14.11.2018 / Portale
 

Serwisy Wirtualnej Polski i Onetu nie miały sobie równych w czasie wieczorów wyborczych

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Z badań Gemius/PBI wynika, że w czasie pierwszego wyborczego wieczoru wszystkie czołowe serwisy horyzontalne zanotowały spore wzrosty (średnio 9 proc.), a prym wiodły serwisy Wirtualnej Polski i Onetu. 

Badanie Gemius/PBI realizowane przez Polskie Badania Internetu sp. z o.o. i Gemius Polska sp. z o.o.>
Do badania wykorzystano dane o strukturze internautów pochodzące z badania NetTrack Kantar MillwardBrown z II kwartału 2018r. i badania Maluchy z 2016r.
Wynik badania Gemius/PBI dla wybranych węzłów w dniu 21.10.2018
węzeł Użytkownicy (real users) Odsłony
Grupa RAS Polska-onet.pl-onet strona główna 2 900 096 15 997 227
Grupa Wirtualna Polska-wp.pl-WP strona główna 2 619 180 16 154 146
Grupa Interia.pl-interia.pl-interia strona główna 1 253 765 6 541 323
Grupa Gazeta.pl-gazeta.pl-gazeta.pl Strona główna 737 932 3 393 432
Wybrane węzły 5 381 170 42 086 128

Kolejna wyborcza niedziela - co naturalne, biorąc pod uwagę to, że wiele starć zostało już rozstrzygniętych - nie budziła już takiego zainteresowania. Średnio wzrost realnych użytkowników. zatrzymał się na poziomie 3 proc.

Badanie Gemius/PBI realizowane przez Polskie Badania Internetu sp. z o.o. i Gemius Polska sp. z o.o.
Do badania wykorzystano dane o strukturze internautów pochodzące z badania NetTrack Kantar MillwardBrown z II kwartału 2018r. i badania Maluchy z 2016r.

Wynik badania Gemius/PBI dla wybranych węzłów w dniu 04.11.2018 
węzeł Użytkownicy (real users) Odsłony
Grupa RAS Polska-onet.pl-onet strona główna 2 720 086 14 302 777
Grupa Wirtualna Polska-wp.pl-WP strona główna 2 488 112 14 710 152
Grupa Interia.pl-interia.pl-interia strona główna 1 226 835 6 287 848
Grupa Gazeta.pl-gazeta.pl-gazeta.pl Strona główna 672 664 2 873 012
Wybrane węzły 5 052 582 38 173 789

 

W dniach, w których odbyły się wieczory wyborcze, można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania internautów stronami głównymi największych polskich portali. To w tych miejscach w sieci  najłatwiej można było znaleźć bieżące informacje.

Z porównania niedziel „wyborczych” do pozostałych niedziel października wynika, że rzeczywiście zwiększyło się zainteresowanie newsami. Średni wzrost liczby odwiedzających w pierwszą niedzielę wyborczą wyniósł 9%, w kolejną było to już zdecydowanie mniej: 3%. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że w większości regionów już pierwsza tura wyborów przyniosła rozstrzygnięcie.

Wskaźniki takie jak odsłony pokazały również, że zwiększyła się nie tylko liczba odwiedzin na stronach głównych, ale również ich intensywność. W pierwszą niedzielę wyborczą użytkownicy analizowanych stron wykonali na każdej z nich średnio  5,4 odsłony, w drugą niedzielę były to średnio 5,1 odsłony. W niewyborcze niedziele października ten wskaźnik był mniejszy i wyniósł 4,7 odsłony. 

Ciekawy obraz wyłonił się także, kiedy spojrzeliśmy na aktywność mężczyzn i kobiet w tych dniach. Mężczyźni o wiele chętniej odwiedzali strony główne portali w dniach wyborów niż kobiety: średni wzrost w liczby mężczyzn na SG portali w stosunku do niewyborczych niedziel października wyniósł 15% dla pierwszej tury i 10% dla drugiej. W przypadku kobiet te liczby wyniosły odpowiednio 6% i 2%.

- komentuje Anna Oziębło, dyrektor ds. Badania Gemius/PBI.

W danych pochodzących z badania Gemius/PBI uwzględnieni są użytkownicy (realni, a nie unikalnych, których zlicza np. Google Analytics, którym zwykle posługują się wydawcy) i odsłony dokonane przez nich na wybranych stronach internetowych. Wydawcy walczą jednak o zasięgi, czas i i zaangażowanie swoich odbiorców nie tylko na swoich stronach i w aplikacjach, ale także w mediach społecznościowych, gdzie promowane są najczęściej materiały wideo. Jak poszło tym razem?

Wirtualna Polska

Z wewnętrznych danych Wirtualnej Polski wynika, że 21.10 Stronę Główną WP odwiedziło ponad 2 mln 600 tysięcy użytkowników, którzy wygenerowali ok. 12 tysięcy interakcji w social mediach; 4.11 Strona Główna WP miała 2,5 mln użytkowników, a materiały ponad 20 tys. interakcji w social mediach. - Jeśli chodzi o materiały wideo, podczas pierwszej tury w dniu wyborów i w poniedziałek powyborczy (21.10 +22.10) programy specjalne poświęcone wyborom miały w sumie 3,8 mln odtworzeń. Podczas drugiej tury (niedziela + poniedziałek) materiały wideo WP poświęcone wyborom były odtwarzane 2 mln razy - mówi Michał Siegieda, rzecznik prasowy WP, dodając, że najwięcej pochodziło z Facebooka.

Onet

21.10 wieczór wyborczy w Onecie (prowadzony przez Bartosza Węglarczyka wraz z Tomaszem Lisem) został odtworzony łącznie 3 mln 703 tys. 817 razy. Na te dane złożyły się wyniki z transmisji na żywo - na portalu onet.pl, Facebooku i platformie YouTube. Wliczone zostały również fragmenty rozmów opublikowane na tych samych kanałach do końca poniedziałkowego dnia.

Gazeta.pl

Redakcja Gazeta.pl opublikowała w sumie 25 materiałów wideo (setki ze sztabów, ogłoszenie wyników, setki ze studia, PKW o problemach przy głosowaniu, podsumowanie exit polls), 136 tekstów (relacja na żywo, wyniki, frekwencja, teksty SEO, komentarze, analizy itd.), ponad 100 grafik (frekwencja, wyniki, słupki, mapki, statystyki, dedykowane grafiki wyborcze na stronę główną, grafiki na Facebooka itp.). Gazeta.pl zrobiła 4 transmisje na żywo (live ze sztabów PiS i KO, wieczór i poranek wyborczy), a w studiu na żywo podczas wieczoru i poranka wyborczego gościła 6 gości.

Gazeta.pl miała najwyższą dynamikę wzrostu strony głównej w niedzielę wyborczą (I tura) spośród wszystkich stron głównych portali (+20% realnych użytkowników t/t), a wyborcze materiały wideo zanotowały łącznie ponad 1,8 mln emisji.

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.