot, głos, czy gest - jaki sposób nawigowania telewizorem jest najbardziej optymalny? Dowiedzieliśmy się, bez których przycisków na pilocie nie mogliby obyć się użytkownicy. Sprawdziliśmy, kiedy pilot to za mało - jakiego typu aplikacje i działania wymagają innego - być może jeszcze innego niż wybieranie głosowe i gest, sposobu sterowania.Kulejące wprowadzanie tekstu
Ta możliwość okazała się być pięta achillesową Smart TV. Przetestowaliśmy różne sposoby wprowadzania tekstu. Czy na ten moment istnieje optymalna metoda wpisywania?Igła w stogu siana
Problemy związane z wpisywaniem słów kluczy znacznie wypływają na korzystanie z wyszukiwarek. A i te same w sobie również nie są doskonałe. Strategii docierania do informacji jest jednak więcej a ich wykorzystywanie zależy od poszukiwanego elementu i indywidualnych preferencji.
Zatwierdź, wyjdź, wróć - nigdy tą samą drogą
Niespójność w działaniu elementów zarówno interfejsu, jak i pilota okazała się być poważną przeszkodą w uczeniu się z korzystania ze Smart TV. Była także jedną z największych frustracji osób, dla których Smart TV jest codziennością. Jakie nieścisłości udało nam się zidentyfikować i jak wyleczyć "smarty" z nich zmienności?Akcja to nie zawsze reakcja
Czarnym snem użytkowników Smart TV okazały się problemy z połączeniem z Internetem, kręcące się w nieskończoność wskaźniki ładowania systemu i ogólny brak reakcji na poszczególne działania. Marnują one czas, denerwują, zniechęcają. Wielu z nich łatwo można byłoby uniknąć stosując proste techniki, które opisujemy w raporcie.Z obserwacji i wniosków zespołu WitFlow wynika, że funkcja Smart TV ma duży potencjał, a oczekiwania użytkowników wobec niej są bardzo wysokie. Niemniej jednak do ich spełnienia jest jeszcze daleka droga - wiele elementów Smart TV wymaga dopracowania lub przebudowy. Smart TV ma spore szanse na bycie czymś więcej niż zwykły telewizor i może w przyszłości konkurować z laptopami, tabletami i smartfonami. Jak zwiększyć szanse Smart TV w tym wyścigu? Pokazujemy możliwe kierunki i zagrożenia - zapraszamy do lektury raportu >>> tutaj.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Smart TV jest smart :). Poza tym faktycznie przy posiadaniu TV z Androidem mamy dostęp już do wszystkiego.
Bawiłem się przez 30 min w sklepie Androidem w telewizorze Philipsa. Jeszcze nie spotkałem się z lepszy pomysłem na SmartTV, ilość aplikacji robi wrażenie i daje powody do porzucenia komputera i zasiadania przed telewizorem.