21.01.2017 / E-commerce
 

Dwie trzecie starszych e-klientów uważa zakupy internetowe za tak samo bezpieczne, jak tradycyjne

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Stereotyp seniora już dawno odszedł do lamusa. Nikt nie nazywa już tak 50-, i 60-latków, którzy coraz chętniej i częściej sięgają po nowoczesne technologie. W Dzień Babci i Dziadka serwis zakupowy Ceneo.pl sprawdził, jak starsze pokolenie podchodzi do zakupów w sieci. Raport powstał na bazie wyselekcjonowanych pod kątem wieku danych z badania „E-zakupy 2016” TNS OBOP oraz analiz statystyk serwisu Ceneo.pl.

Aż 65 proc. osób po 55. roku życia uważa zakupy internetowe za przynajmniej tak samo bezpieczne, jak te tradycyjne. Nie dziwi zatem, że kupują w sieci coraz częściej – co czwarty kilka razy w miesiącu, a co dziesiąty – nawet raz w tygodniu! Statystyki te są nieco niższe od młodszych grup wiekowych, ale nie odbiegają od nich zbyt drastycznie.

Większe różnice pojawiają się dopiero przy urządzeniach, z których starsze osoby korzystają. Ewidentnie wolą to robić w domowym zaciszu (94 proc.) i używając komputerów stacjonarnych (67 proc.), ewentualnie laptopów (46 proc.). Mobilne wersje serwisów zakupowych nie są wśród nich tak popularne – choć co szósta starsza osoba z takich aplikacji od czasu do czasu korzysta.

Co przyciąga starszych klientów do zakupów online?

Oczywiście cena – jako kluczowe kryterium wskazuje ją 86 proc. Ważne są także koszty dostawy (69 proc.) oraz wiarygodność e-sklepu (62 proc.). Niezwykle istotnym kryterium zakupowym – znacznie bardziej niż dla młodszych klientów – są jasne i wygodne warunki zwrotu i dostawy – sprawdza je dokładnie aż 45 proc. starszych osób kupujących online.

Co druga osoba po 55. roku życia robiąc zakupy w e-sklepie rejestruje się i zakłada konto. Tyle samo z nich uważa, że przekazywane sklepom dane osobowe są tam bezpieczne. Świadczy to o sporym zaufaniu do e-zakupów. Może również jednak wynikać z nieświadomości zagrożeń związanych z przekazywaniem danych wrażliwych – kładzie zatem na całej branży obowiązek prowadzenia działań edukacyjnych i profilaktycznych.

Nastawienie? Pozytywne!

Aż 72 proc. starszych klientów jest przekonanych, że kupując przez internet znajduje i wybiera naprawdę najlepszą ofertę. Zapytani o emocje towarzyszące e-zakupom, w znaczącej większości wskazują te pozytywne. Są zadowoleni z szerokiego wyboru (90 proc.), podekscytowani możliwością natrafienia na wyjątkowe okazje (54 proc.), wdzięczni, że dzięki opiniom innych użytkowników znajdą najlepszą ofertą (70 proc.) i jednocześnie chętni, by dzielić się z innymi swoimi zakupowymi doświadczeniami dotyczącymi sklepów i produktów (52 proc.).

Stosunkowo niewielu starszych klientów czuje się przytłoczonych zbyt dużą ilością informacji (22 proc.), zagubionych wśród mnogości ofert (20 proc.), sfrustrowanych trudnościami w znalezieniu najważniejszych danych (17 proc.) i znudzonych koniecznością przeklikiwania się przez kolejne internetowe strony (23 proc.).

Co znajdziemy w koszykach seniorów?

Trzy najważniejsze kategorie to sprzęt elektroniczny (61 proc.), sprzęt AGD (56 proc.) oraz książki, filmy i płyty (49 proc.). Tuż za podium uplasowały się zabawki (co nie dziwi, jeśli pamiętamy o potrzebie rozpieszczania wnuków) - wskazało je 32 proc. Można zatem powiedzieć, że seniorzy są na razie podczas e-zakupów ostrożni. Kupują produkty, które są łatwo porównywalne pod kątem parametrów (sprzęt, książki) oraz takie, gdzie oszczędności są najbardziej widoczne. Na razie boją się eksperymentować na przykład z ubraniami, butami czy artykułami wyposażenia wnętrz – przeważa tu pewnie wciąż potrzeba  obejrzenia, sprawdzenia towaru „na żywo”.

Ceneo.pl 55+

Wśród użytkowników Ceneo.pl grupa wiekowa powyżej 55. roku życia stanowi około 13 proc. Ponad trzy czwarte z nich korzysta z wersji desktopowej (czyli kupuje używając komputerów stacjonarnych lub laptopów). Dla porównania w grupie wiekowej 23-34 z desktopu korzysta dziś mniej niż połowa.

Pierwsze miejsca na top liście zajmuje sprzęt elektroniczny (smartfony, telewizory), tuż za nim artykuły gospodarstwa domowego (lodówki, odkurzacze i pralki). Warto podkreślić wysokie pozycje suplementów diety – przede wszystkim wzmacniających mięśnie, stawy i kości, witamin i minerałów oraz preparatów medycyny naturalnej.

Wymagający, ale lojalny klient

Wnioski z zebranych danych są jednoznaczne. Seniorzy są coraz bardziej świadomi możliwości oferowanych przez internetowe zakupy – i coraz odważniej z nich korzystają. Liczą przede wszystkim na oszczędności i mają czas, by ich szukać. To klienci wymagający, ale też obdarzający e-zakupy dużym zaufaniem i pozytywnym nastawieniem. Rekomendacja dla całej branży: warto o nich pamiętać przy konstruowaniu ofert i promocyjnych kampanii!

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Arek Wawrzeńczak
1. Arek Wawrzeńczak 21.01.2017 / 20:22
Z treści artykułu można wysnuć wniosek, że zaufanie do e-zakupów w grupie do lat 55 jest znacznie niższe, wręcz diametralnie. Co może powodować taką domniemaną dysproporcję ?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.