Serwis Chip.pl wystartował tydzień temu już bez wsparcia Burda Media Polska, która zrezygnowała z tego tytułu na początku bieżącego roku. Dziennikarze postanowili jednak kontynuować pracę, wydając serwis internetowy, który miał być połączeniem nowoczesności z długoletnią tradycją tego magazynu. Jak wyszło?
Na razie co najwyżej średnio. Specjaliści, z których większość "Chipa" kojarzy, a inicjatywie kibicuje, nie mogli nie zauważyć błędów, które przeszkadzają w korzystaniu z serwisu. Projekt, który polegał na ostylowaniu komercyjnego szablonu, nie pokazuje nic nowego, stawiając na rozwiązania, które u konkurencji standardem są od dawna, a co gorsze - nie ustrzega się przed oczywistymi wpadkami.
Ekspertom przeszkadza menu, które w wypadku tak długiej strony powinno przyklejać się na górze strony, brak stopki i podstawowych danych na temat zarówno serwisu, jak i osób, za niego odpowiedzialnych, nieczytelna hierarchia prezentowanych treści i brak oznaczeń, wskazujących na miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy.
Chwalą za to - przejrzysty sposób prezentowania pojedynczego newsa / artykułu, pomysł na sekcję "dzieje się teraz" i umiar w wyświetlaniu reklam, choć zauważają, że ta ostatnia zaleta niekoniecznie jest świadomym wyborem oraz responsywność, choć znowu - przede wszystkim za to, że wreszcie jest.
Źródło: Interaktywnie.com |
||
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ |
||
EKSPERT |
KOMENTARZ | |
Michał Bocheński, Technology Manager w agencji Biuro Podróży Reklamy: |
||
Joanna Michalska, specjalista ds. Pozycjonowania w Verseo: |
||
Daniel Dumin, Art Director agencji hyperCREW: |
||
Natan Jabłoński, Art Director, agencja KAMIKAZE: |
||
Igor Pietrzak, Art & UX Director w agencji Imagine: |
Michał Bocheński, Technology Manager w agencji Biuro Podróży Reklamy
Chip.pl, po kwietniowym przejściu w ręce byłych dziennikarzy odpowiedzialnych za wydawanie miesięcznika w ramach poprzedniego właściciela, ukazał się w sieci w nowej odsłonie. Dzięki użyciu najpopularniejszego silnika CMS WordPress, Chip dołącza do licznego grona firm publikujących treści na tej otwartej platformie.
Wygląd nowego serwisu sprowadzono do ostylowania komercyjnego motywu. Kolorystyka wyraźnie nawiązuje do logo, króluje tu kolor czerwony, biały i odcienie szarości. Użyty w desktopowej wersji, kafelkowy układ treści jest bardzo zachowawczy. Statyczna strona główna nie rozprasza użytkownika reklamami ani zbędnymi animacjami. Kafle repezentujące poszczególne artykuły pogrupowane są tematycznie, jednak martwi brak możliwości przejścia i wyświetlenia wszystkich artykułów kategorii, poprzez kliknięcie w nazwę działu. Użytkownik ograniczony jest do nawigacji po serwisie jedynie z poziomu menu, które niestety nie przykleja się do górnej belki okna przeglądarki i zmusza do ciągłego scrollowania w górę, jeśli zechce przeczytać kolejny artykuł. Brakuje też okruszków oraz oznaczenia, w którym dziale aktualnie się znajdujemy. Czy choćby możliwości do przejścia do poprzedniego bądź następnego artykułu z aktualnego działu. Promowane artykuły w sekcji „Czytaj również” najczęściej odsyłają do archaicznych już treści z 2012 roku.
Mobilny układ prezentuje się znacznie lepiej. Zauważalne wady „pełnowymiarowej” makiety strony, w przypadku wersji na telefon przekuwają się (choćby częściowo) w zalety. Jest oszczędnie i schludnie. Jako czytelnik chip.pl na telefonie od lat, mogę z całą odpowiedzialnością napisać, że w końcu jest wygodnie.
Z nieukrywaną nadzieją liczę, że serwis z czasem pozbędzie się problemów wieku dziecięcego, a nowi właściciele nie stracą zapału i utrzymają ten serwis na powierzchni serwując kontent na wysokim poziomie merytorycznym.
Joanna Michalska, specjalista ds. Pozycjonowania w Verseo
Pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę, jest mała ilość treści na stronie głównej portalu. Dominują grafiki, uzupełnione tylko tytułami artykułów. Jest to rozwiązanie, które może zachęcać do klikania (zachęcająca grafika plus chwytliwy tytuł) lub zadziałać wprost przeciwnie. Osobiście wolałabym, by choć część artykułów miała też widoczny od razu lead lub chociaż bardziej rozbudowany tytuł (wzorem tych widocznych na onet.pl).
Informacje na stronie głównej przydzielone są do działów: Dzieje się teraz, Newsy, Artykuły, Najnowsze testy. Nie do końca zrozumiałe jest dlaczego dział Newsy pojawia się aż trzykrotnie na stronie głównej. Dubluje się także dział Aktualności. Dobrym pomysłem jest natomiast dział „Dzieje się teraz” - w połączeniu z informacjami o godzinie publikacji robi przyjemnie „newsowe” wrażenie. Informacja o ilości komentarzy przy danym artykule wskazuje nam, który cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem czytelników i zachęca ich do komentowania.
Menu górne jest proste i przejrzyste. Wyszukiwarka treści oznaczona ikoną lupki na stronie znajduje się tradycyjnie w prawym górnym rogu i działa bez problemu. Grafiki są odpowiedniej wielkości, zarówno na ekranie komputera, jak i na smartfonie dobrze je widać (a w tym przypadku to głównie grafiki podpowiadaja nam o czym jest dany artykuł).
Strona na urządzeniu mobilnym prezentuje się dobrze, jest wygodna w obsłudze i bardzo podobna do wersji desktopowej. Jest przejrzysta i bez problemu znajdziemy na niej pożądane informacje. Nowa wersja portalu chip.pl robi naprawdę dobre wrażenie.
Daniel Dumin, Art Director agencji hyperCREW
Nową odsłonę serwisu Chip.pl dzieli od poprzedniej skok technologiczny. Poprzednia wersja funkcjonowała dość długo, więc zmiany były konieczne. A są fundamentalne.
Na stronie głównej wita nas teraz układ kaflowy. Pod względem architektury informacji serwis uległ całkowitej przebudowie, zrezygnowano z sekcji o dyskusyjnym znaczeniu. Dzięki temu jest czyściej, spokojniej i czytelniej. Postawiono na newsy, artykuły i testy – czyli to co najbardziej interesuje pasjonatów technologii. Jednak w dalszym ciągu jest trochę za gęsto, a nagłówki i zdjęcia w mojej ocenie są zbyt małe i sprawiają wrażenie stłoczonych.
Najważniejsze, że widok treści artykułu/newsa jest poprawny. Czyta się dobrze i nie ma dookoła zbędnych elementów rozpraszających uwagę. Natomiast wygląd podstrony z rankingami oraz samych rankingów delikatnie mówiąc może budzić zastrzeżenia – jest tu mało czytelnie i niefunkcjonalnie.
Na pochwałę zasługuje natomiast sekcja „Dzieje się teraz”. To ciekawy element, pokazujący, że Chip.pl jest na bieżąco i trzyma rękę na pulsie. Takie „mikro newsy” wrzucane w czasie rzeczywistym sprawdzą się szczególnie podczas konferencji technologicznych.
Serwis wreszcie jest responsywny. To konieczna zmiana na plus, ale i tu mogło być lepiej. Przy widoku desktopowym nie dopasowuje się do rozdzielczości, więc na większych ekranach straszy dużą ilością pustej przestrzeni. Z kolei na urządzeniach mobilnych typografia mogłaby być nieco bardziej dopracowana, zwłaszcza na stronie głównej - nagłówki newsów są po prostu za małe.
Zmieniła się też ilość miejsca na reklamy. Nie atakują już odbiorców z każdej strony, są prawie niezauważalne. To oczywiście zmiana na plus, pytanie jak długo to potrwa.
Nowy wygląd to zdecydowanie krok do przodu dla Chip.pl. Mam jednak wrażenie, że nie jest on wystarczająco duży, by dogonić trendy oraz konkurencję. Chip.pl odkrywa i wprowadza rozwiązania, które na innych serwisach technologicznych są standardem od lat. Do tego niestety nie unika przy tym błędów.
Natan Jabłoński, Art Director, agencja KAMIKAZE:
Wchodząc na nową stronę Chip, spodziewałem się czegoś nowego. To, co zobaczyłem, niestety nie wywarło na mnie dobrego wrażenia.
Układ serwisu pozostawia wiele do życzenia. Poza dobrze widocznym menu dalej jest tylko gorzej. Układ kafelkowy nie jest czymś złym, jednak w tym wypadku został zaprojektowany bez pomysłu na ich ułożenie. Brak mu wyraźnego podziału a przede wszystkim przejrzystości. Niewielkie odstępy między sekcjami także nie ułatwiają przeglądania strony. Małe i niskiej jakości zdjęcia nie zachęcają do przejścia do artykułów. Nie sposób nie zauważyć, że Chipowi brakuje chwytliwych nagłówków i mocnych merytorycznie tekstów. Kolejną ciekawą rzeczą jest sposób, w jaki zakończony jest serwis - a mianowicie całkowity brak stopki.
Kiedy idziemy dalej w głąb serwisu wcale nie jest lepiej. Podstrony artykułów nie wyglądają atrakcyjnie. Podstawowymi błędami są zbyt duże interlinie, zbyt mały rozmiar fontu i pełne justowanie tekstu, od którego obecnie się odchodzi. W niektórych artykułach możemy zaobserwować galerie zdjęć. Jednak przeglądanie nie jest łatwe ze względu na brak możliwości powiększania zdjęć. Umiejscowione po prawej stronie sekcje "czytaj również" i "czytaj więcej" wyświetlają zawsze dwa te same artykuły, niezależnie od działu, który przeglądamy. To poważny błąd sugerujący użytkownikom niewielką ilość contentu w serwisie. Warto wspomnieć, że niemal wszystkie działy na stronie wyglądają identycznie. Blogi, artykuły, testy i tematy niczym się od siebie nie różnią, przez co mogą wywoływać u użytkowników niemałą dezorientację podczas przeglądania strony.
Warto także zauważyć, że forum Chip również przeszło metamorfozę. Obecnie jest dosyć mocno ukryte w menu. Jednym z pierwszych mankamentów forum jest brak wyraźnych przycisków do rejestracji i logowania, a tematy i wątki są pokazane w mało przyjazny sposób. Niestety większość wątków to tematy sprzed kilku lat, które zostały przeniesione z poprzedniej wersji forum. Warto zauważyć, że na serwisie nie są emitowane reklamy, lecz może to być chwilowy zabieg, który z czasem ulegnie zmianie.
Nowa strona Chip nie wywarła na mnie pozytywnego wrażenia. Nie ukrywam, że liczyłem na coś więcej. Jedno jest pewne: Chip czasy świetności ma już dawno za sobą. Obecna zmiana strony dokładnie to obrazuje. Błędów nie sposób policzyć na palcach jednej ręki. Jestem przekonany, że aby konkurować z najlepszymi serwisami z branży technologicznej potrzeba czegoś więcej.
Igor Pietrzak, Art & UX Director w agencji Imagine
W styczniu tego roku redaktor naczelny magazynu Chip — Konstanty Młynarczyk — poinformował, że „Chip i Chip.pl zostaną zamknięte z końcem kwietnia 2017”. Okazało się to być bardzo smutną wiadomością dla wielu polskich fanów gier i technologii. O ile sam magazyn zniknął już z kiosków to informacja, że serwis internetowy Chip.pl będzie miał nową odsłonę i będzie regularnie aktualizowany, bardzo mnie ucieszyła.
Moją analizę wyglądu i funkcjonalności nowego portalu zacząłem w bardzo prosty sposób. Otworzyłem serwis na fullscreen, zamknąłem oczy, po minucie ciemności otworzyłem je i zgadnijcie, co zobaczyłem… sekcję jak z działu plotkarskiego starej wersji Gazeta.pl. Możecie pamiętać ją z tych momentów w życiu, kiedy zdołaliście przebrnąć przez wszystkie główne artykuły tego serwisu i z nudów zaczynaliście scrollować w dół, by znaleźć coś jeszcze. Natrafialiście wtedy na dział plotkarski, gdzie tytuły tekstów były prezentowane na warstwie zdjęcia.
Tak, uważam, że to rozwiązanie nie jest na czasie, a przede wszystkim — mocno obniża czytelność artykułów i wprowadza chaos informacyjny. Zapewne świetnie się prezentowało na projekcie graficznym, gdzie długości tytułów były idealnie dobrane kontrastowo do tła w postaci zdjęcia pod spodem. Niestety - „żywy” portal bezlitośnie zweryfikował cały pomysł.
W górnej części, tej najbardziej reprezentacyjnej — brakuje mi jasnej architektury pokazującej hierarchię boksów. Pewnie powiecie, że miało jej nie być, ale czy Wam się to podoba, czy nie — ludzie internetu są do niej przyzwyczajeni. Ja też jej szukam. Zaczynam czytać stronę od lewej, widzę kilka małych boksów, myśląc, że już zaczynam ową gradację rozumieć, aż tu nagle bęc i widzę wielki boks z prawej strony. Hierarchia, którą sobie stworzyłem właśnie legła w gruzach. Nie wiem, czy to jest banner reklamowy, czy faktycznie główny artykuł. Zaraz zaraz, właśnie sobie przypomniałem, to może być nawiązanie do okładki magazynu papierowego. Sentymentalnie. Tylko po co? Przecież kioskowej wersji już nie ma. Bez wątpienia nowa strona główna chip.pl mogłaby być bardziej nowoczesna. Zresztą, właśnie dlatego, że serwis prezentuje treści o nowych technologiach, sam powinien być wizytówką tej dziedziny. Nie wspomnę już o kwestiach związanych z WCAG, czyli tworzeniu serwisów w taki sposób, aby były dostępne dla wszystkich. Również dla osób z niepełnosprawnościami. Obawiam się, że tytuły na ciemnych warstwach mogą być problematyczne do odczytania, szczególnie dla osób z poważnymi wadami wzroku.
Pozostałe sekcje serwisu prezentują się o wiele przyjemniej. Tytuły na szarych prostokątach są czytelne, a w dolnej części serwisu artykuły są poukładane. Szczerze mówiąc, serwis o wiele lepiej by się prezentował, gdyby zaczynał się właśnie od sekcji „artykuły”. Również menu jest przejrzyste i zrozumiałe. Mogłoby z nami zostawać podczas scrollowania — przylepione do górnej krawędzi ekranu, gdyż serwis jest dość długi.
Niewątpliwym plusem nowego serwisu jest brak natrętnych reklam, migoczących banerów i nachalnych okienek, które psują przyjemność korzystania z innych serwisów. Mam nadzieję, że nie jest to kwestia rozruchu oferty wśród domów mediowych i że ten stan rzeczy redakcja Chip utrzyma jak najdłużej.
Podsumowując, nowa odsłona serwisu mnie nie zachwyciła. To prawda — nie jestem nieświadomym obserwatorem, poprzez swój fach często podważam zasadność użytych rozwiązań i zwracam uwagę na szczegóły, ale czy to właśnie nie one sprawiają, że dany serwis jest przyjemniejszy od drugiego? Oczy internautów bardzo szybko podejmują decyzję czy konkretny serwis jest w stanie ich zainteresować, czy nie. W dużej mierze te decyzje są podejmowane na poziomie wizualnego odczucia, tego, czy nasze oczy dobrze się czują w przestrzeni, jaką daje im wybrany serwis. Moje niestety nie czują się swobodnie na nowym portalu Chip.pl. Niemniej z uwagi na wielki sentyment, jakim darzę Chip.pl i biorąc pod uwagę ich niedawną reaktywację, życzę redakcji samych sukcesów. Mam też nadzieję, że moją opinię potraktują jako zaproszenie do dalszych zmian i rozwoju serwisu.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»