
Czas spędzany przed tabletami skrócił się o 3,5 godziny.
Pod koniec 2017 roku liczba odsłon na tabletach spadła w Polsce aż o 36 proc.! Znacznie skrócił się również czas korzystania z tabletów – z prawie 13 godzin we wrześniu 2016 r. do 9,5 godziny we wrześniu 2017 r. To efekt między innymi spadającej sprzedaży tych urządzeń, ale przede wszystkim zmiany zwyczajów użytkowników.
Dla porównania, w tym samym okresie liczba odsłon na PC zmalała minimalnie, o 5 proc. Oznacza to, że ruch przenosi się z tabletów na smartfony. Te ostatnie mogą pochwalić się nie tylko wzrostem liczby odsłon, ale też wzrostem zasięgu (odsetek korzystających z internetu za pomocą smartfonów wzrósł w tym okresie z 67 proc. do 75 proc.). Powoduje to również zmiany podejścia reklamodawców.
- O ile wcześniej zdarzali się klienci, którzy adresowali kampanie wyłącznie do użytkowników tabletów, traktując te osoby jako bardziej zamożne, tak teraz tego typu reklam praktycznie nie ma - przyznaje Tomasz Kąkol ze Spicy Mobile. - Stosunek kampanii reklamowych na smartfonach do tych, które są wyświetlane na tabletach, oceniam na 95 proc. do 5 proc.
Dalsze analizy pokazują, że użytkownicy inaczej korzystają ze smartfonów, a inaczej z tabletów. Te ostatnie – biorąc pod uwagę udział czasu – relatywnie częściej służą do przeglądają stron WWW. Na tabletach, jak wynika z badania Spicy Mobile, także częściej korzystamy z aplikacji preinstalowanych. Ponadto, ta aktywność wykazuje tendencję rosnącą. W pierwszym kwartale 2017 r. udział czasu poświęcanego na aplikacje preinstalowane na tabletach wyniósł 36 proc., w ostatnim – 40 proc. Łącznie, w skali całego ubiegłego roku, udział czasu poświęcanego na aplikacje preinstalowane na tabletach utrzymał się na poziomie 36 proc., w porównaniu do 18 proc. na smartfonach.
Należy także podkreślić, że choć tablety częściej służą nam do przeglądania stron WWW niż smartfony (16 proc. do 9 proc.), w skali ubiegłego roku średni dzienny czas na użytkownika poświęcony na tego typu aktywność na tabletach zmalał z blisko 28 minut do 18 minut. Spadła także średnia miesięczna liczba wywołań stron WWW na użytkownika – ze 138 do 105.
Na koniec warto się przyjrzeć, jakiego rodzaju treści są konsumowane na tabletach, a jakie na PC oraz smartfonach. Jak wynika z danych firmy Gemius, na tabletach, nieco częściej niż na PC czy smartfonach, są przeglądane materiały erotyczne. Na komputerach oglądamy z kolei treści o tematyce kulturalnej i rozrywkowej. Natomiast „styl życia”, „informacje i publicystyka” oraz „sport” to kategorie tematyczne z nieznacznie wyższym odsetkiem odsłon wykonywanych na smartfonach.
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Gdyby zwyciężył OS Winows mobile, to pewnie tablety doganiały by dziś laptopy dzięki szybkiemu portowaniu aplikacji dostępnych dla Windows. A tak mamy adroida i sporo aplikacji ale traktowanych jako entertainment albo narzędziowe do tegoż Andoida. Zakres stosowania tableta jest więc nie dużo większy, niż telefonu. Tyle, że telefon trzeba mieć, a tableta już niekoniecznie. Sam mam tablet od niedawna i bardzo sobie chwalę. Ale kupiłem do konkretnego zastosowania (czytania PDFów). A że wygodniej czyta się emaile, to tylko korzyść. Chociaż bez niego czytałem na telefonie. Będzie mi żal tabletów, jeśli znikną. A najbardziej SketchBooka. Ale tego żalu nie podzieli nikt, kto się z tym narzędziem nie spotkał ;)