24.01.2017 / Oceny serwisów / Portale / Polityka
 

Nowy PB.pl: dobrze, że jest, ale mogło być lepiej

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

PB.pl zadebiutował wczoraj w nowej odsłonie graficznej, ale zmiana layoutu jest jedną z wielu. Nowa strategia Bonnier Business Polska zakładała połączenie serwisów PB.pl i Pulsbiznesu.pl, z czym, oprócz nowej wersji strony internetowej, wiąże się wprowadzenie paywalla. 

Dotychczas PulsBiznesu był elektroniczną wersją dziennika, a PB.pl działał w modelu freemium, który zakładał, że dostęp do pełnych tekstów był płatny, ale za darmo można było zapoznać się z ich skrótem. Teraz internauci będą musieli wykupić jedną z dwóch wersji abonamentowych - w podstawowej otrzymają nieograniczony dostęp do informacji, analiz i komentarzy, a także do archiwum, aplikacji mobilnej i powiadomień; w wersji premium dodatkowo także wszystkie e-wydania „Puls Biznesu”, do systemu LexBiznes oraz rabaty na szkolenia i konferencje.

PB.pl, wprowadzając paywall, dołącza do serwisów takich jak Wyborcza.pl, która także w ten sposób usiłuje monetyzować swoje treści. W odróżnieniu jednak od layoutu konkurenta niewiele można powiedzieć o jego nowym wizerunku. Niewiele dobrego i niewiele złego. Nowy PB.pl po prostu jest. Dużo lepszy od tego, co było, jednak niewiele lepszy od innych serwisów, które już są. Nie tylko biznesowych. I choć trudno uznać, to za wadę - dla czytelników PB.pl zapewne ważniejsza od designerskich fajerwerków jest przejrzystość i prostota - to też trudno debiut nowej wersji strony uznać za wielkie wydarzenie. 

Maciej Sawa, Chief Commercial Officer w Cloud Technologies:

Polska jest niechlubnym liderem w zakresie blokowania reklam w sieci. Jak podaje raport OnAudience, aż 42 proc. użytkowników internetu nad Wisłą korzysta z takiego oprogramowania. Według szacunków, w minionym roku z jego powodu wydawcy na całym świecie mogli stracić nawet 27 mld dolarów. Nic więc dziwnego, że szukają oni rozwiązań, które pomogą chociażby w niewielkim stopniu zrekompensować straty. W tej sytuacji ewolucja systemu płatnego dostępu do treści w Pb.pl, z modelu freemium na paywall metryczny, jest w jakimś stopniu uzasadniona. Na dłuższą metę nie rozwiązuje ona jednak problemu wydawców, którzy na całym świecie mnożą wysiłki w walce z adblockerami.

Paywall ma sens pod warunkiem, że za roczny dostęp do treści jeden internauta zapłaci około 128 zł, czyli około 11 zł miesięcznie. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której takie założenia stają się rzeczywistością, dlatego wierzę w Unblocka. Ta opracowana w Polsce technologia, nie tylko pozwala na ominięcie wtyczek blokujących i wyświetlenie użytkownikowi Adblocka reklamy, ale dzięki wykorzystaniu Big Data, skutecznie dopasowuje przekaz reklamowy do zainteresowań internautów. Jest pewnym kompromisem – porządkując świat internetowej reklamy, umożliwia wydawcom generowanie zysków a internautom zapewnia dostęp do bezpłatnych treści.

 

- Wszystko w miarę OK, ale trochę nuda - mówi Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy. - Wszystko to zobaczyliśmy kilka lat temu w natemat.pl, które zmieniło w ogóle podejście do UX w prasie digitalowej. Może to jednak bardziej problem recenzenta niż odbiorcy, bo odbiorca przychodzi na stronę po treść, a nie po to żeby zastanawiać się nad wyglądem serwisu. Jeśli treść daje się konsumować i do tego jest to doświadczenie przyjemne, to użytkownicy będą usatysfakcjonowani.  

- Artykuły są bardzo czytelne, duża czcionka dobrze się czyta. Nawigacja kontekstowa do powiązanych artykułów (z lewej strony na górze) to bardzo fajne rozwiązanie UX, ale brakuje trochę tzw. wysmakowania graficznego - jednym słowem może było to zaprojektować jeszcze lepiej - potwierdza Filip Iwański, CEO agencji Imagine.

Piotr Kaczor, IT Manager w Insignia dostrzega w serwisie więcej, niestety jednak błędów. - Obserwujemy np. symbole spadku kursu walut, które na pierwszy rzut przypominają symbol menu, jakie można rozwinąć czy szare nagłówki na szarołososiowym tle (...)  Pojawiają się sytuacje, gdy stronę możemy przesuwać horyzontalnie a elementy przesuwane (slider na stronie głównej czy sekcja „Po godzinach”), choć się przewijają, to nie „przyklejają” się do krawędzi ekranu. 

Specjalista z Insigni podkreśla jednak, że nie przekreśla to plusów wynikających ze wprowadzonych zmian, a jednym z głównych jest to właśnie, że zostały wprowadzone.

Z perspektywy wydawcy dużo ważniejszą kwestią jest to, z jaką reakcją spotka się paywall, przed którym coraz trudniej się wzbraniać. Przekonanie czytelników do płacenia jest trudne, ale coraz trudniejsze jest też zarabianie w modelu opartym na reklamach. Zwłaszcza dla redakcji biznesowej. - Jesteśmy przekonani, że w sieci jest miejsce na medium dostarczające wiarygodnych i rzetelnych informacji, będące źródłem wiedzy i inspiracji dla przedsiębiorców - Patricia Deyna, prezes Bonnier Business Polska, wydawcy m.in.  „Puls Biznesu” jest jednak dobrej myśli. - Wierzymy, że czytelnicy poszukujący wysokiej jakości treści są gotowi za nie płacić. To jest niezbędne, by „Puls Biznesu” w zdigitalizowanym świecie był silny tak jak dotychczas.

Źródło: Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ
Robert Sosnowski (fot. Biuro Podróży Reklamy)

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy

Cóż można powiedzieć o serwisie, który wygląda podobnie do wszystkich? Poprawna siatka – jest, moduły są, długie strony – są, ekspozycja dodatkowego kontentu – jest, leady z dominującą grafiką są, kolumnowość – jest, RWD – jest.

Filip Iwański, IMAGINE

Filip Iwański, CEO agencji Imagine:

Strona poprawnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych nawet na tak niszowej przeglądarce (niektórzy tak twierdzą) jak Safari. Dobrze rozwiązane jest menu kaskadowe, bo łatwo można dotrzeć do interesującego nas działu, ale twórca chyba zbyt mało zadbał o kontrast — ciężko się to czyta.

61586_piotr-kaczor_pion.jpg

Piotr Kaczor, IT Manager w Insignia:

Wymagane będą niestety jeszcze drobne poprawki zanim proces zmian będzie można uznać za zakończony z sukcesem, choć tak jak powiedziałem na początku – dobrze, że zmiana ta w ogóle nastąpiła.

 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (3)
auto
1. auto, 195.116.70.*, 24.01.2017 / 12:15
W PB nadal projektuje J. Utko?
andrrrrej
2. andrrrrej, 89.78.221.*, 24.01.2017 / 20:52
moze i 5 lat temu to bylo dobre-ciekawe. dzisto standard ale z dolnej polki
autorr
3. autorr, 79.142.76.*, 24.01.2017 / 21:02
Serio? Ciekawy ile ten redesign kosztował? W liceum na zaliczenie informatyki robiło się lepsze...
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.