17.10.2018 / Mobile
 

Google dostosowuje się do UE. Producenci smartfonów z Androidem będą płacić za aplikacje

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 

Google latem tego roku dostało od Unii Europejskiej karę za nadużywanie dominującej pozycji na rynku urządzeń mobilnych. Przed tygodniem spółka się od niej odwołała, ale w międzyczasie musi dostosować sposób dystrybucji Androida do narzuconych wytycznych. Zmieni się sporo, choć sam Android pozostanie darmowy. 

Sklep oraz wiele aplikacji firmy, w tym Gmail, Mapy Google oraz YouTube, będą jednak udostępniane w pakiecie po wykupieniu licencji, a Chrome, który będzie dostarczany w zestawie z wyszukiwarką Google, będzie darmowy. Ten zestaw będzie jednak opcjonalny i producenci, którzy zdecydują się kupić licencję na sklep  nie będą musieli korzystać ani z wyszukiwarki Google, ani z przeglądarki Chrome. 

Sam Android też może się zmienić. O ile do tej pory Google nie dopuszczało do preinstalowania systemów bazujących na Androidzie, ale mocno zmodyfikowanych, o tyle teraz producenci telefonów w Europie będą mogli tak działać. Android nadal będzie darmowy, ale po tej zmianie niekoniecznie już kompatybilny ze wszystkimi aplikacjami.

Niestety, nie wiadomo jeszcze, ile wyniosą opłaty. Google nie podaje tego w oficjalnym komunikacie, więc trudno przewidzieć, czy lub raczej jak zmiany przełożą się na wyższe ceny smartfonów w Europie. 

 

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.