10.07.2017 / Inne
 

#bojesieciemności to fake. Ofiarą padło zaufanie do crowdfundingu

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
zrzut ze strony siepomaga.pl
zrzut ze strony siepomaga.pl

Akcja charytatywna „Boję się ciemności”, podczas której m.in. znani celebryci zachęcali do wpłacania pieniędzy na małego Antosia walczącego z siatkówczakiem, okazała się wyłudzeniem. Chłopiec nie istnieje. 

W zbieranie środków na leczenie Antosia Rudzkiego zaangażowali się Robert i Anna Lewandowscy, Kazimierz Marcinkiewicz, Modest Amaro, Maciej Orłoś, Katarzyna Bujakiewicz i wiele innych mniej lub bardziej znanych osób, a akcja zakończyła się nie tylko medialnym sukcesem. Suma środków zbieranych za pośrednictwem portali pomagam.pl i zrzutka.pl przekroczyła 500 tysięcy złotych. 

Niestety, okazało się, że cała sprawa jest oszustwem, co ujawnione zostało przez serwis siepomaga.pl, który odrzucił projekt w wyniku wewnętrznej analizy. W piątek na facebookowej stronie siepomaga.pl pojawiło się ostrzeżenie przed akcją. Administratorzy podali, że zbiórka na rzecz chłopca nie pojawiła się w ich portalu, ponieważ nie udało im się skontaktować z rodzicami chłopca i poznać szczegółów na temat kosztów leczenia - (...) Gdy poprosiliśmy o dokumenty, nikt już się więcej nie odezwał - pisali.

Do sprawy odniosły się także serwis zrzutka.pl, za pośrednictwem którego udało się zebrać większość kwoty, i pomagam.pl oświadczając, że wszystkie wpłacone pieniądze zostaną zwrócone. 

To samo zrobił też Michał Siniecki, wskazany przez serwis zrzutka.pl, jako organizator akcji. 100 tysięcy złotych podobno już wróciło do Lewandowskich, a Sienicki twierdzi, że sprawa jest na etapie wyjaśniania. Nie podaje jednak jego szczegółów, a serwis zrzutka - w rozmowie z WP.pl - poinformował, że nie skorzystał on z opcji automatycznego zwrotu zebranych pieniędzy. 

Szkoda tylko, że - bez względu na wynik postępowania prokuratury (zrzutka.pl zapowiedziała już skierowanie tam sprawy) i ewentualne zwroty - zaufanie do charytatywnych zbiórek crowdfundingowych, zostało tak bardzo nadszarpnięte. Ofiarą oszustwa nie padli bowiem celebryci, który - według niektórych mediów "dali się nabrać", co wydaje się mocno krzywdzącym określeniem, ale osoby, dla których crowdfundingowe akcje są szansą na odzyskanie zdrowia bądź ochronę życia. 

 

 

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • REDLINK REDLINK

  REDLINK to profesjonalny system do realizacji kompleksowych kampanii E-MAIL i SMS. Współpraca marki ze wszystkimi...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o.

  Kompleksowo realizujemy projekty internetowe - od strategii, poprzez wdrożenie witryny, do pozyskiwania...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.