6.10.2016 / Oceny serwisów / Portale
 

Silesion.pl to serwis informacyjny w oprawie magazynowej. Czy to dobre połączenie?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 

Silesion.pl, serwis Kamila Durczoka poświęcony wydarzeniom na Śląsku zdecydowanie wyróżnia się spośród innych, lokalnych portali informacyjnych, śmiałą, magazynową szatą graficzną. Choć w projektowaniu stron nie może jest przełomem, jak kiedyś natemat.pl, widać, że ma na siebie pomysł. Czy dobry? Tutaj opinie ekspertów są podzielone, a to co dla jednym jest wadą, dla innych pozostaje zaletą.

Serwis, stawiając na typowy, kafelkowy układ z wyraźnymi zdjęciami, materiałami wideo i mnogością elementów, ulokował się w wyraźnej kontrze do raczej zachowawczej w tym aspekcie lokalnej konkurencji. Układem zbliża się bardziej do serwisów skierowanych do millenialsów, takich jak choćby onetowy noizz.pl. Z jednej strony - może to być celowy zabieg, sugerujący bogactwo śląskiego krajobrazu, z drugiej - może po prostu przeszkadzać. Zwłaszcza przy pierwszym zetknięciu z serwisem, na co zgodnie narzekają eksperci z agencji Veneo.  

- Duża liczba zdjęć kafelkowych sprawia, że użytkownik może poczuć się na początku nieco przytłoczony. Przy tak dużej liczbie kafelków, zdecydowanie brakuje oddzielenia od siebie kolejnych sekcji - ocenia Marek Tracz, UX Designer z agencji Veneo. 

- W serwisie dominuje ogólne wrażenie ciasnoty - dużo elementów upchniętych dość mocno obok siebie, przy czym nie prezentują zbyt wiele treści, a głównie zdjęcia - potwierdza Marcin Socha, Art Director z tej samej agencji.

Ale już Piotr Chojnacki z Artegence uważa, że kafelki i duże zdjęcia pozytywnie wpływają na czytelność serwisu. - Prosty, kafelkowy układ elementów ułatwia poruszanie się po serwisie i konsumpcję treści, a łamany grid i wprowadzanie różniących się wizualnie elementów nie powoduje wrażenia monotonii. Z opinią to zgadza się Robert Sosnowski z Biura Podróży Reklamy, któremu ogólnie połączenie informacyjnego kontentu z magazynowo-lajfstajlową oprawą bardzo przypadło do gustu, a problemów z nawigacją właściwie nie zauważył. 

Odwrotnie niż Aleksander Tryzna z Imagine: - Dużo za dużo ruchu i animacji na stronie, gdziekolwiek nie ruszymy kursora, coś się dzieje i odwraca uwagę od treści. Problematyczne jest też przeglądanie kategorii.

Zgodni eksperci są właściwie w jednym - ukrycie menu w hamburgerze, znanym z rozwiązań mobilnych, w desktopowej wersji to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Może sprawiać trudności tym bardziej, że w logotypie ukryty jest bardzo podobny znak. 

Mimo sprzecznych opinii co do samego layoutu, większość specjalistów uważa, że szkolnych błędów w UX udało się tym razem uniknąć. Te, które są wynikają z "wieku dziecięcego" i z pewnością za chwilę znikną, a serwisowi Kamila Durczoka nie sposób odmówić rozmachu. I choć niektórzy uważają, że w tej kwestii mocno przesadził, zadebiutował z przytupem. A to dobra wiadomość - rynek lokalnych serwisów informacyjnych zdominowany jest od dawna przez największych graczy, więc młoda, głodna sukcesu konkurencja niewątpliwie się przyda. 

 

Źródło: Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ
60856_marek_tracz.jpg

Marek Tracz, UX Designer w agencji Veneo:

Nowy portal Kamila Durczoka zdecydowanie wyróżnia się swoją atrakcyjną warstwą wizualną na tle innych serwisów lokalnych. Zastosowanie układu kafelkowego sprawia, że portalowi bliżej jest do formatu magazynowego niż informacyjnego, co ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

60855_marcin_socha.png

Marcin Socha, Art. Director w agencji Veneo:

Zauważalna jest też niekonsekwencja w podświetlaniu (a raczej zaciemnianiu) zdjęć po najechaniu myszką. Zabieg przydatny, bo poprawia czytelność w wypadku niektórych zdjęć, ale co zastanawiające, działa tylko w sekcji "Newsy".

60853_pch.png

Piotr Chojnacki to UX & research director w Artegence:

Stworzenie dobrego połączenia portalu newsowego z serwisem informacyjnym zawierającym zapowiedzi, wydarzenia, teksty lifestyle’owe i kulturalne może być ciekawym sposobem na pozyskanie zainteresowania odbiorców,

Aleksander Tryzna

Aleksander Tryzna, Researcher w agencji Imagine:

Utrudniające nawigację menu w postaci hamburgera w rozdzielczościach desktopowych czy brak możliwości przejścia do kategorii artykułów bezpośrednio ze strony głównej to dla portalu informacyjnego coś więcej niż tylko usterki.

Robert Sosnowski (fot. Biuro Podróży Reklamy)

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy:

Należy pochwalić dużą pracę twórców włożoną w design, UX, kontent (podobają mi się zdjęcia), lubię czcionki w serwisie. Silesion przypomina mi noizz.pl, ale to chyba dobrze, bo oznacza, ze jest młody duchem. Nie da się też uniknąć pewnych skojarzeń z natemat.pl.

   

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (3)
Raf Bauer
1. Raf Bauer 07.10.2016 / 10:25
Poważnie? Zarzut dla serwisu to brak "wodotrysków i efektu wow"? To raczej jest na plus. Dziwie się, że ciągle jest dziwna potrzeba "wodotrysków". Strona jest trochę chaotyczna, ale wierzę, że to dopiero początki i z biegiem czasu i potrzebami użytkowników, będzie się zmieniać na lepsze.
Michał
2. Michał, 94.124.6.*, 14.10.2016 / 08:03
Umówmy się to jest serwis informacyjny gdzie treści są najważniejsze a atakują tysiącami mocnych hoverów i ruchomymi efektami, po chwili korzystania musiałem wyjść tak męczyło mi to oczy.
Jeżeli chodzi o sam design to jest świetny, pozbywając się właśnie na siłę dodanych wodotrysków przyjemnie by się korzystało z serwisu.
Czytelniczka
3. Czytelniczka "Wirtualne Media", 91.227.212.*, 14.10.2016 / 15:25
Brawo dla Veneo za "ekspercką" opinię skopiowaną z http://wirtualnemedia.pl http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/silesion-pl-bardziej-magazynowy-niz-informacyjny-nowoczesniejszy-od-innych-serwisow-regionalnych

UX Veneo:
Nowy portal Kamila Durczoka zdecydowanie wyróżnia się swoją atrakcyjną warstwą wizualną na tle innych serwisów lokalnych.


Wirtualne Media:
Silesion wyraźnie wyróżnia się na tle innych lokalnych serwisów informacyjnych atrakcyjną warstwą wizualną - chwali Piotr Kaczor, IT manager w agencji Insignia.


UX Veneo:
portalowi bliżej jest do formatu magazynowego niż informacyjnego


Wirtualne Media:
trzeba jednak mieć na uwadze, że serwis ten nie pozycjonuje się prawdopodobnie jako portal stricte informacyjny - bliżej mu bowiem do formatu magazynowego


UX Veneo:
Być może to celowy zabieg, mający pokazać, że na Śląsku bardzo dużo się dzieje.


WM:
Wspiera to doskonale prawdopodobnie podstawowy cel komunikacyjny serwisu: uświadomienie nam jak dużo dzieje się na Śląsku i jak nowoczesne jest to miejsce.


i tak dalej i tak dalej...
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.