14.12.2016 / Mobile / Biznes
 

Visa i Mastercard chcą wspierać cyfryzację usług bankowych w Polsce

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
Denys Prykhodov - Fotolia.com
Denys Prykhodov - Fotolia.com

Inkubator będzie korzystał z ogólnoświatowych zasobów Visa w zakresie innowacji, które dzięki niedawnemu przejęciu Visa Europe przez Visa Inc. mogą być wykorzystywane na rynku europejskim. Nadzór nad nim sprawować będą banki poprzez Komitet Decyzyjny Visa Polska. Umiejscowiony lokalnie zespół będzie pracował nad tworzeniem prototypów rozwiązań, nie tylko płatniczych, które następnie zostaną poddane ocenie ekspertów. W kolejnym etapie inkubator zajmie się pilotowaniem dalszego rozwoju wybranych projektów, jak również ich komercjalizacją. Jego uruchomienie planowane jest na II kwartał 2017 r.

W pracach inkubatora wykorzystana zostanie m.in. platforma Visa Developer, która za pośrednictwem łatwych w użyciu interfejsów programistycznych (API) zapewni dostęp do najbardziej popularnych produktów i usług Visa, w celu ich dalszego rozwoju i testowania. 

- Dzięki inkubatorowi innowacji nasze ponad 50-letnie doświadczenie w branży płatności oraz dostęp do najnowocześniejszych technologii Visa będą mogły zostać wykorzystane do tworzenia rozwiązań w takich obszarach jak akceptacja i wydawnictwo nowej generacji, smart cities (tzw. inteligentne miasta), płatności w transporcie, internet rzeczy czy technologia blockchain. Tą drogą chcemy wspierać rozwój płatności oraz cyfryzację gospodarki, wdrażaną w ramach rządowego programu „Od Polski papierowej do cyfrowej”, w pracach nad którym bierzemy aktywny udział -  mówi Bill Gajda, dyrektor ds. innowacji i partnerstw strategicznych, Visa.

Visa rozwija już nowe produkty i usługi poprzez swoje Centra Innowacji, działające obecnie m.in. w San Francisco, Dubaju i Singapurze. Są one miejscami współpracy stron nad rozwiązaniami dopasowanymi do rzeczywistości, w której niemal każde urządzenie - AGD, RTV, a także wearables - połączone jest z internetem, a więc może być użyte do robienia zakupów. 

Obecnie Visa jest w Polsce zaangażowana m.in. w program akceleracji start-upów realizowany przez MIT Enterprise Forum Poland, gdzie skupia się na wsparciu merytorycznym w ramach ścieżki Fintech, obejmującej start-upy z branży finansowo-technologicznej. Inkubator pozwoli jednak na udzielanie nie tylko wsparcia merytorycznego, ale również przeprowadzenie pełnej ścieżki wdrażania na lokalnym rynku wybranych projektów.

Mastercard nie oddaje pola

Konkurent Visy nie zamierza jednak łatwo oddawać pola. W czerwcu prezes Mastercard, Ajay Banga, wspólnie z partnerami (D-Raft i Ghelamco), ogłosił powstanie The Heart Warsaw – pierwszej zlokalizowanej w Polsce, działającej na europejską skalę, kompleksowej platformy łączącej innowacyjne firmy technologiczne z największymi polskimi, regionalnymi i globalnymi korporacjami, w tym z wiodącymi polskimi bankami czy ubezpieczycielami. Otwarcie The Heart Warsaw w stołecznym biurowcu Warsaw Spire zaplanowane jest na styczeń 2017 roku i ułatwić ma współpracę ze strat-upami. Jej celem jest natomiast opracowywanie innowacji technologicznych, głównie płatności bezgotówkowych, dla bankowości i handlu.

Wartość inwestycji The Heart Warsaw w ciągu najbliższych 3 lat wyniesie ok. 9 mln zł, a Mastercard jest partnerem strategicznym tego przedsięwzięcia. 

- Potwierdzona licznymi badaniami Mastercard otwartość Polaków na nowe technologie oraz rozwinięta infrastruktura, w postaci terminali i kart zbliżeniowych, to kluczowe czynniki przyspieszające rozwój płatności cyfrowych. To dlatego globalne firmy oferujące innowacje, takie jak Android Pay, udostępniają je w Polsce w pierwszej kolejności. W przyszłym roku spodziewamy się kolejnych wdrożeń innowacyjnych rozwiązań w obszarach płatności mobilnych i online. Wierzymy też, że podobnie jak w tym roku, Mastercard będzie pomagał bankom, branży handlowej i partnerom technologicznym oferować najnowsze osiągnięcia techniki w obszarze płatności, na które czekają konsumenci - ocenia Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.