6.02.2019 / E-commerce
 

Chatboty w e-commerce. Oto, jak wykorzystują je Burberry, Sephora, Castorama czy H&M

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Photo by rawpixel.com from Pexels
Photo by rawpixel.com from Pexels

Chatboty, czyli Wirtualni Doradcy, wykorzystywani są najczęściej w e-commerce, gdzie coraz większego znaczenia w budowaniu relacji z klientami ma wysoka jakość obsługi. Dostępni 24h, mogą w czasie rzeczywistym obsługiwać powtarzające się zapytania użytkowników np. ofertę, dostępne opcje dostawy czy formy płatności i nie tylko. Specjaliści z InteliWISE pokazują, jak wykorzystują je marki takie jak Sephora, Castorama, 1-800 Flowers oraz H&M.

Chatboty mogą funkcjonować w ramach strony internetowej czy mediów społecznościowych i różnego rodzaju komunikatorów, takich jak Facebook Messenger, Twitter, Kik.

Najczęstsze sposoby wykorzystania Chatbotów w dzisiejszym e-commerce:

1. Zwiększanie akwizycji klientów (leadów)

 • zapraszanie klientów do rozmowy poprzez pojawiającą się chmurkę (widget) 
 • angażowanie klientów np. na Facebook Messengerze.

2. Zwiększanie konwersji 

 • personalizacja na Facebook Messengerze
 • propozycje produktów
 • zwiększenie konwersji dzięki wskazówkom Chatbota
 • kontrola opuszczenia koszyka (zakupów) w Messengerze.

3. Retencja oraz aktywne angażowanie obecnych klientów 

 • możliwość wsparcia posprzedażowego
 • intuicyjne prowadzenie referali (przekierowanych klientów) 
 • możliwość wdrożenia programów lojalnościowych
 • wykorzystanie treści generowanych przez użytkowników.

Chatbot Burberry

Brytyjska marka odzieżowa Burberry dostosowała nowe technologie, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorów. Chatbot odpowiada na popularne pytania kierowane zwykle do działu obsługi klienta i pomaga przeglądać kolekcje marki. Jeśli klient ma taką potrzebę, może przełączyć się na rozmowę z konsultantem na Live Chat. Wirtualny Doradca Burberry działa przez aplikację Facebook Messenger.

67011_1.jpg

Chatbot Sephora

Chatbot Sephora to nie tylko Asystent Zakupów, ale również kopalnia porad dostosowana do preferencji użytkowników. Wirtualny Doradca zada szereg pytań, aby wskazać jak najbardziej spersonalizowane produkty – niczym konsultant w sklepie stacjonarnym. Po wybraniu interesujących klienta produktów, Chatbot przenosi użytkownika na stronę sklepu w celu sfinalizowania zakupów. Rozwiązanie Sephory kreuje wyjątkowe doświadczenie klientów, to wartość dodana, której użytkownicy nie znajdą na prostej stronie e-sklepu z kosmetykami. Z Chatbota Sephora można skorzystać w komunikatorze Kik.

67013_2.jpg

Chatbot Castorama

Castorama, jako sieć sklepów budowlanych, oferuje szereg produktów z różnych kategorii, m.in.: ogród, wystrój, aranżacja, dekoracja czy majsterkowanie. Chatbot InteliWISE udziela informacji na temat produktów sieci oraz zakupów w marketach i przez internet. Odpowie również na pytanie związane z transportem czy zakresem dostępnych usług dodatkowych. Czat Castoramy to rozwiązanie hybrydowe umożliwiające użytkownikowi przełączenie się na Live Chat z operatorem. Wirtualny Asystent Castoramy dostępny jest przez polską stronę internetową.

67014_3.jpg

Chatbot 1-800-Flowers

Wirtualny Asystent 1-800-Flowers to przykład odświeżenia tradycyjnej marki z wieloletnią tradycją. Chatbot pozwala użytkownikom na przegląd upominków (w zależności od okazji) oraz wysyłanie kwiatów i prezentów. Użytkownik może dokonać zakupy oraz sprawdzać status wysyłki bezpośrednio z aplikacji. Wirtualny Asystent 1-800 Flowers funkcjonuje w aplikacji Facebook Messenger.

67015_4.jpg

Chatbot H&M

Marka H&M wdrożyła Chatbota, który poleca produkty oparte na preferencjach klientów – po wyborze serii preferowanych stylizacji oraz określeniu własnego stylu. Wirtualny Asystent pomoże w stworzeniu własnych kolekcji, przeglądaniu strojów stworzonych przez innych użytkowników oraz stylistów sklepu. To wyjątkowe rozwiązanie do napędzania sprzedaży – z wybranych stylizacji można bezpośrednio przejść do strony internetowej i dokonać zakupu. Chatbot H&M działa w komunikatorze Kik.

67016_5.jpg

Powyższe marki to tylko kilka przykładów na to, jak firmy mogą wykorzystywać inteligentną automatyzację do dotarcia do swoich grup docelowych, budowania świadomości marki oraz zaufania wśród klientów. Wszystko to może przełożyć się na wzrost sprzedaży i szybszy rozwój.

Live Chat, czyli czat hybrydowy

Sytuacją idealną dla obydwu stron jest wykorzystanie czatu hybrydowego, czyli połączenia funkcjonalności Chatbota z realnym konsultantem obsługującym czat online – Live Chat. W przypadku bardziej skomplikowanych pytań lub pojawiania się niejasności Wirtualny Asystent w każdym momencie może przekierować klienta do konsultanta na czacie. E-sklep nie straci klienta, a klient otrzyma 100% opieki.

 

* Dane własne InteliWISE

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.