13.03.2019 / Biznes
 

Voice search. Jakie zmiany przyniesie wyszukiwanie głosowe w marketingu internetowym?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Dariusz Ilnicki
 

Coraz bardziej swobodna rozmowa z komputerem, a szczególnie z urządzeniem mobilnym zaczyna stawać się naszą powszedniością. Wraz z rozwojem technologii i zwiększającym się wykorzystaniem smartfonów i tabletów w codziennym życiu, wyszukiwanie głosowe będzie zyskiwało wielce znaczący wpływ na marketing internetowy. Wprowadzenie Google Assistant i rozwój możliwości rozpoznawania mowy na urządzeniach mobilnych z pewnością kolosalnie przełoży się na zmianę struktury i charakterystyki zapytań w wyszukiwarce Google.

Informacje, jak i opinie dostępne na każde nasz zawołanie mogą zrewolucjonizować relacje człowiek – internet, a na pewno totalnie odmienią branżę marketingu w wyszukiwarkach. Perspektywa zdobywania przez voice search rynku jest nieuchronna – według przewidującego marketingowe trendy portalu ComScore ponad połowa wyszukiwań w sieci będzie głosowa. Tym bardziej, że jakość rozpoznawania mowy przez głosowych asystentów rośnie z roku na rok. Jeszcze dwa lata temu odczytywana błędnie była aż jedna czwarta zapytań, obecnie jest to zaledwie 8 procent. 

Jakie zmiany przyniesie voice search?

Z pewnością spodziewać się można dłuższych zapytań. Zamiast kilku słów kluczowych wpisywanych w wyszukiwarkę, użytkownicy w łatwy sposób będą mogli formułować zdania czy zadawać skomplikowane pytania. Dotychczas najczęściej wpisywanie ogranicza się do 2-3 słów, natomiast w przypadku wyszukiwania głosowego liczba słów jest znacznie dłuższa.

Daje to szeroką możliwość rozwoju tzw. fraz longtailowych w kampaniach w sieci wyszukiwania. Co za tym idzie, oczekiwać można również wzrostu liczby pytań. Kto, co, jak, kiedy, gdzie – od tych wyrazów zaczynać się będzie zdecydowana większość zapytań głosowych. Warto zauważyć zróżnicowany potencjał tych słów dla marketerów. Zapytanie „gdzie kupię ciasto” ma zdecydowanie bardziej sprzedażowy charakter niż zapytanie „jak zrobić ciasto”. 

Wyszukiwanie głosowe może także wpłynąć na wzrost liczby wyszukiwań lokalnych. Dostosowanie stawek na podstawie lokalizacji użytkowników wyszukiwanie głosowe daje olbrzymią szansę dla lokalnych biznesów. Użytkownicy wykorzystujący wyszukiwanie głosowe z większym prawdopodobieństwem będą szukali czegoś w swoim pobliżu. Z pewnością fraza „bar z Ligą Mistrzów blisko mnie”  będzie częściej wyszukiwana głosowo niż w sposób tradycyjny.

OK Google, ale jak mam się na to przygotować?

Pierwsze, co z punktu widzenia wyszukiwania głosowego jest najistotniejsze, to dopracowana do perfekcji mobilna strona internetowa. Jest to obecnie szalenie ważnie z racji stale rosnącego udziału urządzeń mobilnych w codziennym życiu. Kolejnym aspektem jest zwiększenie udziału słów kluczowych w dopasowaniu przybliżonym, ponieważ każdy użytkownik może zapytać o to samo na wiele różnych sposobów. Należy przy tym być jednak ostrożnym i uważać, aby reklamy nie były emitowane na nietrafione zapytania. Istotne może okazać się również wykorzystywanie wszystkich słów pytających, jednak należy pamiętać, iż mają one różną wartość dla finalnej sprzedaży i warto optymalizować je pod różne strategie. 

Z punktu widzenia SEO również kluczowe może okazać się rozbudowywanie sekcji FAQ lub Q&A, która będzie odpowiadać na główne pytania rozpoczynające się w sposób naturalny od „dlaczego?”, „gdzie?”, „jak?”, „kiedy?”, „co?”. To może bardzo pomóc w wysokim pozycjonowaniu w wynikach voice search. 

Dla skuteczności w wyszukiwaniu głosowym znaczenie mają również meta tagi. Przecież w voice search liczy się znalezienie precyzyjnej odpowiedzi na to, czego potrzebuje w danej chwili użytkownik. W takim wypadku jedynie najbardziej dopasowana deskrypcja znajdzie zainteresowanie internauty. Dzięki temu wartość odpowiedzi, które nie znalazły się na czołowym miejscu bardzo traci. 

Pozostaje jeszcze kwestia danych strukturalnych, które prawidłowo wprowadzone sprawiają, że roboty wyszukiwarkowe prawidłowo odczytują dane składniki strony www. Zadbanie o takie właściwe i odpowiednio rozwinięte elementy ma bardzo istotne znaczenie dla wyników voice searchu. 

O AUTORZE

67208_dariusz-ilnicki-result-media.jpgDariusz Ilnicki, SEM Specialist w agencji Result Media

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Janusz Kamiński
1. Janusz Kamiński, 45.63.19.*, 13.03.2019 / 09:40
Ciekawy temat. Mi się wydaję, że poszukiwanie staje coraz leniwsze. :)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.