Specjaliści nie mają wątliwości, że liczba reklam przekroczyła granice dobrego smaku. To jednak nie wszystko.
W Polsce wydawane są trzy miesięczniki technologiczne, których dane sprzedaży można znaleźć w ramach ZKDP. To właśnie ich strony internetowe postanowiliśmy sprawdzić. Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajął PC World. Specjaliści przepytani przez Interaktywnie.com, zgodnie przyznali mu największą liczbę punktów. - Z poziomu strony głównej mamy dostęp do wszystkich pozostałych kanałów na których możemy znaleźć treści publikowane przez PC World. Począwszy od Facebooka poprzez Twitter aż do rzadko spotykanego Qirusa. Widać, że autorzy serwisu dbają o jak największą paletę możliwości kontaktu ze swoimi czytelnikami. Dobrze wyeksponowana możliwość zakupu wydania online dopełnia bardzo pozytywnego obrazu całości - docenia Maciej Jastrzębski, dyrektor SEM w Codemedia. Przytakuje mu również drugi ekspert.
- Dość czytelny i intuicyjny interfejs, sporej wielkości zdjęcia, wyraźnie wydzielone sekcje i łatwy dostęp do społeczności zgromadzonej wokół serwisu ułatwiają korzystanie. Wśród trzech ocenianych serwisów PC World jest też jedynym responsywnym serwisem. Wprawdzie nie uniknięto tu błędów, ale i tak jest to najlepiej prezentujący się na urządzeniach mobilnych serwis z badanych - potwierdza Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający w Biurze Podróży Reklamy.
OCENY STRON POLSKICH MIESIĘCZNIKÓW TECHNOLOGICZNYCH: | ||||
Miesięcznik: | Filip Iwański, dyrektor zarządzający, agencja interaktywna Imagine | Maciej Jastrzębski, dyrektor SEM w ProofClick/Codemedia | Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy | Suma punktów (maksymalnie pięć dla danej stronie) |
PC World |
4 | 5 | 4 |
13 |
Chip |
3,5 | 4 | 2,5 |
10 |
PC Format |
2,5 | 3 | 2 |
7,5 |
Źródło: Interaktywnie.com. Eksperci oceniali serwisy pomiędzy 18, a 22 listopada.
Również zgodnie specjaliści ocenili najgorszy serwis. W naszym zestawieniu jest nim Chip.pl. Co wymaga poprawy? - Layout trochę się już zestarzał i właściciel portalu powinien pomyśleć o czymś bardziej przystającym do naszych czasów. W końcu treści prezentowane na tej stronie dotyczą nowości ze świata IT - uważa Filip Iwański, dyrektor zarządzający, agencja interaktywna Imagine
Filip Iwański, dyrektor zarządzający, agencja interaktywna Imagine:
Na warsztat wzięliśmy trzy serwisy internetowe magazynów technologicznych, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne, jednak po wnikliwej analizie widać dość istotne różnice między nimi. Na wstępie muszę zaznaczyć, że wszystkie sprawiają wrażenie dość przeładowanych treścią i innymi elementami, przez co ciężko się w nich odnaleźć. Dodatkowo ilość banerów odsłonowych może zaburzyć naszą percepcję, jednak gorsze jest to, że po wpisaniu w przeglądarkę adresu: http://www.pcworld.pl najpierw wyświetla się reklama, którą musimy zamknąć, aby przejść do serwisu. Rozumiem, że portale muszą jakoś na siebie zarabiać, ale takie praktyki są dość drażniące.
Wszystkie trzy wortale posiadają wersje mobilne: Chip oraz PC Format mają wersję light, a PC World jest zrobione w technologii RWD, co jest w naszej opinii lepszym rozwiązaniem i to jeden z powodów, dla których oceniamy layout PC Word najwyżej. Wysoko oceniamy także dobór typografii oraz odpowiednio duże, dostosowane do nowych trendów wielkości tekstów. Szczególnie dobrze wygląda to na stronie artykułu, który jest zaprojektowany i prezentowany tak, że aż chce się czytać. Na plus zasługuje niezły dobór grafik, choć na stronie głównej redaktorzy mogliby pokusić się o wyszparowanie grafik z białego tła, jeśli są one prezentowane na tle popielatym - takie szczegóły na pewno obniżają ogólną ocenę projektu, podobnie jak reklamy zasłaniające treść strony, o czym wspomniałem już wcześniej.
W kategorii treści prym wiedzie Chip, ponieważ generuje go bardzo dużo - nawet 20 artykułów dziennie. Niestety forma podania treści jest dla mnie niestrawna - mała, szeryfowa czcionka jest niespójna z wyborem fontu na stronie głównej i trochę przypomina mi stare czasy internetu. Co ciekawe, pod artykułami Chip jest najwięcej komentarzy, co świadczy o tym, że zasięg portalu i zaangażowanie użytkowników jest duże.
Najniżej oceniam PC Format, co nie znaczy, że serwis tego magazynu jest tragiczny. Niby wszystko się zgadza, niby wszystko jest ok, ale layout trochę się już zestarzał i właściciel portalu powinien pomyśleć o czymś bardziej przystającym do naszych czasów. W końcu treści prezentowane na tej stronie dotyczą nowości ze świata IT. Reasumując: nie jest źle, jeśli chodzi o tę kategorię tytułów prasowych obecnych w sieci.
OCENY:
PC Format - 2,5
PC World - 4
Chip- 3,5
Maciej Jastrzębski, dyrektor SEM w ProofClick/Codemedia:
Ocena czasopism traktujących o technologiach komputerowych jest o tyle łatwa, że z każdego z nich korzystałem już wcześniej. Pogląd zatem mam wyrobiony, ale dla większej pewności i prawidłowości ocen przejrzałem ich aktywności online'owe raz jeszcze.
Zwycięzcą rankingu został PC World. Co prawda miałbym uwagi do samego sposobu prezentacji treści na stronie (aczkolwiek w przypadku konkurencji byłyby one jeszcze większe), ale już sama nawigacja po serwisie jest bez zarzutu. Szybki dostęp do interesujących nas działów, które to z kolei są zbudowane w bardzo przejrzystej i logicznej formie. Oprócz tego z poziomu strony głównej mamy dostęp do wszystkich pozostałych kanałów na których możemy znaleźć treści publikowane przez PC World. Począwszy od Facebooka poprzez Twitter aż do rzadko spotykanego Qirusa. Widać, że autorzy serwisu dbają o jak największą paletę możliwości kontaktu ze swoimi czytelnikami. Dobrze wyeksponowana możliwość zakupu wydania online dopełnia bardzo pozytywnego obrazu całości.
Z kolei najniższy stopień podium zajął PC Format. Sam serwis wygląda ubogo a w dodatku dotarcie do interesujących nas treści wymaga trochę więcej klikania niż powinno. Poza tym - internauci chcący korzystać z innych kanałów informacji mają możliwość śledzenia wpisów na Facebooku oraz śledzenia kanału RSS, czy też zapisu na newsletter. Trochę ubogo. W dodatku trzeba się mocno naszukać aby znaleźć taką możliwość, bo ekspozycja tych kanałów pozostawia wiele do życzenia.
Próba zakupu wydania online też wymaga chwili poszukiwań. Ogólne wrażenie jest takie, że strona i pozostałe aktywności online traktowane są po macoszemu, na zasadzie – skoro muszą być, to niech będą, ale nie będziemy w to przesadnie inwestować.
OCENY:
PC Format - 3
PC World - 5
Chip - 4
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy:
Wśród trzech ocenianych serwisów najwyższe noty uzyskał PC World. Dość czytelny i intuicyjny interfejs, sporej wielkości zdjęcia, wyraźnie wydzielone sekcje i łatwy dostęp do społeczności zgromadzonej wokół serwisu ułatwiają korzystanie. Wśród trzech ocenianych serwisów PC World jest też jedynym responsywnym serwisem. Wprawdzie nie uniknięto tu błędów, ale i tak jest to najlepiej prezentujący się na urządzeniach mobilnych serwis z badanych.
Niestety denerwujące pop'upy i zbyt wolno dociągające się treści nie pozwalają na wystawienie najwyższej możliwej oceny. Nieco martwi też najsłabiej prowadzony Fan Page - mimo najwyższej ilości fanów zdecydowanie brak tu interakcji ze strony społeczności. Problematyczna jest też zawartość treściowa - w końcu rozmawiamy o serwisach pełniących funkcje informacyjne. W niektórych sekcjach treści aktualizowane są bardzo rzadko, po 2-3 wpisy miesięczne na kategorię. Ze sposobu publikacji treści wychodzi również na to, że w całym 2013 roku pojawiło się zaledwie 5 interesujących newsów w sekcji laptopy.
Na niższą ocenę PC Formatu wpłynął przede wszystkim brak automatycznie rozpoznawanej wersji mobilnej. Nawet jednak jeśli ręcznie pokusimy się o wejście na wersję mobilną strony, to jej okrojona wersja przeraża i skłania do jak najszybszego przeniesienia się na konkurencyjny serwis. Za to serwis jest wyposażony w merytorycznie dobrej jakości treści i sporo newsów - niestety brak podziału tematycznego nie pozwala na selekcję ulubionych działów użytkownikowi.
Największym problemem jest ocena serwisu Chip.pl - pod względem merytoryki i zawartości treściowej można by przyznać mu najwyższe z wszystkich serwisów oceny. Podział na kategorie tematyczne, aktualne newsy i testy i w miarę niewielka ilość literówek i błędów stylistycznych sprawia, że czytelnik ma szanse nie zmęczyć się przy wyszukiwaniu informacji i mieć dostęp do dobrej jakości danych. Z drugiej strony, wygląd strony głównej, przeładowanej informacjami, nieintuicyjnej i sprawiającej wrażenie chaotycznej, może użytkownika odstraszyć. Za dużo widgetów, a za mało uporządkowania i przejrzystości.
OCENY:
PC Format - 2
PC World - 4
Chip.pl - 2,5
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»