
Współczesny biznes nie może obejść się bez technologii. Szczególnie istotna jest ona w przypadku usprawniania procesów w firmach, bo pozwala zaoszczędzić spore pieniądze. A prym w tym wiedzie marketing, w którym z powodzeniem wykorzystuje się zaawansowane rozwiązania, które wdrażane są przez software house’y.
Asystent Google poda godzinę, prognozę pogody, ustawi przypomnienie, ale także opowie dowcip, wyśle maila, spisze listę zakupów i przypomni, że trzeba je zrobić... Ale jak wykorzystać go w biznesie? Jakie inne technologie wdrożyć, aby zarobić jak najwięcej, jak przy tym współpracować z software house’ami?
W branży wirtualnych asystentów trwa wyścig zbrojeń. Swoje rozwiązania forsują - choć nie wszędzie z równym zaangażowaniem - m.in. Amazon, Microsoft, Apple, ale też Samsung, Alibaba czy Baidu, a - według prognoz rynkowych - rynek czeka przełom.
W Polsce na razie jednak poznajemy Asystenta Google'a. I na razie dla większości z nas to po prostu cyfrowy pomocnik, który zrobi za nas - po otrzymaniu polecenia głosowego - większość rzeczy, które moglibyśmy w ciągu kilku sekund zrobić sami.
Ograniczenie jego roli (albo innych, dedykowanych rozwiązań) jedynie do nastawiania budzika byłoby jednak marnotrawstwem potencjału sztucznej inteligencji (AI). Firmy mogą np. zintegrować się z asystentem poprzez platformę Actions on Google, która umożliwia tworzenie komend głosowych służących do wchodzenia w interakcje głosową z daną marką. Z tej możliwości jako pierwsze w Polsce skorzystały m.in. PLAY ("OK, Google, zapytaj PLAY, co nowego?") i eSky ("OK, Google. Porozmawiaj z eSky").
Asystent Google we współpracy z eSky wyszukuje więc dla użytkownika najlepsze połączenia lotnicze i przekierowuje go na stronę mobilną, gdzie może on dokonać rezerwacji biletu. To wszystko w jednym, kilkuminutowym procesie. - Dzięki współpracy z Google Polska planowanie podróży jest prostsze, szybkie i wygodne, jak zwykła rozmowa. Jako lider technologiczny w branży travel, stale testujemy nowe technologie, rozwijamy nasz serwis i aplikację. Widzimy wyraźne zainteresowanie technologiami głosowymi i chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, dlatego cieszymy się, że wspólnie z Google mogliśmy wprowadzić na polski rynek to przełomowe rozwiązanie – przekonywała w Interaktywnie.com Anna Wiertel, Marketing Communication Director w Grupie eSky.
Najlepsza jest strategia małych krokówW wielu projektach widzimy, że nasi klienci chcąc usprawnić swój biznes planują duże wdrożenia dotykające na raz wielu procesów biznesowych. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że najlepszą strategią jest automatyzacja wprowadzana małymi krokami. Jest to szczególnie widoczne w projektach, gdzie wdrażamy naszego bota głosowego - Talkie.ai. Wielu klientów wyobraża sobie na początku projektu, że bot powinien odpowiadać na wszelkie pytania, lub od razu automatyzować całą komunikację z klientami. Rzeczywistość jednak jest taka, że prawdziwie użyteczne usprawnienia łatwiej jest uzyskać budując rozwiązanie przyrostowo, wdrażając często małe zestawy funkcjonalności. To podejście pozwala na optymalne wykorzystanie budżetu budując tylko to, co naprawdę jest potrzebne, patrząc co wyrażają użytkownicy rozmawiając z botem. Również dla aplikacji webowych czy mobilnych podejście przyrostowe pozwala zbudować lepszy produkt, bardziej odpowiadający rzeczywistym potrzebom użytkowników. To podejście wymaga jednak współpracy z zespołem, który potrafi realizować projekty stosując pełną automatyzację procesu testowania i wdrażania oprogramowania (TDD, CI/CD) zapewniając w ten sposób stałą wysoką jakość rozwiązania. Paweł Lipiński, CEO w Pragmatists |
A to wszystko w imię personalizacji, która rewolucjonizuje właśnie marketing.
Personalizacja kluczem do budowania silnej marki
Jak wynika z raportu „State of Marketing”, który przygotował Salesforce, globalny lider rozwiązań do automatyzacji w marketingu, wynika, że kluczem do realizacji najważniejszych celów biznesowych firm – budowania silnej marki, pozyskiwania i utrzymania klientów – jest personalizacja. Aby zapewnić klientom poczucie indywidualnego traktowania przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po sztuczną inteligencję (AI) i inne nowoczesne technologie, których zastosowanie w ciągu ostatniego roku wzrosło o 44%.
Działania tego typu, wdrażane m.in. przez software house’y pozwalają identyfikować klientów i zarządzać przekazem dostosowanym do indywidualnych oczekiwań niezależnie od sposobu, w jaki klient wchodzi w interakcję z firmą.
W 2018 r. już 29% działów marketingu wykorzystywało technologie oparte na AI w celu personalizacji kontaktów z klientami, dostarczania ofert w czasie rzeczywistym i tworzenia dynamicznych stron internetowych. Do 2020 r. w skali globalnej narzędzia takie staną się już standardem.
Odsetek managerów, którzy wskazują, w jakich obszarach personalizacja poprawia wyniki:
- Budowanie marki 92%
- Generowanie leadów 86%
- Utrzymanie klientów 85%
- Zdobywanie nowych klientów 84%
- Obsługa klienta 82%
- Up selling 79%
Źródło: Raport Salesforce 2018
Technologia a logistyka
Kolejne procesy, które mogą zostać wsparte przez rozmaite rozwiązania informatyczne, skupiają się wokół logistyki i dotyczą nie tylko największych platform e-commercowych, ale praktycznie każdej firmy, która sprzedaje w internecie.
Oczywiście w Polsce króluje Allegro i wyznacza w tym zakresie trendy - od lat cieszy się pozycją lidera polskiego e-commerce i nie waha się z tej pozycji korzystać. Z jednej strony śmiało więc wymusza pewne standardy, np. wprowadzając abonament (Allegro Smart) na dostawy do Paczkomatów i Punktów Odbioru, z drugiej - drastycznie podnosi ceny (wysokość miesięcznej opłaty dla e-sklepów wzrosła w czerwcu z 9,90 zł do 39 zł).
Logistyka, a szerzej tzw. ostatnia mila, staje się dla podmiotów e-commerce prawdziwym wyzwaniem, bo - nawet jeśli zakupy w sklepie przebiegają bez zarzutu, a produkt spełnia oczekiwania - problemy z dostawą mogą skutecznie zatrzeć dobre pierwsze wrażenie. Jedną z ciekawszych i bardziej medialnych prób rozwiązania tej kwestii są drony, choć do ich powszechnego zastosowania droga jest daleka.
Trzeba przyznać, że w tym zakresie technologia jest dopiero w fazie testów, więc nie można jeszcze mówić o jej realnym wpływie na zarządzanie logistyką transportu zamawianych produktów w każdym e-sklepie. Zanim się to stanie, istnieje konieczność znalezienia odpowiedzi na ograniczenia technologii jak choćby mała ładowność, konieczność wymyślenia efektywnego zasilania, czy bezpieczeństwo transportu także z uwzględnieniem możliwych zmian pogodowych. Nie mniej jednak jest to interesujące rozwiązanie, które w przyszłości może zmienić oblicze logistyki.
Technologia pomoże w obsłudze płatności
Nie mniejszymi wyzwaniami są dla każdego e-biznesu są kwestie płatności, które - wraz ze wzrostem znaczenia smartfonów w procesie zakupowym - muszą być jednocześnie proste i bezpieczne. Ważne jest też stałe podnoszenie jakości obsługi klienta i związana z nią personalizacja oferty. Wszystko wskazuje więc na to, że w najbliższym czasie część zadań w e-sklepach w przejmie sztuczna inteligencja, a to już pole do popisu dla dobrych software house’ów.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w zakresie uczenia maszynowego oraz rozszerzonej rzeczywistości było jednym z najważniejszych trendów kontynuowanych w minionym roku. Rozwiązania te bazują na algorytmach i wykorzystywane są w handlu internetowym na wiele sposobów takich jak m.in. wirtualni asystenci, systemy rekomendacji produktów, dostosowanie wyników wyszukiwania czy prognozowanie cen.
W 2019 roku będziemy obserwować również dalszy rozwój strategii zakładającej wielokanałowe podejście do sprzedaży. Wielkie, tradycyjne sieci handlowe będą coraz głębiej wchodziły w e-commerce, a e-sklepy - wychodziły do realu (tak jak ostatnio robi to rodzime eobuwie.com.pl). Podział na klientów internatowych i tradycyjnych coraz bardziej się bowiem rozmywa, a łączenie tych dwóch światów - zaczyna się coraz bardziej opłacać. Zwłaszcza, że w realu też kryje się morze danych, które - dzięki np. smartfonom - można wykorzystać... >>> Pełny tekst przeczytasz w raporcie Interaktywnie.com "Software House' [POBIERZ PDF]
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»