21.08.2017 / Biznes
 

Dostęp do wi-fi coraz ważniejszy przy wyborze oferty noclegowej

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© Julien Eichinger - Foolia
© Julien Eichinger - Foolia

Mimo że wielu urlopowiczów traktuje wolne od pracy jako okazję do odcięcia się od internetu, dostęp do sieci pozostaje jednym z czynników decydujących o wyborze wakacyjnego zakwaterowania. Jak wynika z analizy HomeToGo.pl, wi-fi jest ważnym kryterium wyboru oferty apartamentu czy domku letniskowego dla 20% polskich turystów.   

– W całej Europie odsetek obiektów wakacyjnych, które mają w swojej ofercie dostęp do Internetu wynosi 65 proc. – komentuje Marta Górska, Project Manager HomeToGo.pl. – Polska jest zdecydowanie wyżej w odniesieniu do średniej europejskiej, osiągając odsetek 82 proc., jednak wciąż brakuje nam wiele do pierwszego miejsca w rankingu. Liderzy rankingu mogą wydać się zaskakujący: prawie 100 proc. ofert zakwaterowania w krajach takich, jak Mołdawia, Białoruś czy Ukraina, deklaruje dostęp do Internetu.   

W Warszawie nieciekawie

W Polsce, jeśli chodzi o możliwość podłączenia do sieci, najlepszy rezultat osiąga województwo Świętokrzyskie i Lubelskie z wynikiem 94 proc.. W 9 na 10 przypadków Internet na wakacjach znajdziemy też w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, małopolskim i dolnośląskim. Najmniej ofert noclegowych z dostępem do internetu, bo jedyne 65 proc., zapewnia województwo zachodniopomorskie. Tak niska pozycja w zestawieniu tego województwa może dziwić, biorąc pod uwagę popularność tego województwa w okresie wakacyjnym.  

Jeśli chodzi o polskie miasta, to w Warszawie najmniej kwater wakacyjnych udostępnia swoim gościom internet – tylko 87 proc. ofert ze stolicy ma taką opcję. Podobnie, w najbardziej turystycznych miejscowościach, takich jak Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Poznań, internet znajdziemy średnio w 4 na 5 ofertach wynajmu krótkoterminowego. Natomiast najwyżej w zestawieniu znalazł się Lublin i Bydgoszcz – osiągając ponad 95 proc..  

W Skandynawii internetu często brak 

W krajach takich jak Białoruś, Ukraina czy Mołdawia możemy spokojnie aktualizować nasz Facebook – prawie 100 proc. ofert zakwaterowania deklaruje dostęp do Internetu. 

Od 80-90 proc. szans na wynajęcie apartamentu z Internetem mamy w Holandii, Rosji, Rumunii, Słowenii i krajach bałkańskich, takich jak Macedonia czy Serbia. Z kolei w niektórych wysoko rozwiniętych krajach możemy natrafić na zaskakująco niską liczbę ofert noclegów z dostępem do sieci. Internet w Szwecji i Finlandii oferowany jest tylko w 45-47 proc. miejsc, w Danii i Norwegii w co drugim domku lub lokalu na wynajem wakacyjny.  

Najwyższy poziom internetu oferują takie stolice, jak Ryga, Belgrad, Tallin, Kijów czy Moskwa.

W 9 na 10 ofertach Internet znajdziemy również w Wiedniu, Budapeszcie, Wilnie, Zagrzebiu, Rejkiawiku czy Mińsku. Ponad 80 proc. ofert wakacyjnych w Londynie, Barcelonie, Mediolanie, Paryżu, Amsterdamie czy Rzymie deklaruje dostęp do sieci.

Najmniejszą szansę na skorzystanie z wi-fi w wynajmowanym lokum mamy w Bratysławie, gdzie taką opcję deklaruje tylko co drugi wynajmujący.  

– Wyniki naszego zestawienia mogą wydać się zaskakujące, ponieważ wysokie pozycje zajęły mniej turystyczne lokalizacje, takie jak województwo świętokrzyskie, czy Mołdawia – dodaje Marta Górska, HomeToGo.pl.

– Musimy pamiętać, że dla osób wybierających typowo wakacyjny kierunek, jak Barcelona czy Gdańsk, ważniejsze są inne czynniki zakwaterowania, takie jak np. dostęp do miejskich atrakcji czy morza. Lokalizacje, które mają mniejszy potencjał turystyczny chcą zapewnić potencjalnemu turyście najwyższy standard, tym samym zachęcając go do skorzystania z dopracowanej oferty noclegowej. Stąd też starania, żeby w takich miejscach Wi-Fi było standardem. 

***

Badanie opiera się na dostępności internetu w przebadanych 1,3 mln domów i apartamentów wakacyjnych w całej Europie, dostępnych za pośrednictwem porównywarki HomeToGo w latach 2016-2017. Wynik oznacza stosunek liczby domków połączonych z internetem podzielonej przez ich całkowitą liczbę w danym kraju.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.