7.04.2018 / Biznes
 

Gwałtownie spada popularność tabletów. Odejdą do lamusa?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
źródło: Pixabay
źródło: Pixabay

Pod koniec 2017 roku liczba odsłon na tabletach spadła w Polsce aż o 36 proc.! Znacznie skrócił się również czas korzystania z tabletów – z prawie 13 godzin we wrześniu 2016 r. do 9,5 godziny we wrześniu 2017 r. To efekt między innymi spadającej sprzedaży tych urządzeń, ale przede wszystkim zmiany zwyczajów użytkowników.

Dla porównania, w tym samym okresie liczba odsłon na PC zmalała minimalnie, o 5 proc.  Oznacza to, że ruch przenosi się z tabletów na smartfony. Te ostatnie mogą pochwalić się nie tylko wzrostem liczby odsłon, ale też wzrostem zasięgu (odsetek korzystających z internetu za pomocą smartfonów wzrósł w tym okresie z 67 proc. do 75 proc.). Powoduje to również zmiany podejścia reklamodawców.

- O ile wcześniej zdarzali się klienci, którzy adresowali kampanie wyłącznie do użytkowników tabletów, traktując te osoby jako bardziej zamożne, tak teraz tego typu reklam praktycznie nie ma - przyznaje Tomasz Kąkol ze Spicy Mobile. - Stosunek kampanii reklamowych na smartfonach do tych, które są wyświetlane na tabletach, oceniam na 95 proc. do 5 proc.

Dalsze analizy pokazują, że użytkownicy inaczej korzystają ze smartfonów, a inaczej z tabletów. Te ostatnie – biorąc pod uwagę udział czasu – relatywnie częściej służą do przeglądają stron WWW. Na tabletach, jak wynika z badania Spicy Mobile, także częściej korzystamy z aplikacji preinstalowanych. Ponadto, ta aktywność wykazuje tendencję rosnącą. W pierwszym kwartale 2017 r. udział czasu poświęcanego na aplikacje preinstalowane na tabletach wyniósł 36 proc., w ostatnim – 40 proc. Łącznie, w skali całego ubiegłego roku, udział czasu poświęcanego na aplikacje preinstalowane na tabletach utrzymał się na poziomie 36 proc., w porównaniu do 18 proc. na smartfonach.

Należy także podkreślić, że choć tablety częściej służą nam do przeglądania stron WWW niż smartfony (16 proc. do 9 proc.), w skali ubiegłego roku średni dzienny czas na użytkownika poświęcony na tego typu aktywność na tabletach zmalał z blisko 28 minut do 18 minut. Spadła także średnia miesięczna liczba wywołań stron WWW na użytkownika – ze 138 do 105.

Na koniec warto się przyjrzeć, jakiego rodzaju treści są konsumowane na tabletach, a jakie na PC oraz smartfonach. Jak wynika z danych firmy Gemius, na tabletach, nieco częściej niż na PC czy smartfonach, są przeglądane materiały erotyczne. Na komputerach oglądamy z kolei treści o tematyce kulturalnej i rozrywkowej. Natomiast „styl życia”, „informacje i publicystyka” oraz „sport” to kategorie tematyczne z nieznacznie wyższym odsetkiem odsłon wykonywanych na smartfonach.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.