Onet.pl znowu przechodzi metamorfozę. Jak oceniają ją eksperci?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Onet - mobilna strona główna
Onet - mobilna strona główna

Onet nie przestaje się zmieniać. Po nowej wersji aplikacji mobilnej, przyszedł czas na redesign strony zarówno na desktopie, jak i w mobile'u, który zasługuje na szczególną uwagę. Mobilna strona Onetu jest zbudowana jako PWA (Progressive Web Apps) i podawana przez bezpieczny protokół https, dzięki czemu prędkość jej ładowania znacznie wzrosła. Eksperci, choć zmiany doceniają uznając je za krok w dobrym kierunku, jednocześnie jednak zgadzają się co do tego, że mobilny Onet nie jest wolny od wad. 

Nowa odsłona serwisu już na pierwszy rzut oka wydaje się lżejsza od poprzedniej. Jasne kolory, duże zdjęcia i czytelny font to zdecydowanie zmiany na plus. Niestety, ogromna ilość zarówno kontentu, jak i reklam, wciąż utrudniają korzystanie z treści, co jednak w przypadku serwisów horyzontalnych, których model biznesowy bazuje na reklamach, zawsze jest trudne do uniknięcia. 

Zdecydowanie ciekawiej prezentuje się mobilna wersja serwisu, która jest ciekawym kompromisem pomiędzy responsywną stroną informacyjną a aplikacją. Nowy Onet to - oprócz newsów prezentowanych lekkiej przejrzystej formie - widgety umożliwiające na przykład szybkie zapoznanie się z prognozą pogody czy programem telewizyjnym oraz powiadomienia push, pozwalające użytkownikom być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Polsce i na świecie. O ile jednak trudno spierać się z zasadnością takiego podejścia, o tyle do jego realizacji można mieć zastrzeżenia. 

- Ciekawym pomysłem jest przeplatanie kafelków newsowych elementami z desktopowego przybornika (pogoda, jakdojadę itd.), to odciąża stronę i daje odrobinę oddechu. Jednakże, czy to jest użyteczne i potrzebne? Wydaje mi się, że nie. Raczej mało który użytkownik chciałby przescrollować się przez pół strony, aby sprawdzić przykładowo połączenie tramwajowe - zauważa Dominika Koch z agencji Crafton. 

Niemniej, mobilna strona Onetu, który - jak pierwszy i jedyny polski serwis horyzontalny w praktyce stosuje strategię "mobile first" - zasługuje na uznanie. Tym bardziej, że wszystkie produkty marki, bez względu na medium, zostały ujednolicone i utrzymywane są w spójnej oprawie graficznej. Poszczególne rozwiązania UX wprawdzie nie wszystkim specjalistom przypadły do gustu, ale ogólny kierunek zmian został oceniany pozytywnie.

Źródło: Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ
63004_jacek-samsel.png

Jacek Samsel, UX Team Leader, Symetria 

W nowym projekcie silnie promowane są widgety. To ukłon w stronę użytkowników, którzy traktują Onet jako narzędzie, a nie portal informacyjny. 

 

63005_dominika-koch.jpg

Dominika Koch, Agencja Interaktywna Crafton

Niewątpliwie defektem jest brak konsekwencji i spójności w serwisie. Na stronie głównej menu oznaczane jest kropkami, a na stronach dedykowanych konkretnej kategorii informacji, oznaczane jest tradycyjnym hamburgerem.

 

Filip Iwański

Filip Iwański, CEO agencji Imagine

Gorzej wypada desktop, pewnie dlatego, że ilość kontentu na jednym ekranie jest przytłaczająca. Widzimy mozaikę zdjęć z leadem linkujących do odpowiednich artykułów. 

Robert Sosnowski (fot. Biuro Podróży Reklamy)

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy


UX jest bardzo w porządku. Wszystkie przyciski są tam gdzie powinny być. Czcionki są bardzo czytelne, proporcje między nagłówkami, leadami i tekstem są opracowane bardzo dobrze. 

 Joanna Michalska

Joanna Michalska, specjalista ds. Pozycjonowania w Verseo

W wersji mobilnej cieszy brak automatycznego uruchamiania się filmów – niby oczywiste, niby logiczne, a i tak warte odnotowania.

Damian Gawlas

Damian Gawlas, Senior UX Designer w agencji Social Media London Style:

Po pierwszym wejściu na stronę w wersji desktopowej, reklamy zajęły ponad połowę wysokośści strony, warto się również zastanowić czy ma to być portal informacyjny czy tablica reklamowa online.

 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.