26.08.2017 / Mobile / Biznes
 

Rynek reklamy zamarł. Ratuje go jedynie reklama w internecie 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© Syda Productions - Fotolia
© Syda Productions - Fotolia

Po sześciu miesiącach tego roku wartość netto rynku reklamy wyniosła ponad 4,2 mld zł - wynika z najnowszego raportu agencji mediowej Starcom. Jest to o 1,3 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Jednak po dobrym pierwszym kwartale, gdy wzrost sięgnął 2,3 proc., nastąpiło przyhamowanie w drugim kwartale: rynek zaliczył zaledwie symboliczny, półprocentowy wzrost.

Największą redukcję budżetów zanotowały finanse oraz żywność, jednak słaby wynik w drugim kwartale spowodowany jest głównie brakiem dużego wydarzenia sportowego, np. czegoś na skalę Euro 2016. 

Rosną za to wpływy z reklamy w internecie - wzrosły o 110,6 mln zł i co ciekawe, udział mobile’u w rynku digitalowym wyniósł już 35,5 proc.

- PKB w drugim kwartale wzrosło o 3,9 proc.,  sprzedaż detaliczna o 6,7 proc., stopa bezrobocia spadła w czerwcu do rekordowo niskiego poziomu 7,1 proc. Mimo wszystkich wymienionych czynników reklamodawcy wydali w okresie od kwietnia do czerwca 2017 roku jedynie o pół procent więcej niż przed rokiem. Bez wątpienia należy to wiązać z brakiem dużego wydarzenia sportowego na skalę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które w II kwartale minionego roku spowodowały mocny wzrost wydatków. W całym I półroczu 2017 r. wzrost wydatków reklamowych wyniósł 1,3 proc. Prognozujemy, iż rynek mocno przyspieszy w drugim półroczu. Jednocześnie zawężamy naszą prognozę na cały rok 2017 do przedziału  2-2,5 proc. – mówi Magda Kolenkiewicz, dyrektor generalna Starcomu.

SEKTORY REKLAMOWE

Po sześciu miesiącach 2017 roku dziesięć sektorów zintensyfikowało swoje inwestycje reklamowe, a sześć ograniczyło. W przypadku żywności i finansów spadki były wyjątkowo dotkliwe i wyniosły odpowiednio -47,7 mln zł (-9,8 proc.) oraz 33 mln zł (-8,9 proc.). Najsilniej rosły sektory: media – wzrost wydatków na reklamę aż o 53,1 mln zł (dynamika +33,2 proc.) oraz napoje i alkohole (+32,4 mln zł, dynamika +16,2 proc.).

W pierwszym kwartale liderem wydatków był sektor produktów farmaceutycznych i leków, zaś w drugim handel. To właśnie ta ostatnia branża w całym analizowanym okresie posiadała najwyższy udział w rynku reklamy w Polsce – wyniósł on 15,3 proc.

Największy wolumenowy wzrost wygenerował sektor media, który wydał aż o 53,1 mln zł więcej niż w 2016 roku. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim kwartale dużo w reklamę inwestowały witryny internetowe takie jak: pyszne.pl, momondo.pl, booking.com czy showmax.com. W przypadku sektora napoje i alkohole wzrost wydatków o 32,4 mln zł (+16,2 proc.) to w dużej mierze zasługa Grupy Żywiec, Carlsberga oraz Foodcare.

Z kolei liderem spadków był sektor żywność, który zredukował swoje wydatki reklamowe o 47,7 mln zł (dynamika -9,8 proc.). Jest to w głównej mierze efekt cięć budżetów dużych koncernów FMCG, między innymi Unilevera, Mondeleza i Maspeksu.

Sektory, które podobnie jak żywność, mocno zmniejszyły swoje wydatki reklamowe to: finanse (-33 mln zł, dynamika -8,9 proc.); podróże i turystyka (-13,4 mln zł, dynamika -10,8 proc.); produkty do użytku domowego (-7,4 mln zł, dynamika -9,8 proc.); komputery i audio video (-7,1 mln zł, dynamika -12,3 proc.).

KANAŁY KOMUNIKACJI

W pierwszym półroczu 2017 r. najwyższą dynamikę wzrostową zanotowały wydatki na reklamę kinową (+10,9 proc.). W samym pierwszym kwartale najsilniej rósł segment online, jednak w drugim kwartale dynamika wzrostu spadła do 7,3 proc., przez co w całym półroczu wydatki na reklamę internetową wzrosły o 8,8 proc.

W pozostałych mediach odnotowane zostały spadki. Reklama telewizyjna oraz zewnętrzna spadły o 0,5 proc., reklama radiowa o 3,9 proc. Wartość reklam sprzedanych w dziennikach oraz magazynach spadła odpowiednio o 16,7 proc. i 10,0 proc..

Biorąc pod uwagę wolumen, najwyższy wzrost odnotowała reklama internetowa, na którą reklamodawcy wydali o 110,6 mln zł więcej niż przed rokiem. Liderem wydatków był sektor handlowy, który zwiększył swoje budżety o 9,2 proc. względem poprzedniego roku (+18,2 mln zł). Kolejne sektory pod względem wartości wydatków to finanse (-10,1 mln zł, dynamika -6 proc.) oraz motoryzacja (+10 mln zł, dynamika +6,5 proc.).

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Strategon.pl
1. Strategon.pl, 77.112.153.*, 21.09.2017 / 15:20
Takie czasy, teraz najlepiej inwestować w reklamę w internecie typu AdWords i SEO.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.