
"Zależy nam na zbudowaniu jak najszerszego porozumienia"
Zrzutka.pl to jeden z tych serwisów, na których odbywała się akcja "Boje się ciemności", która okazała się zwykłym wyłudzeniem. Sprawę ujawnił inny serwie crowdfundingowy Siepomaga.pl, który odrzucił ten projekt właśnie ze względów na braki w dokumentacji. Zrzutka.pl zapowiedziała wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń, a teraz inicjuje akcję #MądrzePomagam. W jej efekcie ma powstać społeczny system alarmowy do wczesnego blokowania oszustów.
- Zdajemy sobie sprawę, że w pojedynkę jest znacznie trudniej przeciwdziałać złu. Stąd nasza inicjatywa, której celem jest wypracowanie najskuteczniejszych metod weryfikacji osób organizujących zbiórki pieniężne za pośrednictwem platform fundraisingowych/ crowdfundingowych oraz stworzenie systemu wczesnego ostrzegania przed nieuczciwymi osobami – mówi Tomasz Chołast, członek zarządu i współzałożyciel Zrzutka.pl. - W praktyce to przedsięwzięcie ma koncentrować się na wypracowaniu dobrych praktyk, standardów mądrego pomagania oraz wymianie informacji pomiędzy fundacjami, organizacjami, platformami, a także internautami na temat osób czy zbiórek budzących wątpliwości co do ich uczciwości. Dzięki temu serwisy organizujące zbiórki, przy współpracy z partnerami, będą mogły stworzyć półautomatyczny mechanizm do wczesnego blokowania oszustów. – Do udziału w tej społecznej akcji zapraszamy zarówno podmioty instytucjonalne, firmy, osoby publiczne, internautów, ale także media. Zależy nam na zbudowaniu jak najszerszego porozumienia – informuje Chołast z Zrzutka.pl.
1. Serwis będzie zawierał praktyczne rady oraz 'kodeks mądrego pomagania' czyli część opisową dla darczyńców – na co zwrócić uwagę przy wspieraniu zbiórek w internecie.
2. Przegląd filmików na temat „Jak mądrze pomagać” nagranych m.in. przez osoby publiczne, wspierające inicjatywę.
3. Przegląd polskich portali fundraisingowych/ crowdfundingowych oferujących możliwość organizacji zbiórek charytatywnych wraz z opisem działania tych portali, czyli między innymi:
- w jaki sposób weryfikowani są organizatorzy akcji,
- na jakie konta przelewane są wypłaty,
- jak portale czuwają nad rozdysponowaniem środków,
- kiedy i jak można wypłacać zebrane w trakcie zbiórek pieniądze.
Będzie to rzetelne zestawienie zasad i warunków obowiązujących na opisanych serwisach. Dzięki temu każdy wspierający będzie świadomie mógł wybrać i pomagać.
4. Lista podejrzanych zbiórek, czyli zestawienie akcji, co do których fundacje, organizacje czy internauci zgłaszają swoje uwagi wraz z uzasadnieniem. Te zbiórki, które uzyskają określoną liczbę ostrzeżeń, tzw. alertów, moderator serwisu będzie szczegółowo weryfikował. W przypadku stwierdzenia, że zbiórka faktycznie nosi znamiona oszustwa, automatycznie zostanie zaalarmowana odpowiednia platforma fundraisingowa/ crowdfundingowa.
Pobierz ebook "Ebook: Jak chronić dane w firmie. Kompendium wiedzy dla managerów"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»