Część wzrostu popularności rynku e-commerce dotyczy również jedzenia.
Pandemia sprzyja e-commerce. Odsetek konsumentów, którzy w ciągu ostatnich 3 miesięcy zamówili towary i usługi przez internet wzrósł o ponad 5% w ciągu roku. Co ciekawe, to nie najmłodsi, a osoby w wieku 45-54 lata najbardziej przekonały się do zakupów online – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Przez internet kupujemy też produkty spożywcze. Z danych Gemius wynika, że już 30% internautów kupuje jedzenie w e-sklepach.
Seniorzy również aktywni w sieci
Najnowsze dane GUS pokazują, że liczba osób, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy zamówiła towary lub usługi przez internet, wzrosła z 41,4% w 2019 roku do 46,6% w 2020 roku. Większy wzrost zainteresowania zamówieniami online widać wśród starszego pokolenia. Najwięcej, bo o niemal 9% urosła liczba osób kupujących online w grupie wiekowej 45-54 lata. Z kolei na drugim miejscu są osoby w wieku 25-34 lata, wśród których widać wzrost o 7,3%. Trzecie miejsce zajmują respondenci z grupy 35-44 lata z różnicą 6,2% r/r. Podobne zwiększenie intensywności zamówień online jest wśród starszych zapytanych respondentów, w wieku 55-64, wśród których wzrost wyniósł 5,9%.
Najmniej częstotliwość zakupów przez internet zwiększyły osoby w wieku 16-24 lata, bo tylko o 1,5%, co jest wynikiem m.in. sporej liczby zamówień online w tej grupie wiekowej jeszcze przed pandemią.
29 mln internautów
Jak wskazują dane Gemius, zakupy w internecie robi średnio 73% internautów. W lutym liczba wszystkich osób korzystających z sieci wyniosła w Polsce 29 mln, co oznacza, że mamy w kraju ok. 21 mln e-konsumentów. To zazwyczaj osoby ze stabilną sytuacją finansową. Ponad połowa z nich określa status materialny swojego gospodarstwa domowego jako średni, a 40% jako dobry.
- W porównaniu rok do roku, w 2020 liczba internautów którzy robią zakupy w sieci wzrosła o 11 pp. Z pewnością przyczyniła się do tego pandemia i ograniczenia w handlu stacjonarnym, ale również coraz większa świadomość konsumentów, którzy widzą, że w internecie mają zdecydowanie większy wybór produktów, często lepszej jakości. W Polsce mamy ponad 20 mln internautów, którzy korzystają z sieci także w celu zakupu towarów i usług. Większość z nich ocenia sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego jako dobrą lub średnią. To ogromny potencjał dla intensywnie rozwijającego się rynku e-commerce. Ostatnie dane GUS wskazują, że w 2020 roku liczba kupujących online wzrosła w każdej kategorii wiekowej. Na podstawie danych z naszego sklepu internetowego z żywnością ekologiczną widzimy, że spora część tego wzrostu może dotyczyć jedzenia. W 2020 roku zanotowaliśmy ponad 100% wzrost sprzedaży żywności online. Obserwujemy też, że wiele osób, które raz zrobią u nas zakupy wraca regularnie – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.
Pobierz pdf z raportem o ecommerce w 2021 roku
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»