Wczorajszy Daily Mail w alarmującym tonie donosi o szkodliwym dla młodych ludzi działaniu nowych technologii.
Wczorajszy Daily Mail w alarmującym tonie donosi o szkodliwym dla młodych ludzi działaniu nowych technologii.
Internetowe wydanie brytyjskiego dziennika opublikowało obszerny artykuł na temat niepokojących zmian zachodzących w mózgu młodego człowieka, spędzającego całe dnie przed komputerem, dla którego życie towarzyskie sprowadza się do odwiedzenia Naszej-Klasy lub Facebooka. Serwisy te powodują bowiem niemożność koncentracji, potrzebę natychmiastowej gratyfikacji oraz determinują egoistyczne zachowania.
Takiego zdania jest Susan Greenfield, na co dzień zajmująca się tematem neurologii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wraz z rodzicami i nauczycielami naukowcy chcą wytłumaczyć młodzieży szkodliwe skutki ich internetowej aktywności.
"Zanik potrzeby spotykania się ze znajomymi w prawdziwym świecie odbija się na spadku zdolności komunikacyjnych i może prowadzić do stałego upośledzenia mózgu.", twierdzi Greenfield, która otrzymała potwierdzenie od pewnej nauczycielki z 30-letnim stażem, iż obserwuje ona wśród uczniów zanik umiejętności rozumienia innych.
Nie tylko serwisy społecznościowe są jednak szkodliwe - podobnie sytuacja wygląda z grami komputerowymi i telewizją. Psycholog Jane Healy jest zdania, że dzieci poniżej 7 roku życia nie powinny mieć dostępu do gier video. "Większość gier pobudza jedynie części mózgu odpowiedzialne za myślenie 'uciekaj lub walcz', pozostawiając nietkniętymi te odpowiedzialne za kojarzenie faktów, logiczne myślenie i wyciąganie wniosków".
Zdaniem naukowców rozwój technologii ogłupia współczesne pokolenie, które coraz rzadziej musi używać mózgu. Myślenie przejmują za nas urządzenia GPS, edytory tekstów itp. Pytanie tylko, czy nie są to przypadkiem wymuszone i nieuniknione zmiany, którym nie da się - i nikt nie chce - zapobiec.
Źródło: Daily Mail
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Eryk - jeśli brakuje Ci w powyższym artykule referencji naukowych, polecam inny artykuł z podobnym wydźwiękiem:<a class="non-html" href="http://www.guardian.co.uk/uk/2009/feb/24/social-networking-site-changing-childrens-brains"> http://www.guardian.co.uk/uk/2009/feb/24/social-networking-site-changing-childrens-brains</a> (oparte na wynikach badań Baroness Greenfield, professor of synaptic pharmacology at Lincoln college, Oxford, and director of the Royal Institution)<br /> <br /> Any comments now?
a ja bym się zgodził z tym, że poniżej 7 roku życia ... poniżej 10 roku życia ... nie ma co dzieciaka dopuszczać do społecznościówki i możecie to krytykować, ale z pewnością jeśli wpoisz małemu dziecku, że łatwiej i bezpieczniej zawierać znajomości w sieci ... to doprowadzisz tylko i wyłącznie do tego, że potem w liceum to on będzie tym grubym, pryszczatym typem stojącym samotnie pod ścianą - nie potrafiącym się do nikogo odezwać ... no come on ...
\"jest zdania\", \"potwierdzenie od pewnej nauczycielki\" - podejście iście naukowe. Niczym aktor w białym kitlu reklamujący uzdrowicielską moc maści na szczury. <br /> <br /> no comments.
no cóż nauczycielka z 30letnim stażem na pewno sama ma narastające problemy ze zrozumieniem innych, szczególnie młodych.
Jak się okazuje nadmierne korzystanie z internetu może także zwiększać agresję -<a class="non-html" href="http://www.reuters.com/article/internetNews/idUSTRE51N2VK20090224"> http://www.reuters.com/article/internetNews/idUSTRE51N2VK20090224</a><br /> <br /> jednym słowem, internet = zuuooo!