21.11.2016 / E-commerce
 

10 rad, jak przygotować się do Black Friday [INFOGRAFIKA]

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
© destina - Fotolia
© destina - Fotolia

Wyprzedaże w Black Friday kojarzą się głównie z tłumami w sklepach stacjonarnych. Jednak od kilku lat prawdziwe oblężenie przeżywają w te dni sklepy internetowe. Oto dziesięć wskazówek, jak przygotowywać zaplecze techniczne i marketingowe e-sklepu, by weekend największych wyprzedaży w roku zakończył się sukcesem.

Sezon zakupów świątecznych rozpoczyna Black Friday - popularna akcja wyprzedażowa wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, organizowana zawsze po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, w ostatni piątek listopada, w tym roku 25. Zakończy się w poniedziałek, 28 listopada w Cyber Monday - święto dla tych, którzy lubią robić zakupy w sieci.

Cyber Week, którym ogólnie nazywamy okres od czarnego piątku do cyber poniedziałku, co roku bije rekordy w obrotach sklepów internetowych. W zeszłym roku podczas weekendu wyprzedażowego w USA kwota wydana tylko w e-commerce sięgnęła ponad 2,45 mld dolarów. W porównaniu do 2014 roku kwota ta była wyższa aż o 14 proc. (źródło: badanie Adobe).

Nikt jeszcze nie przeprowadził badań na temat wydanej kwoty w Polsce, jako że jest to w naszym kraju zjawisko dosyć nowe, ale szybko nabierające rozpędu. Dla porównania w Hiszpanii, tylko podczas Cyber Monday wydano blisko 2 mln euro w sklepach internetowych. Kwota ta stanowiła 6,4 proc. rocznego obrotu hiszpańskiego e-commerce.W Polsce zainteresowanie tymi wyprzedażami z roku na rok rośnie. Według danych z Google Trends już rok temu liczba zapytań związanych z Cyber Week wzrosła prawie 10-krotnie w porównaniu z wynikami z 2013 roku.

Michał Sołtys, Regional Director Central Eastern Europe z Grupy Kwanko

 Hasła wyszukiwane w Google Polska w okresie październik 2013 – listopad 2016.

Popularność haseł w wyszukiwarce Google Polska w dniach 15.10-15.11.2016.

Wraz z liczbami zmieniają się też zachowania konsumentów. Z roku na rok liczba użytkowników, którzy kupują za pomocą urządzeń mobilnych rośnie. W zeszłym roku aż 55 proc. zakupów było dokonywanych online, a jedna trzecia z nich – za pomocą smartfona. Prognozuje się, że podczas tegorocznego Cyber Week sprzedaż w Ameryce osiągnie aż 3 mld dolarów, a liczba zakupów zrobiona na telefonach komórkowych będzie wyższa niż tych zrealizowanych na urządzeniach stacjonarnych.

Cyber Week, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, to świetna okazja do zrobienia prezentów świątecznych w atrakcyjnych cenach. Specjaliści z Grupy Kwanko przygotowali listę dziesięciu porad dla sklepów internetowych, by ten gorący weekend zakończył się zyskiem – dla klientów i Ciebie.

1. Przygotuj dedykowany landing page

Stwórz zakładkę, na którą będą trafiać Twoi klienci zainteresowani promocjami z okazji czarnego piątku i cyber poniedziałku. Powinna być czytelna i treściwa. Zacznij od chwytliwego nagłówka ze słowem kluczem (Black Friday lub Cyber Monday). Poniżej zaprezentuj, co przygotowałeś dla swoich klientów, którzy zdecydują się na zakupy w Twoim e-sklepie w tych dniach. Pokaż swoje bestsellery oraz planowane zniżki i inne akcje promocyjne. To co podnosi konwersję to na pewno wideo, więc warto dodać go do swojej strony.

Na dedykowanym landing page’u bardzo dobrze zadziała funkcja zegara, który będzie odliczał dni i minuty do rozpoczęcia Black Friday. Obok możesz dodać możliwość zostawienia adresu e-mail, dzięki któremu zainteresowana osoba otrzyma powiadomienie nie tylko o rozpoczęciu wyprzedaży, ale również innych atrakcjach przygotowanych dla subskrybentów. Dedykowaną stronę możesz szybko przygotować na podstawie dostępnych w sieci szablonów stworzonych specjalnie na tę okazję.

2. Nie zapomnij o responsywności sklepu

Responsywność sklepów internetowych będzie jednym z największych wyzwań 2016 roku – tak uważają specjaliści z Grupy Kwanko. Liczba osób dokonujących zakupy tylko za pomocą smartfona ciągle rośnie, warto zadbać, by zakupy robione tą drogą nie odbiegały wygodą od tych na desktopie. Dwa najważniejsze wyzwania, z jakimi należy się zmierzyć przed Cyberweek, to szybkość ładowania się strony oraz dostosowanie widoku do różnych rozmiarów ekranów – od małych 4-calowych do tych największych. Przygotowując responsywną wersję e-sklepu, pamiętaj o lekkich zdjęciach oraz krótkich i mocnych tytułach, które będą dobrze wyglądać, szczególnie na małych ekranach.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (2)
Tuleon
1. Tuleon, 109.196.48.*, 24.11.2016 / 21:20
Te nasze polskie okazje w Black Friday to żadne okazje - 5%, 10%... Opłaca się jedynie, jak ktoś sobie już coś upatrzył i teraz może to kupić parę groszy taniej. Nie wspominając o tym, że niektóre rzeczy były w promocji przed Black Friday... Jeszcze też ewentualnie można przeglądać strony z okazjami wybranymi, najlepszymi np. http://wisebears.pl/okazja/black-friday-2016-aktualizacja-okazji-biezaco/ albo te znane z kodami rabatowymi
Przedsiębiorca
2. Przedsiębiorca, 85.219.144.*, 12.11.2017 / 20:10
Różnica jest taka że w USA towary sprzedawane są średnio z 100% marża a w polsce idioci na allegro doprowadzili że wszystko jest praktywnie w cenach hurtowych i marże na poziomie 5-10-15 % ?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.