
Popyt na ekspertów z dziedziny user experience ciągle rośnie.
Od dłuższego już czasu na rynku digital obserwujemy rosnący popyt na ekspertów z dziedziny user experience. W związku z tym, w naszym otoczeniu pojawia się też coraz więcej projektantów, osób pretendujących do bycia projektantami lub po prostu adeptów branży UX, którzy mają do zaoferowania wiele chęci i zaangażowania oraz świeże spojrzenie. Potrzebują też jednak znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Tu z pomocą spieszą im starsi koledzy, jak również różnego rodzaju szkoły czy prelekcje, ułatwiające start w zawodzie. Ich także przybywa, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ekspertów UX.
Łukasz Łojewski, Product Design Leader w Artegence, specjalnie dla Interaktywnie.com wyjaśnia więc kilka kwestii, które mogą być najbardziej nurtujące dla początkującego projektanta.
Cechy dobrego projektanta
Jeśli rozważasz rozpoczęcie kariery jako designer lub researcher user experience na pewno ułatwią Ci tę drogę poniższe cechy osobowości.
Empatia
Jest to podstawowa cecha dobrego projektanta, która pozwoli wczuć się w rolę zarówno użytkownika/potencjalnego klienta, jak i właściciela biznesu, dla którego pracujesz. Zrozumienie potrzeb obu stron, pozwoli projektantowi być zarówno adwokatem użytkownika, jak i świetnym doradcą właściciela produktu, a także realizującym cele biznesowe ekspertem.
Umiejętność upraszczania
Nie jest sztuką zaprojektować stronę, która będzie dla nas intuicyjna i prosta w obsłudze. Musimy jednak brać pod uwagę, że jako potencjalni projektanci będziemy patrzeć na digitalowe produkty z perspektywy zaawansowanych użytkowników, dla których rozwiązania i systemy są łatwiejsze do używania i szybkiego nauczenia. Umiejętność upraszczania swoich projektów do poziomu, w którym staną się one intuicyjne dla naszych rodziców, czy dziadków, a nawet dla nas samych, jest nie lada wyzwaniem, ale bywa też koniecznością.
Ciekawość
Ogólna i towarzysząca niemal w każdej życiowej sytuacji – ciekawość otaczającego nas świata, to cecha wyjątkowo przydatna w dziedzinie UX. Nieustanne dociekanie nie tylko, jak, dlaczego i w jakim celu zaprojektowane zostały rzeczy, które nas otaczają, czy interfejsy z których korzystamy, ale też zainteresowanie mechanizmami i zachowaniami ludzkimi, wydarzeniami i trendami pozwoli nam mieć lepsze oraz bardziej świadome spojrzenie na nasze projekty. Dodatkowa motywacja pozwoli ponadto samodzielnie poznawać stale zmieniające się narzędzia, urządzenia i podejścia do projektowania w każdej branży. Dla jednych to często naturalny proces poszukiwania inspiracji, dla innych to już jak choroba zawodowa ;)
Skromność
Jako projektant user experience musimy być gotowi na to, że niezależnie, jak bardzo idealne wydawałyby nam się nasze projekty, może okazać się, że po konfrontacji z użytkownikami nie spełniają one swojej roli. Gotowość do przyjmowania krytyki i doskonalenia projektu będzie cennym atutem w pracy.
Gdzie zdobywać wiedzę?
Na rynku jest obecnie wiele rozwiązań, z których przyszli bądź początkujący projektanci mogą korzystać, aby rozszerzać swoje kompetencje. W Polsce nie ma pełnowymiarowych studiów z projektowania, za to jest szeroka oferta szkoleń dostępna po ukończeniu magistra. Zatem jeśli nie pracujesz jeszcze w żadnej firmie, w której czerpałbyś wiedzę od starszych kolegów, lub po prostu stawiasz na samodzielne kształcenie, w zależności od poziomu merytorycznego i wymaganego zaangażowania, możemy wyróżnić:
Studia podyplomowe;
- Kursy;
- Spotkania branżowe;
- Artykuły i wiedza dostępna online;
- Praktyka.
Studia podyplomowe
Studia pozwalają w usystematyzowany sposób przejść przez wszystkie etapy podręcznikowego procesu projektowego oraz spróbować pracy w zespole nad wspólnym projektem. Będzie to świetne rozwiązanie dla osób, które nie miały wcześniej wiele do czynienia z projektowaniem oraz mają czas, aby zaangażować się w pracę nie tylko na zajęciach.
Najbardziej popularne kierunki dotyczące projektowania UX znajdziemy na Uniwersytecie SWPS w kilku polskich miastach oraz na AGH w Krakowie.
Kursy
W internecie możemy znaleźć kursy zarówno darmowe jak i płatne. Różnią się one między sobą poziomem przekazywanej wiedzy oraz proponowanych ćwiczeń praktycznych, jakie wykonamy w ich trakcie. Jest to świetna alternatywa dla studiów, w momencie gdy nie możemy pozwolić sobie na całoroczne zaangażowanie.
Na uwagę zasługuje tu na pewno oferta Coders Lab – intensywny 7-tygodniowy kurs, którego program jest zbliżony do formy studiów podyplomowych. Jeśli lubimy uczyć się we własnym tempie, możemy wybrać kursy na platformach takich jak Treehouse czy Coursera. Są one płatne, ale za rozsądną cenę oferowany jest dostęp do szerokiej biblioteki materiałów wideo z proponowaną ścieżką ich przyswajania.
W sieci można znaleźć również kilka darmowych kursów, które pozwolą nam bardziej ogólnie sprawdzić, na czym polega praca projektanta. Takie kursy, przygotowane we współpracy z Google, znaleźć możemy na platformie Udacity.
Spotkania branżowe
Tutaj można by długo wymieniać. W ciągu ostatnich kilku lat w branży dobrą opinię wyrobiło sobie kilka konferencji oraz cyklicznych spotkań dedykowanych projektantom, między innymi: UX Poland, Product Camp, WUD-y organizowane w wielu miastach, spotkania z cyklu Ladies that UX, Tipi UX czy Future Design.
Jeśli dopiero zaczynasz w tej branży zdecydowanie powinnaś/powinieneś być stałym gościem tych eventów. Omawiane tam case study, czy zagadnienia zobrazują pracę w branży i pomogą obyć się z używanym językiem, a kontakt z ludźmi o zbliżonym toku myślenia z pewnością naładuje Cię chęcią do działania, a także pozytywną energią.
Artykuły i wiedza dostępna online
Niezależnie od podejmowanych aktywności i kursów, aby stale poszerzać swoją wiedzę i rozwijać kunszt projektanta, trzeba być na bieżąco z panującymi trendami. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk codziennego przeglądania wiadomości i artykułów z mediów branżowych. W internecie znajdziemy odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań z zakresu user experience.
Aby nie tracić cennego czasu należy szukać zaufanych źródeł o wysokiej jakości treści. Najlepszym i najbardziej wiarygodnym rankingiem podzielą się uznani projektanci, których łatwo spotkać na branżowych grupach na FB. Świetną kopalnią wiarygodnej i wartościowej wiedzy są również serwisy takie jak Medium, Nielsen Norman Group czy Designer News. Warto poszukać też blogów tworzonych przez działy projektowe firm, które odniosły na tym polu znaczny sukces jak np. Airbnb Design, Google Design czy Inside Design by Invision.
Praktyka
Nic jednak nie zastąpi praktyki. Dlatego poza wykonywaniem własnych projektów do portfolio, warto rozejrzeć się za wolontariatem, podczas którego będziemy mogli zweryfikować całą, nowo zdobytą wiedzę, w praktyce. Tego typu propozycji powstaje coraz więcej, np. inicjatywy Koduj dla Polski, czy Rzeczywiste Doświadczenia. Warto więc szukać, czy w naszym miejscu zamieszkania mamy możliwość sprawdzenia swoich sił jako designer w projekcie społecznym.
Co z tym portfolio?
Każdy designer przyzna, że własne portfolio to najcięższy projekt, nad którym kiedykolwiek pracował. Chęć doprowadzenia go do perfekcji – w końcu przecież jest to nasza wizytówka – często sprawia, że przygotowania nigdy nie dobiegają końca, a wizja nieustannie ulega zmianie.
Jest jednak pewien kompromis, który możemy przyjąć, kiedy tworzymy portfolio jako początkujący projektant. Najważniejsze jest, aby pokazać sposób w jaki podchodzi się do zagadnień projektowych i jak przebiega u Ciebie sam proces tworzenia i wybierania najlepszego rozwiązania. Jeśli pracujesz nad swoim pierwszym portfolio, zastanów się przez chwilę, z jakich usług lub aplikacji lubisz korzystać i postaraj się je usprawnić lub przeprojektować. Wybierz jeden konkretny obszar optymalizacji, zamiast projektowej rewolucji. Następnie opisz cały proces, jaki przy tym przeszłaś/przeszedłeś, w postaci case study.
Dla przyszłego pracodawcy nie będą istotne ładne obrazki oraz sukces projektu po wdrożeniu. Na początkowym etapie kariery najważniejsze jest zaprezentowanie sposobu myślenia o problemie projektowym, a nie samego wytworu. W szczególności rekrutujący eksperci zainteresowani są ukazaniem, w jaki sposób analizowałeś problem projektowy, jak tworzyłeś wstępne pomysły i ostatecznie – jak wypracowałeś docelowe rozwiązanie. To tutaj, jako początkujący, macie szansę najbardziej zabłysnąć.
Projektowanie, czy badanie?
Ścieżki projektanta i badacza są ze sobą ściśle związane. Można powiedzieć, że nawzajem uzupełniają swoją pracę, a doświadczenie w obu tych dziedzinach jest dla każdego z nich cenne. Bycie jednak zarówno designerem, jak i researcherem bywa zwykle czasowo niewykonalne :) Dlatego jeśli musisz wybrać, to zastanów się, co Cię w pracy bardziej interesuje. Jako projektanci, w dużym skrócie, jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie i dopracowywanie koncepcji danego rozwiązania. Badacz natomiast odpowiedzialny jest za obiektywne konfrontowanie projektu z użytkownikami i weryfikację, czy realizuje on założenia. W drugim przypadku jest to głównie praca z ludźmi, nawet zahaczająca o psychologię. Chociaż na obu stanowiskach masz do czynienia z innymi, to jednak jako designer znacznie więcej czasu spędzisz z projektem, nad którym pracujesz.
Podsumowując, możliwości edukacji w kierunku projektowania mamy obecnie na rynku znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu i zdecydowanie jest w czym wybierać. Rozwój jako projektantka/projektant możemy zaplanować sobie tak, aby pogodzić to ze szkołą czy pracą, którą jednocześnie wykonujemy. Może nie będę oryginalny, jeśli powiem, że najwięcej zależy od naszej własnej determinacji w dążeniu do celu, ale w tym – jak w wielu innych przypadkach – tak właśnie jest.
AUTOR:
Łukasz Łojewski
Product Design Leader
Artegence
Pobierz ebook "Cyberbezpieczeństwo firm. Ebook z poradami ekspertów"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»