Materiały wizualne są przyswajane 60 000 razy (!) szybciej niż teksty!
Niczym odkrywczym nie będzie, jeśli napiszę, że video to jedno z niewielu narzędzi marketingowych, angażujących w tym samym czasie i w aż tak szerokim zakresie zarówno wzrok i słuch - dwa zmysły, na których człowiek polega w największym stopniu. Jednak kiedy dowiadujesz się, że materiały wizualne są przyswajane 60 000 razy (!) szybciej niż teksty, a 90% informacji docierających do naszego mózgu stanowią właśnie obrazy, to tylko utwierdzasz się w przekonaniu, że dzisiejsza komunikacja nie może istnieć bez video.
W tym miejscu wart podkreślenia jest także fakt, że filmy video z założenia są nacechowane większym ładunkiem emocjonalnym, co znacząco wpływa na wydłużenie ich żywotności i niejednokrotnie zachęca odbiorców do podjęcia bardziej wymagających akcji (udostępniania, komentowania, czy ponownego wracania w różnych sytuacjach).
Patrząc na powyższe, nasuwa się stwierdzenie, że szeroko rozumiany video content może stanowić istotny element w strategii marketingowej dla naprawdę wielu typów usług czy produktów. W tym momencie wyzwaniem staje się wybór odpowiedniej formy filmu. Nie zawsze bowiem chodzi jedynie o promocję tego co oferujemy, prawda? Często, aby zaplanowana kampania miała sens i przyniosła oczekiwane efekty biznesowe, niezbędne jest najpierw wyjaśnienie, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. W takich właśnie sytuacjach sprawdzi się explainer video.
Czym jest explainer video?
W bardzo dużym uproszczeniu to animowana forma video. Błędne jest kojarzenie jej wyłącznie z kreskówkami dla dzieci, bo czasy, gdy animacje miały swoje jedyne zastosowanie w branży rozrywkowej, odeszły już dawno w niepamięć. Explainer video to przyciągający wzrok typ nietuzinkowego „opakowania”, w które spowijamy wiedzę i skomplikowane tezy – przecież od sposobu prezentacji zależy, czy odniesiemy komunikacyjny sukces naszych działań w przeładowanym informacyjnie świecie.
Swoboda, jaką daje zaanimowany obraz, jest doskonałym sposobem, by zaprezentować potencjalnym klientom swoje rozwiązanie w sposób zgodny z naszymi intencjami – niezależnie od stopnia jego skomplikowania czy oryginalności. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że explainer to w dzisiejszych czasach swoista kwintesencja content marketingu – zainteresowanie odbiorcy poprzez angażującą formę przekazu, bez utraty wartości merytorycznej. Co ważne, nawet dłuższe, kilkuminutowe odsłony potrafią skupić uwagę widza ze stałą siłą w każdej ich sekundzie.
Zanim zaczniesz – od kogo i dla kogo?
Prace koncepcyjne to najważniejszy etap w procesie tworzenia idealnego explainera. Bez precyzyjnego i dokładnie przemyślanego określenia grupy docelowej oraz miejsca dystrybucji, spędzanie długich godzin nad porywającym scenariuszem nie ma najmniejszego sensu. Te dwie zmienne bowiem determinują nie tylko wsad merytoryczny, ale również środki wyrazu artystycznego, jakie zostaną użyte w naszej animacji.
Rzeczą oczywistą jest, że miejsce publikacji definiuje grupa docelowa, aczkolwiek warto zawsze mieć z tyłu głowy jedną przydatną wskazówkę - im publiczność jest szersza, tym więcej nasz explainer będzie musiał spełnić potrzeb.
W trakcie określania finalnego targetu dokładnie przeanalizuj, czy oferowana przez Ciebie usługa lub produkt są skierowane jedynie do wąskiej grupy osób, czy może jednak z nich skorzystać szersze grono. Czasem wydaje nam się, że doskonale znamy rynek i branżę, w której się obracamy, aż do czasu gdy odkryjemy kolejne pole eksploatacji. Pamiętaj, że inne potrzeby będzie miała wyspecjalizowana grupa odbiorcza, do której kierujemy explainer dotyczący np. profesjonalnego sprzętu czy systemu, a inne grupa definiowana jako „kobiety/mężczyźni 20-55 lat”, gdzie komunikacja musi być dostosowana zarówno do osoby z dolnego, jak i górnego progu wiekowego.
A co z miejscem dystrybucji? W zależności od celu, jaki masz do osiągnięcia, możemy wybierać pomiędzy wszelkimi kanałami social mediowymi, telewizją, targami, konferencjami czy spotkaniami biznesowymi. Każde z podanych miejsc publikacji ma inną specyfikę działania i przyniesie inny efekt. Znajdziemy w nich odmienne grupy odbiorcze, co sprawia, że absolutnie koniecznym staje się odpowiednio wcześniejsze dopasowanie formy tworzonego materiału, do warunków w jakich będzie on wyświetlany. Przy określaniu kanału dystrybucji trzeba wziąć także pod uwagę następujące zmienne:
- materiały publikowane wyłącznie na targach czy stoiskach nie potrzebują udźwiękowienia, co w zauważalny sposób może wpłynąć na koszty. Co ważne, w tym przypadku treść przedstawiona na obrazie musi być na tyle klarowna dla oglądającego, by bez problemu zrozumiał przekaz mimo braku lektora;
- gdy decydujesz się na publikację w social mediach, pamiętaj, że filmy odtwarzają się automatycznie bez dźwięku – warto wtedy pomyśleć o dodaniu napisów w odpowiednim dla odbiorcy języku. Niby logiczne, ale nie raz miałam styczność z materiałami, gdzie brakowało tego elementu;
- explainery prezentowane na stronach internetowych lepiej uzupełniać lektorem/narratorem. Wtedy oglądający może śledzić obraz i jednocześnie lepiej zrozumieć treść przekazywaną w filmie;
- trudne tematy wymagają prostych rozwiązań. Jeśli do przekazania masz ogrom informacji, wykorzystaj możliwość wyświetlenia części z nich w formie tekstu w animacji. Jest to dobre rozwiązanie, gdy prezentujemy liczby, statystyki czy kluczowe i warte zapamiętania nazwy.
Bohater czy ikona, czyli dopasuj obraz do siebie
Jak wszystkie narzędzia marketingowe, explainer video ma też swoje odmiany, które pozwalają na spełnienie aktualnych potrzeb marketera oraz jego klienta. Wśród najpopularniejszych typów wyróżniamy:
- Storytelling
„Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić? To zupełnie jak Pan X! Jednak Pan X szukając rozwiązania, trafił na produkt firmy Y i proszę, jaki jest teraz zadowolony!”
Nie wiesz, jak trafić do odbiorcy? Pokaż mu, że ktoś już miał taki problem,
a rozwiązanie okazało się być bliżej, niż myślał. Jeśli odbiorca zobaczy sytuację analogiczną do jego własnej, z łatwością utożsami się z bohaterem, który pomoże mu znaleźć drogę do Twojego sklepu, usługi czy produktu. Jeżeli dodasz do tego ciekawą i zabawną historię, to masz gotowy przepis na explainer storytellingowy. Proste? Jak najbardziej, ale wyłącznie wtedy, gdy mamy dokładnie zdefiniowaną grupę docelową. W innym przypadku problematyczne może okazać się odpowiednie pokazanie użytkownika danego rozwiązania, a co za tym idzie – zmniejsza się szansa na zaangażowanie odbiorcy.
- Whiteboard
Forma whiteboardu, czyli animacji śledzącej rękę, rysującą kolejne etapy to rozwiązanie zaczerpnięte z życia codziennego. Zainspirowanie się formą tablicy suchościeralnej daje możliwość „edukowania” odbiorcy i pokazywania całości procesu w spójny oraz uporządkowany sposób. Takie rozwiązanie kreatywne to także brak ograniczeń względem odbiorców – każdy oglądający może w takim samym stopniu zapoznać się z tematem i przełożyć go na swoje potrzeby bez konieczności utożsamiania się z bohaterem.
- Blackboard
Styl animacji odgrywa równie ważną rolę, jak zawarta w niej wiedza. Warto więc dopasować go do poruszanego tematu. Wciąż docenianym rozwiązaniem jest zastosowanie efektu tablicy kredowej zamiast „markerowej”, jak ma to miejsce przy klasycznym whiteboardzie. Prezentowane informacje pozostają klarowne i zrozumiałe, natomiast całość animacji odróżnia się stylem od najczęściej spotykanych przykładów.
- Motion design
Niektóre tematy nie wymagają skomplikowanego tłumaczenia, aby zrozumieć ich istotę. Wtedy zastosowanie ma klasyczna zasada „less is more”. Jeśli możesz przedstawić coś za pomocą ikon, nie stracić na jakości i estetyce, a przy tym wszystkim uzyskać dobry explainer – zrób to! Animacje typu motion design, nazywane także animowaną infografiką, są doskonałym rozwiązaniem, gdy mamy do przekazania pewną pulę informacji, które choć ważne, nie zawsze niestety są ciekawe i angażujące ze względu na swoją specyfikę (np. profesjonalne słownictwo branż technicznych).
4 prawdy o… czyli dlaczego potrzebujesz explainer video
Na koniec – dlaczego explainer video to ciekawe rozwiązanie komunikacyjne praktycznie dla każdego biznesu?
- Szybkość przekazu informacji - w explainer video przekażesz znacznie więcej informacji w krótszym czasie niż w klasycznej reklamie telewizyjnej;
- Bezkonkurencyjność - koszt stworzenia zwykłej reklamy video, o podobnej jakości i przeznaczeniu oraz z obsadą, jest nieporównywalnie wyższy;
- Dopasowany przekaz - tworząc animowanego bohatera dla odbiorców produktu, nadasz mu cechy przemawiające do wyobraźni i gustu danej grupy;
- Branding - wyprodukowany explainer video będzie utrzymany w kolorystyce i formie nawiązującej do stylu marki, dzięki czemu zachowana zostanie spójność estetyczna.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»