EBOOK Z RAPORTEM DO POBRANIA
Eksperci pytani przez redakcję Interaktywnie.com wskazali, jakie przygotować się do wdrożenia informatycznego z zakresu e-commerce lub marketingu. Opisali, jakie trendy panują na rynku i jak wybrać najlepszy software house do współpracy. Zebraliśmy te porady w ebooku - możecie go już pobrać bez opłat i rejestracji. Oto poradnik: "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes. Edycja 2023"
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Wstęp do ebooka "Jak wybrać software house. Edycja 2023"
Tak czy owak – współpraca z software housem lub agencją!
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wdrożenie prostego sklepu internetowego, czy wielkiej platformy e-commerce’owej, warto skorzystać z pomocy doświadczonego software house’u lub agencji. Nawet e-sklep oparty na oprogramowaniu open source (np. WordPress i Woocommerce) wymaga pracy specjalistów. A jeśli chcesz jeszcze mieć takie cuda, jak np. mechanizmy automatycznie proponujące przeceny, dynamicznie obliczające minimalny rabat niezbędny do sprzedaży albo wirtualnych asystentów i chatboty, powinieneś projekt oddać w ręce profesjonalistów.
Dobrze wiedzą to firmy, które postanowiły zaprezentować się w tym ebooku: 300.codes, Fast White Cat, Innovation Software.
Zapraszam do lektury i zapoznania się z ich wiedzą oraz ofertą
Tomasz Bonek, prezes zarządu i redaktor naczelny Interaktywnie.com
Software house i autorskie oprogramowanie dla firm wspierające e-commerce. Co pomoże ci przeskalować biznes?
Polski e-commerce, mimo że podobnie jak globalny znacznie stracił na dynamice w porównaniu z pandemicznymi wzrostami, wciąż rośnie, dając bardzo wiele możliwości. Jednocześnie jednak staje się coraz bardziej konkurencyjny, zdominowany przez marketplace'y, dławiony rosnącą inflacją i naznaczony zaciętym wyścigiem technologicznych zbrojeń. Jak się na nim odnaleźć, by - mimo wszystko - skalować biznes?
W minionych latach na polskim rynku zadebiutowało kilku znaczących graczy i nowych inicjatyw, oprócz niechlubnego przykładu Shopee, które tak szybko zniknęło, jak się pojawiło, zadebiutował Amazon, Allegro wzbogaciło swoją ofertę, mieliśmy wysyp operatorów q-commerce, którzy pojawili się w największych polskich miastach, mocno wpływając na perspektywy wzrostu polskiego e-handlu.
Jednocześnie jednak wzrost inflacji oraz problemy podażowe wynikające z zakłóceń w łańcuchach dostaw mocno ostudziły zapał inwestorów, którzy jeszcze przed chwilą właśnie w e-commerce widzieli prawdziwą żyłę złota. Według PwC, w dłuższej perspektywie to jednak właśnie inflacja może działać jako siła przyspieszająca przejście na kanał internetowy, ponieważ konsumenci będą szukać niższych cen i specjalnych okazji.
Bitwa o klienta będzie się jednak rozgrywać głównie między marketplace’ami, które - z racji skali - mogą oferować agresywne promocje, wspierane intensywnymi akcjami marketingowymi, ale niemniej ważnym czynnikiem wzrostu będą nowe technologie, poprawiające doświadczenia klienta oraz błyskawiczna dostawa do domu - jak oceniają analitycy PwC.
W czym i jak może pomóc firmie software house i oprogramowanie stworzone specjalnie dla niej?
Firmy e-commerce, nie tylko na początku swojej drogi, stają przed typowym dylematem: kupić czy budować. Komercyjne, gotowe rozwiązania mają wiele zalet, począwszy od ceny, a na tzw. time-to-market (czas wprowadzenia na rynek) skończywszy, ale oprogramowanie tworzone na zamówienie - zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu - daje elastyczność niezbędną w skalowaniu biznesu.
Aplikacje na zamówienie - jeśli są tworzone przy użyciu nowoczesnych, lekkich frameworków w architekturze API-first - są zwykle łatwe do rozbudowy. Przypisany do projektu zespół programistyczny może bez przeszkód dodawać nowe moduły i funkcjonalności bez narażania stabilności systemu na ryzyko. Co więcej, zespoły frontendowe i backendowe mogą pracować asynchronicznie - szybko i dynamicznie zmieniać aplikacje bezpośrednio wpływające na doświadczenia klienta, takie jak nowe bramki płatności, czy inteligentne wyszukiwarki, i stale dbać o integralność i wytrzymałość całego "zaplecza".
Podsumowując: oprogramowanie typu custom-made, można bez przeszkód zintegrować ze wszystkim, co jest potrzebne by zrozumieć unikalną logikę biznesową danej firmy teraz i w przyszłości i jej sprostać. W miarę rozwoju firmy i np. ekspansji na nowe rynki, można tworzyć dodatkowe, autorskie interfejsy, dodawać kolejne moduły płatnicze, niestandardowe raporty, funkcje marketingowe (takie jak automatyzacja marketingu) i wiele innych, w zależności od procesu biznesowego oraz wymagań.
Współpraca z software house'ami a integracja z marketplace'ami
Indywidualne sklepy internetowe, mimo że wydają się absolutną podstawą branży e-commerce - nie stanowią nawet połowy światowego e-handlu. Według raportu "Marketplaces - przegląd rynku i perspektywy rozwoju" 100 największych platform typu marketplace stanowi około 62 proc. globalnego rynku e-commerce. Prognozy mówią, że ich dominacja może w najbliższych latach urosnąć nawet do poziomu 75 proc. Oprócz gigantów takich jak Amazon czy eBay, istnieje wiele - lokalnych i globalnych - platform obsługujących bardziej sprofilowane nisze, dlatego integracja podstawowej platformy z zewnętrznymi marketplace'ami może stanowić o "być albo nie być" danego e-sklepu.
Co w praktyce jednak oznacza termin "integracja"? W prostych słowach, chodzi o synchronizację bazy danych sklepu internetowego z innymi systemami, co pozwala na zautomatyzowane przesyłanie danych pomiędzy wieloma kanałami.
Integracja to zarazem coś więcej niż umożliwienie wystawiania produktów na zewnętrznych platformach, bo jej core to automatyzacja, ograniczająca ręczne przetwarzanie informacji związanych z wprowadzaniem danych z różnych kanałów sprzedaży. Odbywa się to bez udziału klawiatury pracownika i pozwala zarządzać wszystkim z jednego, centralnego pulpitu nawigacyjnego, w związku z tym sprzedaż na wielu platformach, a tym samych docieranie do nowych klientów, jest znacznie łatwiejsze.
Integracje z marketplace'ami niosą ze sobą benefity nie tylko sprzedażowe. Większość marketplace'ów może się pochwalić bardzo zaawansowanymi algorytmami, które wspierają widoczność sprzedawców w wyszukiwarkach, co oznacza większe możliwości budowania świadomości marki.
Software house i wdrożenia AI wspierająca sprzedaż
Sztuczna inteligencja (AI) w ostatnich miesiącach przeżywa prawdziwy hype za sprawą ChataGPT i - bardziej ogólnie - Generative AI, czyli AI zdolnej do "tworzenia" nowych danych na podstawie prostych komend. Ale prawda jest taka, że AI jest z nami od dawna, bynajmniej nie jako atrakcyjny dodatek, ale podstawa większości procesów związanych z pracą na danych.
Potencjał AI od dawna znany jest np. w marketingu online, gdzie kluczowym czynnikiem sukcesu jest personalizacja, czyli dostosowanie komunikatu do indywidualnych użytkowników. Bez AI, która jest w stanie analizować ogromne ilości danych, wyszukiwać wzorce, klasyfikować i etykietować, nie byłoby to możliwe. Personalizacja prowadzi z kolei do zwiększonej retencji klientów, pomaga budować lojalność - w konsekwencji - zwiększać sprzedaż, jednocześnie ograniczając koszty pozyskania nowych klientów.
Badanie McKinsey dotyczące personalizacji wielokanałowej wykazało, że istnieje 10-15% potencjał wzrostu przychodów i retencji dzięki wielokanałowym strategiom personalizacji.
Współpraca z software house'ami przy automatyzacji procesów
Inteligenta automatyzacja bazująca na AI ma jednak dużo więcej zastosowań, może bowiem oznaczać właściwie wszystko - od planowania e-maili w CRM lub narzędziu marketingowym, przez używanie rozwiązań IT aż do automatyzacji zadań. W kontekście e-commerce jednymi z najczęściej omawianych zalet automatyzacji jest jednak uproszczenie i przyspieszenie procesów związanych z zarządzaniem polityką rekomendacji produktów, strategią lojalnościową i wsparciem klienta.
Sprzedawcy polegają na uczeniu maszynowym (Machine Learning) w celu przechwytywania danych, analizowania ich i wykorzystywania do dostarczania spersonalizowanej obsługi, wdrażania kampanii marketingowej, optymalizowania cen i generowania informacji o klientach. Dzięki dostępowi do odpowiednich danych dzisiejsze narzędzia potrafią przewidywać, kiedy i co przecenić, dynamicznie obliczając minimalny rabat niezbędny do sprzedaży, a dzięki wirtualnym asystentom i chatbotom mogą zapewnić lepszą obsługę klienta. Bo chociaż boty wciąż nie są całkowicie samowystarczalne, mogą rozwiązywać najbardziej podstawowe problemy, dzięki czemu pracownicy mogą skupić się na bardziej złożonych zadaniach.
Pobierz ebook "Ebook: Jak skutecznie sprzedawać w internecie"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»