8.11.2018 / Biznes
 

Google Search Console. Jak analizować słowa kluczowe

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
AUTOR: Marcin Olszewski, Starszy Specjalista SEO w Sempai
 
źródło: Google Centrum prasowe
źródło: Google Centrum prasowe

W pierwszej części przewodnika po Search Console przedstawiliśmy główne funkcjonalności Search Console związane z odczytywaniem i interpretowaniem strony przez Googlebota. W drugiej części omówione zostaną najważniejsze narzędzia związane z funkcjami analitycznymi Search Console związanymi z ruchem organicznym na naszej stronie, a także weryfikacji skuteczności działań i identyfikowania potencjalnych możliwości do poprawy w tym zakresie. 

1. Raporty dotyczące ruchu organicznego

Search Console jest niezastąpionym narzędziem, jeśli chodzi o analizę źródeł ruchu organicznego w naszym serwisie. To właśnie w nim znajdziemy najpełniejsze dane i raporty dotyczące organicznych słów kluczowych, przez które użytkownicy trafili na naszą stronę z wyników wyszukiwania (w Google Analytics większość danych tego rodzaju ukrytych jest w sekcji Not Provided), a także informacje dotyczące m. in. typów wyszukiwania, krajów czy też rodzaju urządzeń, z jakich korzystali użytkownicy wpisujący konkretne zapytania.

Dzięki umiejętnemu filtrowaniu danych dotyczących słów kluczowych w Search Console jesteśmy w stanie zweryfikować skuteczność naszych działań w zakresie optymalizacji i pozycjonowania, a także monitorować i weryfikować skuteczność wprowadzanych zmian. 

Raporty dotyczące ruchu organicznego w Search Console znajdziemy w sekcji Ruch związany z wyszukiwaniem -> Analityka wyszukiwania (stara wersja SC) oraz Skuteczność (nowa wersja SC). Dane zebrane w tej sekcji pozwalają na dokładne analizy ruchu z konkretnych słów kluczowych, sprawdzenie ich współczynnika klikalności (CTR - stosunek liczby wyświetleń linku do strony w wynikach wyszukiwania do liczby kliknięć i realnych przejść do serwisu z Google), średniej pozycji serwisu na daną frazę, rodzaju urządzeń z których zainicjowane zostały sesje czy też lokalizacji.

Dzięki analizie danych dotyczących kliknięć, wyświetleń i pozycji możemy sprawdzić, które podstrony w naszym serwisie charakteryzują się niskim CTR’em, a następnie pracować nad atrakcyjniejszym sposobem ich prezentacji w wyszukiwarce. 

 

66424_1.png

66425_2.png

Filtrowanie wyników wg wybranych kryteriów

Analizując dane dotyczące ruchu organicznego w Search Console, warto zaznaczyć wszystkie opcje dotyczące typów danych (Kliknięcia, Wyświetlenia, CTR, Pozycja), a także korzystać z opcji filtrowania. Dzięki temu uzyskamy przejrzyste i pełne raporty dotyczące wybranych danych związanych z wyszukiwaniem. 

Kryterium filtrowania - Zapytania

Zapytania to słowa kluczowe, dzięki którym użytkownicy trafili na naszą stronę internetową. W przypadku większych serwisów lista słów kluczowych jest bardzo rozbudowana, dlatego funkcja filtrowania ułatwia odnalezienie interesujących nas danych.  

66426_3.png

Filtrowanie możliwe jest na 3 główne sposoby:

 • Zapytania zawierające - wpisując wybrane słowo kluczowe i filtrując dane na podstawie tego kryterium otrzymamy pełną listę zapytań zawierających właśnie to słowo kluczowe;
 • Zapytania niezawierające - dzięki tej opcji możemy wykluczyć z listy zapytania zawierające określone słowo kluczowe, np. możemy odfiltrować wszystkie zapytania zawierające nazwę brandu;
 • Dokładne zapytania - opcja pozwala na sprawdzenie typów danych dla jednego, konkretnego zapytania.
 • Możemy również porównać wybrane słowa kluczowe i ich skuteczność (Filtry -> Porównaj zapytania). 

Kryterium filtrowania - Strony

Analiza stron wejścia pozwala nam na zidentyfikowanie najważniejszych podstron generujących ruch do serwisu, a także znalezienie potencjalnych obszarów do poprawy w zakresie skuteczności. Mając dostęp do danych dotyczących kliknięć, wyświetleń, średniego CTR oraz średniej pozycji dla konkretnych podstron możemy sprawdzić, czy stosowane przez nas meta opisy są wystarczająco atrakcyjne, a także zweryfikować, czy zmiany w obrębie meta opisów przekładają się na lepszą klikalność dla danej podstrony, czy też nie. 

66427_4.png

Strony wejścia również mogą być filtrowane za pomocą kilku różnych sposobów:

 • URL-e zawierające - stosując ten filtr otrzymamy listę adresów URL zawierających określone słowo kluczowe. Z filtra możemy korzystać m. in. w przypadku gdy chcemy sprawdzić skuteczność podstron z określonej grupy (np. URL’i dla tej samej kategorii produktów, produktów danego producenta itp.)
 • URL-e niezawierające - filtr pozwala odsiać z wyników wszystkie podstrony z danym słowem w adresie URL
 • Porównanie adresów - za pomocą filtra możemy porównać skuteczność dla 2 wybranych adresów URL

Kryterium filtrowania - Kraje

Search Console dostarcza również informacji dotyczących lokalizacji urządzeń, za pomocą których użytkownicy weszli na naszą stronę internetową. Dzięki kryterium Kraje możemy sprawdzić dokładne dane dotyczące ilości kliknięć z danego kraju, a także CTR’ów i pozycji, które mogą różnić się w zależności od kraju i środowiska językowego wyszukiwarki. W tej sekcji możemy ustawić konkretny kraj, dla którego chcemy sprawdzić skuteczność.

66428_5.png

Łącząc filtr dotyczący kraju z sekcją Zapytania otrzymamy listy słów kluczowych, za pomocą których internauci z danego kraju trafili do naszego serwisu. Łącząc filtr dotyczący lokalizacji z sekcją Strony otrzymamy analogiczne dane dotyczące stron wejścia dla danego kraju.

Kryterium filtrowania - urządzenia

Search Console świetnie nadaje się również do analizy typów urządzeń, z których wygenerowane zostały sesje w naszym serwisie. Możemy porównać informacje dotyczące kliknięć ze względu na rodzaj urządzenia, z jakiego korzystali użytkownicy, którzy trafili na naszą stronę z wyników organicznych (podział na 3 główne typy - desktopy, urządzenia mobilne oraz tablety). Dzięki łączeniu danych z filtrem dotyczącym kraju lub zapytań możemy zdobyć szczegółowe informacje dotyczące preferencji przeglądania naszego serwisu, a także określić czy nasza strona lepiej wypada na urządzeniach desktopowych, czy też mobilnych.  

66429_6.png

Kryterium filtrowania - Typ wyszukiwania

Typ wyszukiwania jest to sposób, w jaki użytkownik poszukiwał informacji w Google. Dzięki temu możemy określić, czy sesje organiczne w naszym serwisie zostały wygenerowane przez tradycyjne kliknięcia w linki tekstowe (Sieć), czy też przez alternatywne sposoby wyszukiwania - Google Grafika lub Google Filmy.

Łącząc filtr dla typu wyszukiwania z sekcją Zapytania możemy sprawdzić np. jakiego rodzaju wyszukiwania po grafice przyniosły ruch do naszego serwisu. 

66430_7.png

Kryterium filtrowania - Wygląd w wyszukiwarce

Dzięki filtrowi wygląd w wyszukiwarce możemy sprawdzić, jaka ilość sesji organicznych w naszym serwisie pochodzi z niestandardowych sposobów prezentacji serwisu w wynikach wyszukiwania - elementów rozszerzonych (rich snippets) czy też stron w technologii Web Light. 

Dzięki połączeniu filtra dla elementów rozszerzonych z sekcją Zapytania lub Strony możemy sprawdzić na jakie słowa kluczowe nasza strona pojawia się w wynikach rozszerzonych Google czy chociażby porównać CTR’y dla wyników rozszerzonych i tych standardowych. 

66431_7.png

Kryterium filtrowania - Daty

Domyślnie Search Console pokazuje dane z ostatnich 28 dni, jednak z łatwością możemy wybrać też dłuższe okresy (60 i 90 dni) lub wybrać daty niestandardowe i porównywać raporty z wybranych okresów. 

Search Console oferuje szerokie możliwości w zakresie generowania danych analitycznych dotyczących ruchu organicznego. Dzięki odpowiedniemu połączeniu filtrów oraz typów danych jesteśmy w stanie stworzyć szczegółowe i przejrzyste raporty na temat źródeł ruchu organicznego w naszym serwisie czy też skuteczności działań pozycjonujących dla konkretnych słów kluczowych. 

W kontekście analizy słów kluczowych przez Search Console warto wspomnieć również o możliwości integracji narzędzia z Google Analytics. Dzięki temu w sekcjach dotyczących ruchu organicznego w Google Analytics będziemy mieli dostęp do znacznie szerszego zakresu danych dotyczących słów kluczowych. 

W kolejnych częściach poradnika omówione zostaną kolejne funkcjonalności Search Console związane z:

Prezentacją witryny w wynikach wyszukiwania

Analizą linków zewnętrznych i wewnętrznych

 

O AUTORZE

66268_marcin-olszewski.jpgMarcin Olszewski, Starszy Specjalista SEO w Sempai

W branży SEM już od 4 lat. Obecnie Starszy specjalista SEO w Sempai. Odpowiada za wyceny, optymalizację i prowadzenie projektów SEO. W swoim portfolio ma takie marki, jak Cocolita, CitySport czy Preorder. W tym roku jego kampania realizowana dla Cocolita.pl zdobyła 1 miejsce w Ekomersach.

Prywatnie fan twórczości Wiktora Pielewina, muzyczny entuzjasta i kolekcjoner płyt winylowych.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.